Promotiile Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Seba View Post
    tipic romanesc, ca la fotbal, dai un gol si bagi echipa-n poarta. te aperi 89 de minute, iei 4 goluri dar la sfarsit zici ca te-a furat arbitrul, ca statul nu te-a subventionat, ca nu te-a protejat...ce mama dracu, mah, statu roman tre sa protejeze o firma a statului francez? voodoo...
    in guru sa-i voodoo...
    Ar trebui sa faca niste reduceri de preturi si promotii palpabile...nu praf in ochi.
    Cum zicea si Seba, Dacia nu mai este o oferta buna la momentul actual...

    Comment


    • #17
      Despre promotiile Dacia care ofera ca dotari optionale(sau la promotie) elemente care la alte firme sunt in dotarile standard ale masinii ar fi multe de spus si nu de ieri de azi...si ar mai fi de observat si discrepanta dintre reducerile de pret ale altor constructori auto si uzina Dacia.Probabil criza va mai modela putin pretul si la uzina...e singura cale care se intrevede la orizont

      Comment


      • #18
        Cred ca e o confuzie la mijloc apropo de reducerile dacia si de oferirea cadou a ABS-ului care e in dotarea standard: deci, daca mergi la dealer si vrei sa zicem un Logan Laureate 1.4 care costa 8000 euro, si care are ABS-ul in dotarea standard, ei bine, acesta il primesti cadou, adica 8000 - 350 cat costa ABS = 7650 euro. Asta-i smecheria.

        Aaa, daca tot vrem sa ii injuram pe cei de la dacia o putem face bazandu-ne pe un alt rationament:

        1. in august 2008 euro era la cotatia de 3,54 roni, si un Logan Laureate 1.4 costa 8000 euro dar fara ABS, deci cu ABS costa 8350 euro X 3,54 = 29.559 RON.

        2. in februarie 2009 Logan Laureate 1.4 costa 8000 euro cu ABS inlcus in pret, cursul euro e de 4,28, deci rezulta 8000 X 4,28 = 34.240 RON, dar e promotie la ABS, adica dai pe acelasi Logan 8000 - 350 (pret ABS) = 7650 X 4,28 = 32.742 RON cu reducere

        Deci, in baza calculelor avem (scumpiri in 2009 fata de 2008 pentru acelasi produs):

        a) fara reducere: 34.240 - 29.559 = 4.681 RON (diferenta doar din cursul valutar - masini identice ca dotari)

        b) cu reducere (ABS gratuit): 32.742 - 29.559 = 3.183 RON (doar din diferenta din cursul valutar - masini identice ca dotari)

        ...asta ca sa vedeti ce reduceri scumpe face Dacia

        Astia ne cred prosti, sau cum, ca nu pricep ??!!
        Last edited by bunicuta; 5 February 2009, 22:01.

        Comment


        • #19
          si nu numai abs e pacaleala
          dobanda 0,este valabila pentru un avans minim de 50% dar raman alte taxe si comisioane,care sunt scrise mai mic pe contract .......
          sigpic Alexandria

          Comment


          • #20
            In concluzie toate asa-zisele promotii Dacia sunt tot pentru oamenii care au bani de masina noua, nu pentru omul de rand care se screme n ani ca sa aiba si el o masina noua si care spera ca macar acum, in plina criza financiara, sa aiba parte de o reducere palpabila la Dacia.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Francezii se gandesc doar la profit maxim, caci altfel ar putea face o reducere care macar sa amortizeze diferenta de curs pentru cumparator.
              Macar atat caci de la profitorii astia nu ma nici la atat.
              Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

              Comment


              • #22
                Originally posted by MAVERICK_SS View Post
                In concluzie toate asa-zisele promotii Dacia sunt tot pentru oamenii care au bani de masina noua, nu pentru omul de rand care se screme n ani ca sa aiba si el o masina noua si care spera ca macar acum, in plina criza financiara, sa aiba parte de o reducere palpabila la Dacia.
                Eu stiu ca pe vremuri de restriste nu-ti mai arzi banii pe masini...in alta ordine de idei: Pe cei care intentioneaza pe viitor sa-si cumpere o masina le inteleg nemultumirile dar nu va inteleg pe voi de ce va plangeti?Personal nu dau o chiftea arsa pe reducerile de la Dacia asa cum sunt ele...mai mult sau mai putin reale. Ce ma intereseaza e sa contribuie la economia noastra si sa aibe oamenii aia de acolo locuri de munca. ...daca prostul management va duce la inchiderea fabricii,etc asta vom vedea pe viitor.Nu va mai zbateti pentru ce NU face Dacia/Renault ci fiti profitori...aveti ocazia sa va luati masina la pret mai scazut de la alte marci...asta daca intentionati sa va luati...altfel elaboram doar axiome
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #23
                  Hoti, dom'le.. de ce pretul pentru un produs romanesc (?) este in EUR? De ce nu stabilesc un pret fix, spre ex. Logan Ambiance 1.4MPI = 25000 lei...

                  Comment


                  • #24
                    eu ce spuneam ceva mai sus? cineva zicea ca ei cumpara piesele in euro. dar pe mine nu ma intereseaza, am mai spus ca din partea mea le pot achizitiona cu aur. suntem in romania, si la fel cum cumpar piese de la magazinul de piese auto in lei, in lei vreau si masina marca dacia (reno sub acoperire).
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #25
                      Exact in Lei ar trebui .Eu asa stiu un produs romanesc se vinde in moneda nationala...Dar poate au majoritate cei de la renault si asa se explica. Si de ce nu pot cumpara prin programul rabla cel mai ieftin logan? La dobanzile actuale la credite prevad un final tragic pentru dacia la ofertele actuale..

                      Comment


                      • #26
                        astazi am trecut pe la dealerul BOGYO din Sfantu Gheorghe. am avut drum pe acolo si am zis sa vad cat ma costa revizia de un an. am ramas surprins sa vad ca sunt REDUCERI!!! logan mcv ph2, sandero si pick-up aveau pe parbriz o foaie pe care scria reducere 350 euro, in showroom (berlina ph2 nu avea foaie cum ca ar avea reducere), iar afara se afla un prestige ph1 cu bara de mcv pe care scria ca are reducere 850 euro. am ramas prost, dar stiu ca acel dealer are preturi mai mici de fel la masinile pe care le vinde, si sunt mult mai corecti decat cei din brasov. revizia de un an o sa fie la ei, pentru ca ASV Brasov nu merita!!!
                        Attached Files
                        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                        Comment


                        • #27
                          Ne atinge bine criza financiara si cu reduceri oameni nu o sa cumpere pana cand cursul euro o sa scadacu cu reduceri tot acolo ajungi la pret prin diferenta de curs in concluzie jjjjjjjjjjjjjooooooooooooooossssssssssssssssss euro!!!!!!!!!!

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by alindrgn View Post
                            am ramas surprins sa vad ca sunt REDUCERI!!! logan mcv ph2, sandero si pick-up aveau pe parbriz o foaie pe care scria reducere 350 euro, in
                            daca te uiti pe site-ul dacia la rubrica "promotii autovehicule" o sa vezi ca printre altele, scrie acolo ca ABS-ul e gratuit, adica ABS-ul costa 350 euro, dar e standard, deci practic din pretul masinii scazi 350 euro.
                            ps. romanilor nu e place cand scrii pe masina "ABS gratuit" e mult mai incitant sa scrii 'Reducere 350 euro" (in fond e acelasi lucru)

                            Comment


                            • #29
                              mcv-ul din prima poza nu avea trecut abs pe lista de langa und erau dotarile de langa. era optional
                              si prestige-ul din a doua poza are abs standard, deci e chiar reducere in ambele cazuri, mai ales la prestige, 850 euro.
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment


                              • #30
                                Inseamna ca erau masini productie 2008 probabil pana in august / sept cand au intrat in productie standard cu ABS . Deci ai reducere dar doar daca iti cumperi o masina care a stat 1-2 ani in Showroom (sau in cazul celei de-a doua in parcare) cu o reducere de 350-850E , dupa parerea mea nerentabil .
                                P.S. Ce bine ar fi sa faca si Romania programul Rabla ca la nemti 2500E pentru orice masina - am cumpara si noi Logan 1.4 Chel cu 3900. Altceva
                                1.6 MPi Icy White

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google