Mi se arde mai întâi becul din dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi se arde mai întâi becul din dreapta

    Salutare!
    Am din 2018 mașina și de fiecare data becul din dreapta a avut durată mai scurtă de viață. Mereu le-am schimbat pe ambele în același timp iar la 7-8 luni se ardea cel din dreapta (acele osram-uri de 100% și de 120%). Ultima dată s-au ars după 2 luni de la schimbare.
    Am întrebat la service electricianul și mi-a zis că nu e nicio problema, ar fi vorba de becurile din comerț că sunt mai slabe decât cele din fabrica dar e clar că este alta problema.
    Cineva mi-a spus că ar trebui sa schimb mufa cu una de ceramica. E de la asta?
    Mulțumesc!

  • #2
    Absolut normal, nimic nou. Discutat de nșpe ori.

    a) 2018 = euro6 + S&S, adică cu încărcare pilotată și recuperare energie pe frânare
    b) tensiune variabilă 11,7 - 15,6V
    c) becuri supravoltate + b) =becuri arse
    d) lasă farurile în pace (mufele) și schimbă sfătuitorii paraleli cu tehnologia.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Ca sa nu mai schimbi becurile ca pe sosete, recomand becuri long life ca https://www.dedeman.ro/ro/bec-auto-o...12-v/p/1042434 - chiar benificiaza de 4 ani garantie . Sau H7 long life de pe Lidl, cand apar.
      Renunta la becurile care promit 100% / 150% mai multa luminozitate - sunt fortate si atunci se vor arde mai repede.

      Comment


      • #4
        Salutare. Și eu folosesc la Logan 2, din 2018, becuri H7 cu 100% mai multă luminozitate. Ele se ard mai repede decât cele Osram Standard. E ceva normal, nu este o problemă. La mine chiar am observat o diferență imediat cum le-am schimbat. Recomand Osram H7 Nightbreaker Laser sau Philips H7 X-treme Vision. Ambele oferă luminozitate mai bună dar cu durată de utilizare mai scurtă.

        Comment


        • #5
          Va salut,

          Scriu aici dspre o mica problema. Trebuie sa inlocuiesc o mufa cu soclu H& pentru masina din semnatura. Am cumparat un after maket dar imi tot arde becul respectiv. am observat sa becul nu face "clamp"cand il pozitionez in mufa. am incercat sa strang lamelele cu o surubelnita dar tot degeaba.

          Ce mufa imi recomandati?

          Multumesc!

          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

          Comment


          • #6
            Salutare. Încearcă o mufă cu soclu H7 din ceramică.
            Attached Files

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google