Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • parca pana la urma tot pe curea e mai misto ) si e si mai ieftin. dar sa fie curea ranforsata cu kevlar, termen de schimb 240.000 km fara limita de ani. se intampla la grupul vag, la motoarele tsi

    posibil sa conteze si stilul de condus: la un stil calm cu 100-120 in afara nu cred ca ar trebui sa cedeze lantul in nici o situatie
    Last edited by cristi....; 2 March 2015, 20:48.

    Comment


    • Deci e exact cum spuneam dupa ce am luat seatul, toti comentau de tsi ca e praf, ca uite ce ok e tce ca nu se schimba distributia... ca e pe viata... in viata reala se pare ca si tce e idem tsi... Pacat de unii care nu stiu altceva decat sa arunce cu rahat... si la tsi se stricau doar alea la care nu se facea distributia cand masina dadea deja semne clare...

      Deci si tce e ca si opel ca si alte masini pe lant, la un moment dat trebuie si acolo schimbat cate ceva la distributie. Si mi se pare perfect normal!
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • si e si mai silentios pe curea... oricum eu nu fac 100k nici in 10 ani asa ca ma consider multumit daca implinesc 10 ani fara probleme majore....
        RTFM

        Comment


        • Din cate am citit, distributia pe lant se schimba cam la 120000 km. Oricum mi se pare scumpa rau, 2150 ron la care se mai adauga si revizia.

          Comment


          • Stoicane, nu reusesti cumva sa schimbi moca scriind un mail la Dacia?
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • ca ce chestie, daca garantia se limiteaza la 100.000km, tu-i crezi p-aia fundatia dan voiculescu varanu?

              oricum, cred ca e primul 0.9 de la dacia cu problema asta...deocamdata.

              Comment


              • numa low cost nu mi se mai pare dacia, cel putin la intretinere: 2150 distributia+1750 revizia parca, rezulta un total de 3900 de lei. pai mi-am luat logan sau bmw? )

                totusi, problema putea fi evitata daca mai platea vreo 200 de euro pt prelungirea garantiei pana la 120 de mii sau inca vreo 450 de euro pt extinderea garantiei la 200.000 km

                eu cred ca pt un utilizator normal nu vor exista probleme cu distributia pe lant. daca dai masina pe mana lui stoicanu sau lui dr_mke s-ar putea sa schimbi distributia chiar mai devreme de 100.000 )
                Last edited by cristi....; 2 March 2015, 21:08.

                Comment


                • Originally posted by Kojak View Post
                  ca ce chestie, daca garantia se limiteaza la 100.000km, tu-i crezi p-aia fundatia dan voiculescu varanu?

                  oricum, cred ca e primul 0.9 de la dacia cu problema asta...deocamdata.
                  pai eu cred ca este primu cu km astia, si clar a si tras de masina.

                  Chiar ma miram cum naiba e lifetime... ei stiau de la inceput ca sub garantie nu cedeaza si pa... DACIA...forever Smecher


                  Si la opelul meu anterior meganului la 120000 se schimba lantul, la 90000 masina era mai silentioasa ca loganul pe curea ) se spunea ca pe la 160000 incepea sa zornaie, sa sune ca un diesel, ca atingea lantul in protectie...
                  Last edited by mumus; 2 March 2015, 21:10.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by Kojak View Post
                    ca ce chestie, daca garantia se limiteaza la 100.000km, tu-i crezi p-aia fundatia dan voiculescu varanu?

                    oricum, cred ca e primul 0.9 de la dacia cu problema asta...deocamdata.
                    Normal ca este primul motor, cel putin, de pe forum care atinge 116.000 km.
                    Pe masura ce vor iesi din garantie se va dovedi daca sunt atat de fiabile precum s-a anuntat.

                    Comment


                    • Oare nu a sarit de la "punct", nu mai sunt si alte belele, gen supape sau pistoane

                      Comment


                      • Originally posted by cristi.... View Post
                        numa low cost nu mi se mai pare dacia, cel putin la intretinere: 2150 distributia+1750 revizia parca, rezulta un total de 3900 de lei. pai mi-am luat logan sau bmw
                        La 3900 lei nu faceai revizia la bmw ( in reprezentanta), deci sa nu mai batem campii. Aici vb de logan
                        La 1.4 (ca al tau), fabricatie 2007, am schimbat distributia pe garantie la revizia de 10000km din cauza semeringului. Daca imi amintesc bine, distributia m-ar fi costat fara garatie in jur de 1800 lei atunci. Si e curea, nu lant.
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • Batem câmpii?
                          În "suma" primită de la service intră și altele, lantul și patinele sunt doar 248euro, problema e la terotehnică și manoperă.



                          Despre exploatare doar proprietarul poate spune ce și cum.

                          Cine vroia să se informeze, avea de unde(există documentație chiar pe forum) cu privire la H4B400 și "salata de pistoane", "săritul de la punct" etc, etc.
                          Last edited by t0rquemada; 2 March 2015, 21:44.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Simtoma era un zornait ciudat la anumite turatii si un tacanit pe relantiu.
                            Pentru mine era clar ca e lantu si le-am spus direct unde sa caute.
                            Lantul in sine nu a cedat
                            S-a intins mai mult decat poate intinde acel piston hidraulic.
                            La 120.000 km nu se umbla la distributie ci numai la cureaua de accesorii
                            La ce a vazut masinutza ma asteptam sa cada prima oara turbina dar se pare ca e destul de rezistenta.
                            Chiar si cu zornait la motor masina nu a fost menajat absolut de loc. (Anumite persoane poate confirma )
                            Aceste simtome le are in ultimi 3-4000 km.



                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • ImageUploadedByTapatalk1425322846.560195.jpgImageUploadedByTapatalk1425322854.721357.jpg
                              Acestea au fost ofertele.
                              Pe moment nu schimb cureau cu rolele de accesorii


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Totusi stoicanu a facut 116000 km aproape exclusiv in Bucuresti (cel putin parca asa zicea) pe care o masina ii resimte mult mai rau decat 116k facuti in extraurban.

                                @Oti - Sa stii ca nu esti singurul care are pisici la masina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google