Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stoicanu View Post
    Azi am avut timp sa masor temperatura in aeratoarele masini.
    Testul este facut in parcare.
    Teperatura mai mica este pe recirculare iar cea mare fresh aer.
    Masuratoarea cam dupa cat timp a fost facuta?

    Comment


    • Temperatura masurata era temperaura aerului care iesea din tubulatura nu temperatura in masina.
      Aerul rece l-a dat dupa max 1 min.
      A durat 5 min sa se stabilizeze termometru.
      sigpic

      Comment


      • Nu inteleg dc va feriti sa recunoaste-ti ca e o masina de rahat ...eu recunosc am luat teapa....la banii astia luam o masina de 3- 4 ani net superioara ....care mai mult ca sigur nu scartaia si reviziile erau la jumatate ...

        Comment


        • Pai da-mi voi sa te intreb (foarte politicos si total nepartinitor) ... si de ce nu ai facut-o?
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • O fi vrut sa vada cum e sa fii primul proprietar al unei masini noi!

            Comment


            • Originally posted by lucian04 View Post
              Nu inteleg dc va feriti sa recunoaste-ti ca e o masina de rahat ...eu recunosc am luat teapa.... la banii astia luam o masina de 3- 4 ani net superioara ....care mai mult ca sigur nu scartaia si reviziile erau la jumatate ...
              Poţi să o vinzi şi cu banii obţinuţi pe maşină să-ţi îndeplineşti visul.

              Comment


              • Poate sa o vanda, dar ia cu 2500-3000 de euro mai putin decat a platit pe ea.

                la banii astia luam o masina de 3- 4 ani net superioara
                Net superioara, clar. Mai ramanea sa ai noroc sa o nimeresti si functionabila pe urmatorii 10-20.000 de km, macar.

                Totusi, 1.2 75CP.... la ce te asteptai?
                Last edited by mr.K; 13 June 2014, 21:59.

                Comment


                • Originally posted by lucian04 View Post
                  Nu inteleg dc va feriti sa recunoaste-ti ca e o masina de rahat ...eu recunosc am luat teapa....la banii astia luam o masina de 3- 4 ani net superioara ....care mai mult ca sigur nu scartaia si reviziile erau la jumatate ...
                  singura problema "de rahat" este parerea si exprimarea expusa public pe un forum dedicat!
                  in alta ordine poti prin comparatie sa ne faci si pe noi," cei care am luat teapa" sa intelegem ce alegere ar fi fost mai inteleapta— marca,an fabricatie,pret,nr km,pret intretinere,etc.
                  de asemenea poti explica ciudatul fenomen ca "amarata"asta de Dacia a spart mai toate pietele din Europa;
                  sunt atat de prosti si naivi occidentalii ca ne vand fiarele lor de 10 20 de ani si cumpara o masina noua, performanta, cu costuri mici si servisare extinsa;
                  ai facut vreodata diferenta intre o revizie intr— un service specializat si cea dintr— o dugheana,intre o piesa de schimb de origine si una dubios de ieftina!
                  apropo, am facut Europa de mai multe ori cu noul model si sa sti ca am fost foarte incantat de faptul ca pe marginea autobenzilor nu eram eu cu o Dacie ci multe alte modele mult mai de fite— dar probabil mai cu multi km la bord!
                  feriti—va sa aruncati vorbe fara o analiza cat de cat!
                  bafta

                  Comment


                  • Sa vina la o intalnire a noastra sa auda si urechea mea cu scartatie.
                    E mare problema la om ca ii scartie masina.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by nitusararu View Post
                      singura problema "de rahat" este parerea si exprimarea expusa public pe un forum dedicat!
                      in alta ordine poti prin comparatie sa ne faci si pe noi," cei care am luat teapa" sa intelegem ce alegere ar fi fost mai inteleapta— marca,an fabricatie,pret,nr km,pret intretinere,etc.
                      de asemenea poti explica ciudatul fenomen ca "amarata"asta de Dacia a spart mai toate pietele din Europa;
                      sunt atat de prosti si naivi occidentalii ca ne vand fiarele lor de 10 20 de ani si cumpara o masina noua, performanta, cu costuri mici si servisare extinsa;
                      ai facut vreodata diferenta intre o revizie intr— un service specializat si cea dintr— o dugheana,intre o piesa de schimb de origine si una dubios de ieftina!
                      apropo, am facut Europa de mai multe ori cu noul model si sa sti ca am fost foarte incantat de faptul ca pe marginea autobenzilor nu eram eu cu o Dacie ci multe alte modele mult mai de fite— dar probabil mai cu multi km la bord!
                      feriti—va sa aruncati vorbe fara o analiza cat de cat!
                      bafta
                      Bine punctat....bravo
                      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                      Comment


                      • Diferența majora între o mașina noua si una de 3-4 ani e Garanția oferită de producător. Știm cu toții ca apar probleme, indiferent de mașina; una e sa le rezolvi pe garantie si alta e sa le rezolvi din buzunar.
                        In alta ordine de idei, cam ce mașina second îți iei la 10-11 mii? Una in care o sa mai bagi câteva mii si te plângi ca nu ai avut noroc. Asta e mentalitatea romanului, sa cumpere gunoaiele altora pe bani mulți.
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by pilifida View Post
                          pentru cei cu scartaieli: luati scotch, banda adeziva sau ce vreti si infasurati-o in jurul tevii in forma de U pe care se inclenteaza usa (mai bine nu stiu sa explic) - U-ul ala care e prins pe stalp. Si o sa mai taiati din scartaieli - e exact ca la vechiul logan cand se toaceau garniturile la bucsile usilor si trebuiau schimbate. Solutia e testata pe Duster. In 3 ani alea au fost singurele scartaieturi aparute si au fost rezolvate cu 10 cm de banda adeziva. Sa nu exagerati cu ea ca atunci se inchide mai greu usa. In mare parte, greierii care se aud la drumuri mai cu gropi sunt de acolo. Asa ca spor la lipit daca vreti sa testati

                          acel U de pe stalpul usi trebuie uns. Si eu am avut aceasi problema cand avea masina 50km. Cuma am 8000km si nu a reaparut

                          Comment


                          • Cum trebuie uns? Ce sa ungi la el?

                            Comment


                            • Problema tehnica a Loganului se numeste proprietarul. Unii o vad prea buna, unii prea proasta.

                              Aia ce o vad prea buna o au de prea putin timp sau au asteptari extrem de mici de la o masina. Exagerat.


                              @Madutzu25
                              In alta ordine de idei, cam ce mașina second îți iei la 10-11 mii?
                              Tu vorbesti serios sau glumesti?

                              @nitusararu
                              singura problema "de rahat" este parerea si exprimarea expusa public pe un forum dedicat!
                              Daca ai Dacia, unde sa te langi, pe forumul Porsche?
                              Ai masina cumparata in 2013 probabil, asa ca ai timp sa iti mai schimbi parerea.
                              Dar oricum, cand te lauzi ca mergeai in Vest pe autobanda, cred ca te depaseau toti cu 200/h in timp ce bolidul Logan dardaia din toate incheieturile la 160/h.
                              Last edited by mr.K; 14 June 2014, 13:04.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Problema tehnica a Loganului se numeste proprietarul. Unii o vad prea buna, unii prea proasta.

                                Aia ce o vad prea buna o au de prea putin timp sau au asteptari extrem de mici de la o masina. Exagerat.
                                Deci ce intelegem noi de aici ... ca aia de au pareri de rahat despre logan sunt ci mai buni, cei mai destepti, cei mai frumosi, cei mai realisti etc ...

                                Sa spui ca problema tehnica a unei masini este proprietarul mi se pare o jicnire pe fata a acestui coleg (desi pentru mine e mult spus coleg) fata de toti cei de aici.
                                Frustarea am vazut-o de mult la acest stimabil domn dar se pare ca mai avem putintel si o sa ne ia la bataie direct.
                                Argumentele sunt de doi lei, logica si coerenta sfideaza penibilui iar atitudinea de superioritate este elocventa.
                                Astept totusi (si astept de ceva vreme) ca un moderator sa ia atitudine fata de dejectiile exprimate de acest stimabil domn pe aici.
                                Multumesc si scuzele mele pentru OFF TOPIC.
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google