Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mulţumesc pentru ajutor.

    Comment


    • Imi poate spune cineva care e capacitatea REALA a rezervorului de benzina???
      Deoarece azi dimineata am fost sa fac plinul si grabit fiind am acceptat sa ma serveasca un angajat Petrom. Pregatisem 300 Lei dar in momentul cand am cerut plata mi s-a cerut...377 Lei. Pe moment nu am putut reactiona am platit si am plecat. Pe drum, mirat fiind, am incercat sa fac un calcul: 377 lei impartit la sa zicem 6.8 lei litrul (chiar nu am fost atent cat era pretul la cea de 99) reiese cam 55,5 litri iar eu in rezervor mai aveam prima liniuta plina. (CB arata un consum de 6,6 si o autonomie de inca 200 km)
      Ma poate lamuri si pe mine cineva cati litri am avut eu in rezervor la momentul plinului? 55,5 la pompa + cca 10 l ai mei = 65 ???
      "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
      "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

      Comment


      • Si eu am indesat la un moment dat in rezervor undeva la 60 de litrii. Deci cam pe acolo e si la tine. Ai sa observi ca prima liniuta (de sus) se va "duce" mult mai tarziu; o sa parcurgi mai multi km pana se va stinge prima liniuta decat in mod normal.
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • La mine recordul a fost de 64l.
          Cat mai era in rezervor nu stiu.
          sigpic

          Comment


          • Cam 60l intra per total in toata instalatia.

            Comment


            • Nu este deloc bine să umpli rezervorul până la refuz!

              Comment


              • Originally posted by Bazilman View Post
                Imi poate spune cineva care e capacitatea REALA a rezervorului de benzina???
                Deoarece azi dimineata am fost sa fac plinul si grabit fiind am acceptat sa ma serveasca un angajat Petrom. Pregatisem 300 Lei dar in momentul cand am cerut plata mi s-a cerut...377 Lei. Pe moment nu am putut reactiona am platit si am plecat. Pe drum, mirat fiind, am incercat sa fac un calcul: 377 lei impartit la sa zicem 6.8 lei litrul (chiar nu am fost atent cat era pretul la cea de 99) reiese cam 55,5 litri iar eu in rezervor mai aveam prima liniuta plina. (CB arata un consum de 6,6 si o autonomie de inca 200 km)
                Ma poate lamuri si pe mine cineva cati litri am avut eu in rezervor la momentul plinului? 55,5 la pompa + cca 10 l ai mei = 65 ???
                Te-au furat la pompa mai mult ca sigur. Senzatie de asta am patit-o de 2x cu loganul de servici la Mangalia si Talmaciu, cu masina personala am avut senzatia ca m-ar fi furat la Rompetrol ghencea, cel putin asa mi s-a parut mie.

                Comment


                • Ți s-a părut doar. Aseară am facut plinul, cu o liniuță pe indicator. Exact 51 litri si mai intra( parca 160 km autonomie arata cb). Recordul la mine a fost de 64 litri cu becul aprins, autonomie pe cb 70km. Menționez ca e diesel mașina
                  Nu au cum sa te fure la pompa, cel putin la Petrom, pompele sunt verificate metrologic lunar. Știu asta de la prieteni care lucrează acolo
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • Daca ' prietenii ' lucreaza acolo la Petrom fii sigur ca-si apara salariul, asa ca adevarul poate e prin alta parte ...

                    Comment


                    • Teapa. Se fura ca in codru. Si asta iti poti da seama cand alimentezi tu, in sensul ca in timp ce tii apasata maneta pompei, se simte cum baga intrerupt, cum baga aer. Iar daca te uiti pe ceas, contorul merge constant, pe cand jetul nu.

                      Mare atentie. Asta este motivul pentru care nu mai alimentez ever de la MOL dupa ce am patit asa la 2 alimentari consecutive de la ei.
                      sigpic

                      Comment


                      • Daca ai dubii iei un recipient marcat si pui in el. Sau chemi șeful de Stație sa îți prezinte verificarea metrologica a pompei. Eu am asistat la o faza de genul in care o cocoașă făcea mare scandal ca i-au intrat 58 de litri de benzina in logan. In final, au scost tot carburantul din rezervor si au constatat ca avea in jur de 65 de litri.
                        Nu iau apărarea nimănui si nu susțin ideea ca trăim intr-o Tara in care toată lumea e corecta. Zic doar ca lucrurile nu sunt întotdeauna așa cum par
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • Fiecatr statie peco autorizata este obligata sa detina VASUL ETALON omologat si verificat metrologic.

                          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • Exact la asta ne refeream.
                            Pt necunoscatori, verificările sunt făcute de firme care nu au nici o treaba cu comercializarea sau distribuitia de produse petroliere
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • Asa traim cu impresia ca suntem furati.
                              La mine a intrat 64l si am sarit de 1000 km parcursi cu acel rezervor plin.
                              Prima linie a scazut pe la 250km
                              Masina este benzin.
                              sigpic

                              Comment


                              • Eu am ajuns la 1300 km, jumătate București, jumătate afara. Nu-mi venea sa cred
                                My Ride sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google