Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    Nu exista (descoperit inca) meniu secret la bordul nou. Daca se citea topicul asta se gasea informatia asta.

    Solutii altenative: OBD2 ELM327 dongle usb/bluetooth + smartphone android + torque sau hobdrive
    sau
    medianav "rootat" + hobdrive cu/fara OBD2 ELM327 dongle usb/bluetooth (solutia e in lucru, medianav-ul e oricum conectat la CAN).
    Ce amestec are notiunea de ''dongle" in toata combinatia asta?
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • Originally posted by ab 86 crd View Post
      Da buna ziua si ma scuzati nu prea sunt eu cu calc si cu netu va multumesc pt informatie

      eu nu am numau 200 de km cu ea dar am avut inainte un alt logan cu care am facut 25 de mi de km dar am lovit si scuzati gramatica mea
      Mai omule, esti criminal cu scrisul asta !!!
      Ori ai "degetele butucanoase", ori esti de alta nationalitate, ori... doamne iarta-ma !
      "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
      "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

      Comment


      • Originally posted by Bazilman View Post
        Verdict Oficial Dacia : Se inlocueste pe garantie ornamentul de pe manerul portierei !
        Dupa fix 3 ore ( de la ora 9 la 12) am primit raspunsul. Urmeaza sa fiu sunat cand va fi pe stock si vopsit.
        Cele bune !
        Ieri am avut programarea pentru inlocuirea manerului. Surpriza a fost ca nu s-a inlocuit doar ornamentul asa cum a crezut initial toata lumea. S-a inlocuit manerul cu TOTUL !!! Adica s-a desfacut fata de portiera si s-a inlocuit si partea neagra a manerului pe care era aplicat ornamentul. Cica sunt dintr-o bucata.
        Cele bune !
        "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
        "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

        Comment


        • maneta de lumini

          Originally posted by vali_steff23 View Post
          Salutare natiune!
          Sapataman trecuta am remarcat, in timp ce mergeam in spatele altei masini, pe ploaie, ca nu am farurile aprinse, desi comutatorul era rotit pe pozitia de faza scurta. Am circulat cu pozitiile si cu proiectoarele aprinse pana la primul service autorizat Dacia. Constatare: maneta comanda lumini defecta. Am reusit dupa multe telefoane sa dau de un service cu piesa pe stoc si am inlocuit-o pe garantie. Mentionez ca inainte sa constat ca nu mai am farurile aprinse am observat noaptea ca in momentul cand de exemplu viram dreapta si semnalizam, la revenirea volanului in pozitia initiala (moment cand se decuplaza semnalizarea) farurile filau (se stingeau si se aprindeau foarte repede). Care aveti simptoma asta mergeti in service si cereti inlocuirea piesei ca sa nu ramaneti fara faza scurta cine stie pe unde...

          Masina are aproape 7 luni si 29.000 km la bord....
          o problema cu maneta de lumini am avut si eu, daca aveam faza scurta si dadeam semnal stanga mi se stingeau farurile si trecea pe DRL (nu facea la fiecare semnal de stanga, dar din 5 incercari, 2 erau esuate), maneta a fost schimbata pe garantie

          Comment


          • Salut Scriu prima data aici sunt incepator si in domeniul auto.Am logan Laureat full option din 13 octombrie 2012 sunt chiar foarte multumit de el dar mai nou am controlat nivelul de ulei lichide filtre sa vad ce si cum daca tot intru in iarna poate trebe completat schimbat Si am observat ca nivelul de ulei la motor e putin mai mare de cat a fost cand am cumparat masina (controlat cu motorul rece ) si miroase a benzina puternic am mers la reprezentanta Sighet (Maramures) si au controlat si dansii dar au spus ca nu e nimic serios si ca asa trebe sa miroase uleiul.Sunt mecanic utilaje industria lemnului de 20 de ani dar nu am dat de ulei cu miros de benzina desii lucrez cu diferite tipuri de uleiuri.Eu nu cred ca asa ar trebui sa fie mirosul si chiar nivelul mai crescut la ulei .Si as ruga daca cineva a studiat mai atent masina nu gasesc filtru de aer habitaclu sau locul unde este montat filtru de polen (daca are asa ceva )http://www.loganclub.ro/forum/images...y/confused.gif

            Comment


            • .............

              3 probleme destul de majore la logan 2
              inca odata se dovedeste ca incepand de la ph2 piesele sunt din ce in ce mai proaste.
              30.000 km rulment fata dr stricat -inlocuit pe garantie
              40.000 km caseta directie -curgea-inlocuita pe garantie
              50.000 km bloc lumini -numai mergea fza scurta-inlocuit pegarantie
              primul set de placute au fost schimbate la 22 .000 km
              destul de putin au tinut .probabil ca sunt destul de subtiri si inguste
              masina este a unui prieten 1,2 75 cp laureat si face taximetrie
              mai adaug ca piesele s-au schimbat prin interventii ,expertize peste expertize.

              Comment


              • Originally posted by Bazilman View Post
                Am o intrebare/rugaminte : Se gaseste pe net varianta "digitala" a manualului de utilizare a Loganului ?
                In fiecare zi imi propun sa il scot din torpedou si sa il iau cu mine sus, dar de fiecare data uit ! Si cum stau mai mult in fata monitorului....as mai arunca cate un ochi...
                Astazi am rezolvat-o ... pentru ca al meu manual s-a facut bucati bucatele - am trecut la scanare.
                Pentru ca e ceva mai mare il incarc AICI - temporizat - o sa il las acolo vre-o saptamana.
                Multumesc.
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • Originally posted by planetara View Post
                  3 probleme destul de majore la logan 2
                  inca odata se dovedeste ca incepand de la ph2 piesele sunt din ce in ce mai proaste.
                  30.000 km rulment fata dr stricat -inlocuit pe garantie
                  40.000 km caseta directie -curgea-inlocuita pe garantie
                  50.000 km bloc lumini -numai mergea fza scurta-inlocuit pegarantie
                  primul set de placute au fost schimbate la 22 .000 km
                  destul de putin au tinut .probabil ca sunt destul de subtiri si inguste
                  masina este a unui prieten 1,2 75 cp laureat si face taximetrie
                  mai adaug ca piesele s-au schimbat prin interventii ,expertize peste expertize.
                  Spune singura masina ce a patit:
                  Rulment si caseta directie fisurata-groapa mare/sant/denivelare.
                  Rulmentul fata dr da verdictul casetei.NICIODATA caseta nu se fisureaza pe partea stanga.Cilindrul este in dreapta masinii !In stanga nu exista presiune de ulei.
                  Set placute frana uzate prematur-condus violent,franari repetate.
                  Bloc lumini posibil defect de fabricatie !
                  La 26.000 km rulati,dokker-ul meu de abia a lustruit cum trebuie discurile de frana ,placutele cred ca vor tine minim 50-60.000km.
                  Originally posted by Fane View Post
                  Ce amestec are notiunea de ''dongle" in toata combinatia asta?
                  Dongles-modem usb.Probabil asta a vrut sa spuna

                  Comment


                  • Dongle = adaptor OBD2 la Bluetooth, acum e mai clar?
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • defapt si de drept ia uite ce inseamna DONGLE. Nu mai folositi anumiti termeni doar ca sa va dati mari.
                      Si aici nu ma refer neaparat la torque.

                      Comment


                      • Ne-am "americanizat".Acum stim 3 limbi !
                        Adevarul este ca userul de mai sus putea sa foloseasca cuvantul in limba romana sa intelegem toti !

                        Comment


                        • Salut. De doua zile in timpul mersului mi se aude un bibait in masina, nu mi se aprinde niciun martor in bord! Stie cineva care ar fi cauza... se repeta bipaitul cam intre 3-5 minute. Luni am sa ma duc la servis sa vad ce zic de acest bipait scurt.

                          Comment


                          • O fi de la sistemul audio/media nav. Si eu pateam la fel, am impresia ca e de la bluetooth, daca nu se conecteaza la un device, face ''zgomot''

                            Comment


                            • Media navul nu emite niciun sunet daca nu se poate conecta la un dispozitiv bt. Deci nu are cum sa fie de acolo.

                              Originally posted by Nairda23 View Post
                              Salut. De doua zile in timpul mersului mi se aude un bibait in masina, nu mi se aprinde niciun martor in bord! Stie cineva care ar fi cauza... se repeta bipaitul cam intre 3-5 minute. Luni am sa ma duc la servis sa vad ce zic de acest bipait scurt.
                              Beep-ul respectiv are mai mult sau mai putin de trei secunde?
                              Last edited by M.FLORIN; 19 October 2013, 20:14. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • Sa nu fie un contact imperfect pe la o usa sau pe la centura de siguranta.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google