Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RAC, calitatea o fac oamenii, nu masinile, ca si alea tot de oameni sunt programate, intretinute si controlate. Si momentan aia de la Mioveni sunt mai buni decat marocanii, unii lucreaza de zeci de ani la Dacia. Personalul uzinei cred ca are la activ milioane de ore de formare, nu poti in 2 ani sa ajungi la nivelul ala cu marocanii.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Rac, este o pura curiozitate , eu cand am reparat bara fata absolut toate piesele erau Made in Romania inclusiv instalatia electrica ( nu am gasit nimic made in China) si daca ai la indemana una douo piese pe care se poate vedea tara de provenientza.
      Imi este greu sa cred ca se trimit piese de ansamblare din Romania tocmai in Maroc.
      Multumesc anticipat.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by margelatu View Post
        eu nu inteleg ce atatea intrebari?de ce nu lasi masina asa cum e ea din fabrica?scrie la VC si poate primesti mai multe explicatii acolo.daca are drl ,de ce are?daca arde becul ,de ce arde?
        Si acum tot e bine ca mai suntem cativa pe aici cu d-astea model nou si mai postam una alta ... pe vrenea cand am dat eu comanda nici macar aia de la vc nu stiau ce sa imi raspunda; nu mai zic de aia din reprezentante care sa minunau cand le spuneam eu ca masina are tempomat (si cum functioneaza el de fapt) ...

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • Originally posted by M.FLORIN View Post
          Si acum tot e bine ca mai suntem cativa pe aici cu d-astea model nou si mai postam una alta ... pe vrenea cand am dat eu comanda nici macar aia de la vc nu stiau ce sa imi raspunda; nu mai zic de aia din reprezentante care sa minunau cand le spuneam eu ca masina are tempomat (si cum functioneaza el de fapt) ...

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
          Asta da, e buna Ai dreptate... Cand am facut test drive la un sandero tce cu un prieten inginer, tipa care ne-a insotit il asculta pe prietenul meu si explicatiile vis a vis de motor cu gura cascata; ii zicea sa ii mai spuna sa mai invete si ea )

          Florin, esti multumit de tce-ul tau? Iti place? Ceva probleme ai?
          Last edited by alexfin; 17 January 2014, 13:02. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Multumit ... chiar foarte multumit. Am 25kkm si nu am avut nicio problema pana acum. Sper sa-i tie naravu :-D

            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • Originally posted by M.FLORIN View Post
              Multumit ... chiar foarte multumit. Am 25kkm si nu am avut nicio problema pana acum. Sper sa-i tie naravu :-D

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
              Chiar ma bucur de ce aud... Abia astept sa mi-o cumpar si eu; parca nu mai am rabdare..

              Comment


              • Rascolind paginile de internet am dat peste un reportaj interesant cum ca Romania ar putea intra in F1 si cu sigla Dacia si mai interesant a fost sa aflu ca Renault furnizeaza motoare
                pentru 4 echipe din F1.

                Originally posted by alexfin View Post
                Chiar ma bucur de ce aud... Abia astept sa mi-o cumpar si eu; parca nu mai am rabdare..
                Nu mai sta pe ganduri si nu mai pleca urechea la toate criticile aduse ca nu e chiar asa.
                Uneori mai apare si invidia.
                Last edited by stoicanu; 17 January 2014, 13:55. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by stoicanu View Post
                  Rascolind paginile de internet am dat peste un reportaj interesant cum ca Romania ar putea intra in F1 si cu sigla Dacia si mai interesant a fost sa aflu ca Renault furnizeaza motoare
                  pentru 4 echipe din F1.



                  Nu mai sta pe ganduri si nu mai pleca urechea la toate criticile aduse ca nu e chiar asa.
                  Uneori mai apare si invidia.
                  Oricum sunt hotarat sa mi-o cumpar; in septembrie vi avea finantele necesare si cred ca mi-o voi cumpara pe beige

                  In fine, dar mai e ceva pana atunci

                  Originally posted by alexfin View Post
                  Oricum sunt hotarat sa mi-o cumpar; in septembrie vi avea finantele necesare si cred ca mi-o voi cumpara pe beige

                  In fine, dar mai e ceva pana atunci
                  Prin august trebuie sa imi vand 1,6 16v meu din 2008; cine va pune mana pe ea va zice saru'mana la cat am ingrijit-o...
                  Last edited by alexfin; 17 January 2014, 14:10. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Renault furnizeaza motoare pentru 4 echipe din F1.
                    Nu are nicio relevanta in privinta calitatii masinilor low cost de strada.

                    Uneori mai apare si invidia.
                    La asa "bolid", nu cred ca e cineva invidios. Poate vreunul care n-a avut in viata lui decat bicicleta.
                    Last edited by mr.K; 17 January 2014, 14:27.

                    Comment


                    • Sau cel mult un Logan 1.
                      In F1 se testeaza destul de multa tehnologie care uneori mai ajunge si pe masinile de serie.
                      Last edited by stoicanu; 17 January 2014, 14:53.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by alexfin View Post
                        Chiar ma bucur de ce aud... Abia astept sa mi-o cumpar si eu; parca nu mai am rabdare..
                        Cted ca indiferent de ce masina ai tot se va gasi cineva sa nu ii placa. In fond alegerea unei masini e subiectiva... eu am avut passat din 2006 si am renuntat la el pentru logan. E adevarat ca nu poti sa compari cele doua masini insa nici pteturile de achizitie sau mai ales costuri de intretinere nu se pot compara.

                        P.S. nu mai cita postul anterior ... se intelege cand raspunzi la acel post.

                        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                        sigpic
                        This is My Ride!
                        !Visit and enjoy!

                        Comment


                        • Originally posted by stoicanu View Post
                          Sau cel mult un Logan 1.
                          In F1 se testeaza destul de multa tehnologie care uneori mai ajunge si pe masinile de serie.
                          Chiar daca tu consideri ca Logan 2 e un pas urias inainte fata de Logan 1, tot nu ai dreptate cu prima afirmatie.
                          Un posesor de Ferrari poate fi invidiat, brandul e o legenda.

                          Tehnologia din F1 ajunge in masinile de serie din alt segment decat ala din care face parte bolidu' de la Mioveni. Singura asemanare a Loganului cu o masina de F1, e lipsa butoanelor de pe portiere, si asta din simplu motiv ca lipsesc portiererele de la masina de F1.
                          Last edited by mr.K; 17 January 2014, 17:11.

                          Comment


                          • Daca ai rabdare sa citesti tot articolul ai sa regasesti fraza "tehnologie imprumutata din F1"

                            Nu stiu dece esti intodeauna impotriva a ce se spune de bine despre Logan 2.
                            Nu sunt singurul care consider ca L2 este un pas urias fata de L1.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by stoicanu View Post
                              Rac, este o pura curiozitate , eu cand am reparat bara fata absolut toate piesele erau Made in Romania inclusiv instalatia electrica ( nu am gasit nimic made in China) si daca ai la indemana una douo piese pe care se poate vedea tara de provenientza.
                              Imi este greu sa cred ca se trimit piese de ansamblare din Romania tocmai in Maroc.
                              Multumesc anticipat.
                              Piese multe din componenta Dacia se fabrica in Romania. Toti furnizorii livreaza la centrul ILN - International Logistic Network Mioveni dar si la Uzina Dacia.
                              În prezent, platforma logistică ILN care are 30 de clienţi şi gestionează exportul de componente pentru fabricaţia de vehicule în 13 uzine: Africa de Sud, Argentina, Iran (două uzine), Brazilia, Columbia, Maroc (două uzine), India (două uzine), România (Mioveni) şi Rusia (două uzine). Mai mult, ILN funcţionează şi ca platformă de import pentru piesele necesare uzinelor de pe platforma de la Mioveni, dar şi pentru uzine din Rusia şi Maroc.
                              Platforma RIR - Renault Industrie Romania gestionează 6.676 de referinţe unice şi un total de 14.716 de referinţe în sistem pentru toţi clienţii, acestea reprezentând piese necesare fabricării vehiculelor în diverse versiuni ale gamei entry. Pentru a asigura aceste piese, centrul RIR este în contact permanent cu 500 de furnizori, din care 88 sunt localizaţi în Romania şi 412 în afara României.

                              Comment


                              • Era o intrebare simpla . Si era mai pe intelesul meu daca nu se facea copy-paste .
                                Eram curios deoarece piesele de pe Lodggy nu s-ar potrivi pe nici unul din modelele derivate ale unui Logan ( Sandero MCV)
                                Dar astept de la Rac
                                Last edited by stoicanu; 18 January 2014, 09:24.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google