Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu sunt Nostradamus...dar sigur se potriveste una din ele....sau toate....vom vedea....
    PS
    era sa uit.....trebuie masurat inainte, sa nu fie in alta parte problema, altfel patim ca dr. Ciomu.....
    Attached Files
    Last edited by Oti; 5 March 2015, 20:44.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • tranzistorul e de fapt mai mult decat un tranzistor - e un driver protejat la supra-temperatura si supra-curent, ESD si supra-tensiune.

      Daca puneti dupa ureche orice piesa cu 3 pini e posibil sa mearga un timp, dar va ceda MULT mai usor si mai repede decat ala protejat. Si o sa iasa fum din traseele de pe cablaj sau mai rau, se arde procesorul din UCH. Fiecare face ce vrea pe masina lui, dar totusi... umblati cu cap.

      @stoicanu: Nu am facut inca rost de piesa, dar nici nu am avut timp sa ma ocup de cercetari. Incerc sa ma documentez cu ce se poate inlocui.

      Comment


      • Sa inteleg ca sti ce piesa este?
        Sau vrei sa il demontez pe al meu ca sa fim siguri 100%?
        sigpic

        Comment


        • Stiu ce piesa e, dar oricum vreau sa verific daca e defecta. Mai ales ca e cam greu sa obtin exact aceeasi piesa. Am gasit ceva compatibil care e mai usor de achizitionat, dar tot costa ceva. Deci vreau sa masor UCH-ul tau sa fiu sigur ca nu le cumpar degeaba.

          Comment


          • Cand scot masina din service (peste 3 saptamani) ne contactam
            sigpic

            Comment


            • Interesant....nu stiam ca e complicata situatia, confirm ce a scris dr_p, nu se poate pune orice, are protectie termica si delay la comanda, ma apuc de studiat...........

              PS
              ...... cu toate protectiile pe el sa ars.....ciudat.....

              solutie constructiva paguboasa pentru utilizator........pui ceva scump pe post de siguranta....oricand se poate produce un sc in zona plafonierei sau ce mai alimenteaza el .......

              daca am sange in mine......si timp, la vara, desfac UCH, sa masor un pic pe acolo.....se poate face un kit de adaptare cu un MOS de putere mai mare, eventual si o siguranta pe traseul lui de alimentare (separat de UCH)....

              apropo cat costa p.... de UCH, sa stiu riscuriile.......
              Last edited by Oti; 6 March 2015, 09:16. Reason: Automerged Doublepost
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Tu nu esti fericit niciodata, daca a economisit Dacia, de ce a economisit ca e naspa si lipseste, daca a pus o piesa scumpa care sa fereasca UCHul de pagube, de ce au pus o piesa scumpa........
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • piesa arsa este pe post de releu, comuta ceva......comanda vine in impulsuri de la microcontroler......"releul daca este bine montat" nu arde microcontrolerul......deci nu exista risc sa distrugi tot ansamblul UCH......F....DACIA

                  PS
                  ar trebui ceva dedicat UCH-ului Logan2.
                  Last edited by Oti; 6 March 2015, 09:34.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Tranzistorul ala a fost calculat strict pt comsumul necesar pe Uch; evident ca atunci cand maresti consumul se va praji. Daca e schimbat cu unul mai puternic e posibil sa nu mai tina cablajul. In cazul asta distrugerile vor fi si mai mari
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • E scump un UCH
                      @t0rquemada ne poate ajuta estimativ
                      sigpic

                      Comment


                      • Oti, ai idee cate relee sunt inlocuite de mosfeturi in masina? daca ai avea atatea relee cat visezi tu ai avea portbagajul plin cu ele si masina ar costa cu 20% mai mult.
                        Piesa a fost proiectata pentru ce avea ea de facut dupa regulile meseriei. Folosita altfel, nu tine.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Dacă UCH-ul e pentru echipare E0 e posibil(în stilul dacia) să fie "chelit" de unele funcții inclusiv prin lipsa de piese - adică piesa(a specificat dr_p ce și cum) pentru stingere progresivă care oricum lipsește la Acces.

                          Ca preț cam 185e cu tva
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Corect si nu contest.
                            Greseala mea a fost ca nu am scos becurile din plafonieara.
                            Eu am mai alimentat o bada de 4m care are un consum de 5w/m fara sa scot becurile de origine.
                            Gresealaa fost 100% a mea
                            sigpic

                            Comment


                            • Stoicane iti donez o baterie de 170a sa legi pe ea ce vrea muschiul tau )
                              Schimbi tranzistorul si rezolvi problema
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Nu lipseste .....am stingere progresiva.......am folosit termenul "pe post de releu" (de fapt releu inteligent), UCH este un fel de placa de baza PC......tu ma acuzi ca ard placa de baza daca schimb LED-ul sau hardul......nu cred ca este buna comparatia nu imi vine ceva mai bun in minte........logic .....este o problema care se poate rezolva de cineva care stie ce face.....fara riscuri de incendiu sau defectare mai grava......(alimentare separata ....sa nu arda cablajul)

                                am am spus ca piesa arsa se poate inlocui cu un kit....un mic montaj cu doua fire comanda/masa pe placa UCH...ului (intrare semnal) si trei fire de forta 12V/1000A prin siguranta babana, masa cu cablu de 10mm cu papuci, si o iesire de alimentare plafoniera cu LED.......
                                Last edited by Oti; 6 March 2015, 10:13. Reason: Automerged Doublepost
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google