Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Raspuns de la dacia: supurarile se incadreaza in limitele declarate de producator si nu afecteaza functionarea motorului.
    Unde or fi semnalate (scrise) limitele acestea declarate de producător?

    Comment


    • Ei, acuma vrei sa recunoasca faptul ca motorul scapa gaze in carter si baga ulei in respiratia carterului ? Asta inseamna sa faca un test de compresie dar daca NU IESE compresie corespunzatoare ai sa-i pui sa schimbe motorul, crezi ca or sa faca asta vreo data ?
      Faceti voi un test de compresie, daca nu iese corect, asta e > garantie, schimbat motorul cu totul.

      Comment


      • Unde scrie in manualul de reparatii cat trebuie sa fie presinea la sfarsitul compresiei? Ne arati si noua ca sa stim cand nu e bine ?
        Orice motor scapa gaze in carter si are vapori de ulei acolo. Si nou si bun si oricum mai vrei tu. Ca nu ar trebui sa iasa din teava e alta.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Nu cred ca e cazul de compresie, cel putin in cazul meu, cu motorul abia la 6000 de km. Problema la mine a aparut de cand a dat frigul, toata vara nu a avut nici cea mai mica problema. Cred ca e mai degraba proasta etansare a furtunului pe capac, decat de la prea multe gaze scapate in carter. Problema gen "muci in capac" la 1310.

          Comment


          • Nu trebuie sa ma credeti pe mine, dar poate gasiti ( greu dar cred ca se mai poate gasi inca, n-or fi murit toti ) un mecanic de-ala batrin, si intrebati daca e normal si in ce conditii un motor da ulei pe respiratia carterului...

            Si poate cineva isi mai aduce aminte de taxiurile bucurestene de pe vremea aia trecuta care cam pe la 200.000 km scoteau furtunul de respiratie carter prin gaurile alea de la scutul baii de ulei ca fumega cu ulei si umplea, murdarea filtrul de aer si-l scoteau afara direct, dar asta la peste 200.000 km ,dar era D1300 nu minune de x52 ...

            Un mecanic batrin va va lamuri odata pentru totdeauna ...

            Comment


            • mecanicii batrani sunt oameni foarte bine pregatiti tehnic pentru masini la fel de batrane ca ei, un mecanic batran a vrut sa-mi scoata volanul din ax si sa-l repozitioneze ca asa trebuie facut, nu sa refaci geometria ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Lasa ca nici cu astia tineri si plini de ei nu mi-e rusine. Au atatea rasini si atatea figuri, ca te fac sa te gandesti, cand ii auzi asa siguri pe ei, ca stiu si pot sa demonteze o masina in bucati in 30 de minute si s-o monteze inapoi la fel de repede Am intalnit un d-asta care voia sa-mi schimbe pivotul fara sa dea bratul jos, desi eu ii explicam cu argumente logice ca nu are cum. El tot insista ca a tot schimbat pivoti asa...
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Bine, prosti sunt peste tot de toate varstele, dar parca nici p-asta n-o mai inghit cu mecanicii batrani sau cu reprezentantele cum ca aia chiar stiu ce fac pentru ca sunt intr-un service Dacia ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    Unde or fi semnalate (scrise) limitele acestea declarate de producător?
                    La ei in cap. Asta mi-a citit cei din reprezentanta. Ultima data, le-am cerut sa-mi dea scris cu acele limite si evident ca doar au sunat.
                    In fine, am un coleg de munca mai in varsta si el a avut dacia 1300. Mi-a spus ca in acel furtunas ar exista o biluta de filtrare a gazelor, care la un moment dat se infunda si trebuie schimbat furtunul cu totul. Cand a avut dacia 1300, a avut aceasta problema si s-a rezolvat prin inlocuirea acelui furtun.

                    Originally posted by bogdan_cr View Post
                    Nu trebuie sa ma credeti pe mine, dar poate gasiti ( greu dar cred ca se mai poate gasi inca, n-or fi murit toti ) un mecanic de-ala batrin, si intrebati daca e normal si in ce conditii un motor da ulei pe respiratia carterului...

                    Si poate cineva isi mai aduce aminte de taxiurile bucurestene de pe vremea aia trecuta care cam pe la 200.000 km scoteau furtunul de respiratie carter prin gaurile alea de la scutul baii de ulei ca fumega cu ulei si umplea, murdarea filtrul de aer si-l scoteau afara direct, dar asta la peste 200.000 km ,dar era D1300 nu minune de x52 ...

                    Un mecanic batrin va va lamuri odata pentru totdeauna ...
                    Stai pe capul lor. Problema lor a fost ca doar eu am reclamat, ceilalti nu au probleme. Un mecanic mi-a zis ” si cumnatul meu are acelasi motor si aceeasi problema si nu a mai venit sa se planga ca tine”. Eu i-am raspuns, pe banii mei fac ce vreau, si daca este problema de garantie sa puna mana sa o rezolve. Daca fiecare dintre noi ar merge cu astfel de probleme pe capul, s-ar mai rezolva, dar reprezentantele incearca sa te prosteasca in fata si la sfarsitul zilei, multumiti: ”l-am pacalit si pe asta!”.
                    Last edited by aris86; 21 January 2015, 13:01. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by aris86 View Post
                      .........
                      In fine, am un coleg de munca mai in varsta si el a avut dacia 1300. Mi-a spus ca in acel furtunas ar exista o biluta de filtrare a gazelor, care la un moment dat se infunda si trebuie schimbat furtunul cu totul. Cand a avut dacia 1300, a avut aceasta problema si s-a rezolvat prin inlocuirea acelui furtun.......
                      La Matiz se numeste supapa (valva) PCV........se recomanda schimbarea (curatarea) periodica, parca pe la 6000km, problema era ca de noi (made in China) mergeau prost.....scapau aer, intr-un sens lasau aerul sa treaca, iar in celalat sens cand suflai trebuiau sa-l blocheze....asa le incercam in magazin, din 100 daca erau bune 3-4, si nu tineau mai mult de 3000km, daca nu functionau bine...motorul suiera, tremura......murdarea cu ulei clapeta acceleratie, motorasul pas cu pas (IAC).......prin analogie poate este de folos la cineva informatia......
                      Last edited by Oti; 21 January 2015, 14:23.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Bip-urile la trecerea pe gpl.
                        Lasat masina la service,verificari si se pare ca s-a rezolvat.Cauza-gpl infect-pistonasul de la electrovalva murdar si se bloca uneori.Sper sa fie asta cauza,deoarece simptomul se manifesta aleator.Ramane de monitorizat.

                        Comment


                        • Tocmai ce am venit de la reprezentanta Dacia si am puscateva interbari, dupa care am dat o tura cu masina cu mecanicu la volan :
                          1. La problema ca nu imi intra cateodata in "marsalier" dimineata cand e motorul rece = Raspuns: e rece afara si uleiul din cutie se ingroasa si nu cupleaza in viteza. O sa isi dea drumul cu timpul !!!
                          2. La problema cu zgomotul motorului si vibratiile care le da in dupa 2500 rot/min= Raspuns: asa se aude mototul asta si e un zgomot normal, ba chiar ca nu este nici macar zgomot mare si ca masina merge bine !!!

                          Am plecat de acolo un pic nervos si ma asteptam sa ma lamureasca mai in detaliu, dar mecanicul era asa de mirat de intrebarile care le pun de ziceai ca il intreb de un motor de nava spatiala.
                          Si a zis ca sunt primul care vin la ei cu astfel de intrebari....Oare!?!!

                          ...restul e tacere!!!

                          Comment


                          • Replica ” esti primul cu astfel de intrebari!” este standard la dacia/renault, ca sa iti inchida gura. Intr-adevar la ”R” intra cam greu cand este cutia rece. Daca calci dublu ambreaj intra mai usor. Poate se va mai lasa in timp, eu am 17000 km si tot greu intra.

                            Comment


                            • Originally posted by aris86 View Post
                              Intr-adevar la ”R” intra cam greu cand este cutia rece. Daca calci dublu ambreaj intra mai usor. Poate se va mai lasa in timp, eu am 17000 km si tot greu intra.
                              Am sa incerc de acuma cum ai zis.
                              Multumesc mult !!!

                              Comment


                              • Cred ca depinde si cum iti e norocul cu cutia. La mine intra mereu in R fara stres.
                                Sau poate e mai special SL10?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google