Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu-l afiseaza, dar il calculeaza. Cred ca nu-l afiseaza ca sa nu se sperie clientii de consum, acesta fiind foarte mare.

    Comment


    • Originally posted by nelu_242000 View Post
      Cum am spus, am făcut plinul, ca de obicei, aceeași stație peco, aceeași pompa.
      Mașina indica 15.1 litri consumați și acum a intrat 15.29 litri.
      Explicația mea, după cum am spus, ar fi ca exista o oarecare legătură și cu consumul instant, la limita de 30 km/h nu mai afișează nici un consum.
      La viteze de 130 și 150 am făcut 220 de km cu 15 litri.
      Eu te cred, dar ca să nu ai dubii, la următoarea alimentare scrii pe bon km totali și carburant consumat (atenție contact pus, motor oprit) apoi ai o bază de calcul.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Asa o sa fac. Și dacă nu uit, o sa încerc sa nu mai resetez pana la 5000 km. Sa vad ce consum am, asa cum ai spus.

        Comment


        • Originally posted by t0rquemada View Post

          Afirmația "“Consumul de la plin la plin e cea mai mare prostie nu vei avea aceleași variabile (traseu, trafic, vreme, încărcătură etc) de n ori.” - e perfect valabilă dacă nu faci consumul pe minim 5000km.
          Din capturi:
          6,30L/100 consum mediu
          41L în rezervor ( asta înseamnă pavelele de la 1 la 7 aprinse, adică 39L + ceva din pavela 8(aia de 45L) )
          În calcule intră doar 50L, deci ce pui peste nu intră calcule decât dacă e peste limita necesară de recalibrare.
          Uite aici consum, inclus un Transfăgărășan, Transbucegi, un Blaj și destul de mult oraș
          Consumul de la plin la plin nu e cea mai mare prostie. Asta o spune unul care vreo 30 de ani tot facut plinuri si consumuri de la plin la plin si medii pe o perioada mai mare (implicit kilometrii) iar multe masini detinute nu aveau „afisajele” astea „destepte”. Apoi alta aberatie: minim 5000 km. De ce nu 1000, 4000, 8000, 15000, 30000, 100000? Statistica, interpretarea rezultatelor, scopul urmarit,capabilitatea sistemelor....Afirmatie „perfect valabila”? Repet: consumul de la plin la plin nu e o mare prostie. Depinde insa cum este facut. Si e clar ca orice masuratoare trebuie facuta corect folosind metodele si instrumentele adecvate.

          Sincer nici nu am observat ca in capturi consumul mediu e de 6.3L/100km. De fapt si acum dupa vreo 3000 km tot cam atata am pe CB. Sunt invidios pe consumurile unor colegi (mai ales bolovan), e limpede ca acest consum depinde de multe lucruri, dar asta e „talpa” mea, astea sunt traseele mele si modul meu de utilizare a masinii. Exceptie perioada rodajului asta e consumul meu mediu cu Sanderica 6-6.5% in mai bine de doi ani si 36 000 km. Si de ceva vreme nici nu imi mai bat capul cu el.

          Cred ca este limpede ca asta cu „calculele” pavelei 8 este gresit indiferent ca a fost facuta de la coada la cap (initial) sau invers (ulterior). Ca sa fie corect si logic trebuiau precizate doua cuvinte. Dar astea contraziceau ideea ta initiala si mai ales contextul in care s-a afirmat aceasta. Asa si pentru „perfectionistii” de 99.9% false and false is true: "50L-45L = 5L + 3L( jumătate din pavela 8) = 8L" si ” 41L în rezervor ( asta înseamnă pavelele de la 1 la 7 aprinse, adică 39L + ceva din pavela 8(aia de 45L)”. Indiciu: acel „ceva” conteaza in realitate.

          Asa cum am spus si la mine pe Trans-toate-cele, oras, autostrazi,.... cam tot pe acolo este pe CB.

          Evident ca inchei aici si pe tema asta si ca iti las ultimul cuvant. Dar cred ca ar trebui sa analizezi putin si afirmatiile tale sau modul cum acestea sunt facute. In rest toata consideratia pentru experienta si priceperea ta.

          Comment


          • Eu sub 6.7l/100km nu am trecut nici o dată cu toate calculele posibile. In decurs de 3,5 ani de când am masina am făcut 10 drumuri lungi (de peste 2000km /drum) când am alimentat de fiecare data mi-au intrat 55l de benzina in rezervor (cel puțin asta spunea pompa.

            Comment


            • Eu pe autostrada la 130km/h am consum undeva la 6.2-6.4%. La 150 km/h este undeva la 6.7-6.9%.
              Sunt conștient ca ăsta este consumul mașinii și asta e.
              Pe național la 100 km/h cam se apropie de ce zice în carte, undeva la 3.9-4.1%
              Dar eu circul mult pe autostrada, până la lucru și înapoi am 110 km.
              Nu ma uit ca e mult, asta e. Dar acum când am observat diferența de 6 litri doar pe oraș, nu am știut ce sa zic.
              Mulțumesc tuturor și drumuri bune.

              Comment


              • Cunoaște cineva prin București, vreun mecanic care sa regleze culbutorii la 1,2? , am ajuns la 99000 km și la 100000 km ar fi necesara aceasta operație.

                Comment


                • Poti sa intrebi si in reteau de reprezentante Dacia ca sa vezi ce pret iti solicita. Eu am facut deja operatiunea de doua ori pana acum, pe motiv de gpl. In toamna am platit, in reprezentanta, 300 lei pt manopera (cureau culbutori am cumparat-o eu - 80 de lei).

                  Lucrarea in sine nu e prea complicata, insa trebuie demontate destule chestii pe la motor si asta implica ceva munca. O sa fie nevoie, cel mai probabil, sa schimbi si garnitura capac culbutori! E foarte important ca motorul sa fie rece la reglaj!

                  Comment


                  • Îmi dai și mie codul curelei și de unde ai cumpărat-o?

                    Comment


                    • Referitor la consumul lui nelu, calculul anterior facut de Gil cu 8 litri din care rezulta o medie de 4.4 l% la viteze de peste 110 km/h mi-a trezit imediat replica . Dar comentariile ulterioare din care rezulta o medie de 6.8 l% din 250 km cu 15 l sunt realiste pentru 1.5 dCi.

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        Îmi dai și mie codul curelei și de unde ai cumpărat-o?
                        .

                        Scuze, garnitura capac culbutori. Eram, probabil, adormit cand am scris “curea”

                        Garnitura am achizitionat-o de la Epiesa. Nu stiu codul, dar imi amintesc ca era produsa de Victor Reintz.

                        Comment


                        • Garnitura am vrut sa scriu și am pus și eu tot curea

                          Comment


                          • Am constatat ca stergatorul din dreapta are 48 cm. Ar merge unul de 50 cm?

                            Comment


                            • Merge sigur de 50, am probat eu, insa se formeaza un mic V de unde se va scurge apa dupa oprirea stergatoarelor.

                              Comment


                              • Si acum se formeaza, nu e problema. Voiam doar sa stiu daca incape si nu da peste cheder. La masuratoare ar incapea dar voiam sa ma asigur, sa nu dau banii degeaba. Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google