Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pfff , nasol !!
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Originally posted by old_radu View Post
      ...stiu ca exista o ceara "antirugina"
      ...credeti ca un "tratament" cu aceasta ceara aplicata in cavitati , in colturi , la imbinari , ar fi o solutie de impiedicare sau de intarziere a aparitiei ruginii ?
      Nu exista asa ceva, ceara e ca sa previi, nu ca sa combati... ce e sub vopsea, e cadou de la pitesti
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • varsta masinii.....e batrana ........pai chiar data inscrierii in club, cu o toleranta de cateva zile.......
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Nasol moment
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Sub 1 an...urat inceput...de sfârșit.
            Deocamdată ce acolo, nea Oti, e în stare "de larva", sa zic așa, dar va progresa, netratata.
            Când se mai încălzește afara, curta bine zonele local ,aplica un grund, o vopsea și lac...in speranțe ca nu o sa mai apară si-n alta parte.

            Din păcate soluțiile pe baza de ceara aplicata sau injectata nu pot preveni toate zonele expuse cuponul de rugina, din istoricul de pana acum al loganului.
            Dar...e mai bine decât deloc.

            L.E. Pardon, masina e în garanție, nu te apuca tu sa faci nimic.
            Last edited by Kojak; 4 February 2015, 23:17.

            Comment


            • Mai rau ca la Ph2.

              Comment


              • astept sa fie ceva mai evident.....cum era la Stoicanu.....sa cada vopseaua de pe muchie.....am vazut ceva mai nasol la masina si am uitat sa fac poza, o imbinare intre plafon si aripa care este chituita si vopsita....a inceput sa crape vopseaua......pe culoarea alba se vad cel mai bine toate defectele........
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • eu nu pot intelege cum poate sa rugineasca asa daca nu a fost lovita. e clar ca de lovit nu a fost lovita. probabil sa fie de la chederul ala, sa frece de muchie. in fine. nu inteleg cu atat mai mult cu cat intreaba caroserie e imersata intr-o vana cu solutie anticoroziva (galvanizare)

                  umbla vorba prin popor ca masinile fabricate vara nu sunt asa de predispuse la rugina comparativ cu cele fabricate iarna (valabil numai in cazul dacia)

                  treaba cu rugina la dacia e ca la ruleta ruseasca: pur noroc sau ghinion.

                  pe de alta parte, am vreo 2 logane fabricate in ~2007 cu aproximatie, vecini de bloc, cu vopsea sarita pe vreo 3 cm pe aripa spate, a ruginit numai zona respectiva la suprafata, in rest nu s-a extins. masina sta asa de vreo 2 ani cel putin si sta numai afara.
                  Last edited by cristi....; 4 February 2015, 23:32.

                  Comment


                  • E suficient de evident ce e acolo ca sa facă în momentul de fata obiectul garantiei.
                    In fct. de cat de cooperanți sunt, ordinea fireasca este: reprezentanta dacia - reno, VC dacia, RRo (deși aici cam îndoiesc), ANPC.

                    @cristi...., nici un model de Dacia nu are la ora actuala caroserie galvanizata!

                    Comment


                    • atunci imi poti spune de ce toate caroseriile, inclusiv cele de la dacia, sunt imersate in cel putin o vana cu o solutie alba?

                      Production workers assembling Dacia Sandero bodies and welding. The vehicle bodies are plunged into an anti-corrosion bath before moving to the paint shop. A...


                      explica-mi, te rog, ce reprezinta procesul de la min 1:00

                      eu zic ca e galvanizare

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Unii pun poze, dovezi, altii arunca in discutie flota de Logan cu sute de mii de km... vorbe fara niciun fel de greutate, nimic concret, vorba domnului.
                        Dacia e sinonima cu rugina si de asta se vor lamuri pe banii lor toti cei care acum nu cred asta.

                        Sunt curios cu cat plateste Dacia ca sa iei apararea marcii pe forumuri.
                        stimate domn,
                        spre deosebire de dvs. eu am cont pe acest forum cu numele meu real, nu ma ascund dupa nick _name gen mr.k sau altele iar o simpla cautare va confirma acest lucru
                        nu sunt un angajat al Dacia,nu sunt nici un fan Dacia,doar conduc marca Dacia atat la serviciu
                        cat si acasa
                        nu sunt nici pe departe un nostalgic , dar imi place tare mult sa fim mai seriosi in postari !
                        respect parerea fiecaruia, dar nu inteleg cum naiba se face ca doar la anumite persoane se intampla absolut totul?

                        Comment


                        • operatia de galvanizare se face prin electroliza sau imersie in solutie topita, parca asa stiu de la orele de chimie de acu 30 ani.....acolo cred ca se face decapare ....degresare...pregatire pentru vopsire.....
                          PS
                          nu se antampla numai la anumite persoane......opreste la intamplare un Logan pe strada si discuta cu propietarul.....statistic cred ca se intampla la 90%, dar nu mai fac galagie, sunt obisnuiti cu stilul asta de viata.....sau sunt ignoranti....
                          Last edited by Oti; 4 February 2015, 23:46.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • nu e adevarat

                            e solutie anticoroziva

                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



                            marcile premium trec prin mai multe astfel de bai, unele si cu zinc

                            dacia trece numai prin una

                            dar e clar ca toate modelele dacia beneficiaza de acest tratament. de ce rugineste tabla atunci daca a fost tratata?




                            si ce contine respectiva vana

                            Comment


                            • Originally posted by cristi.... View Post
                              explica-mi, te rog, ce reprezinta procesul de la min 1:00

                              eu zic ca e galvanizare
                              Nu e galvanizare!

                              Fa abstractie de fima din linkul de mai jos (nu fac reclama, am dat pe gugal), doar procedeul folosit:

                              Comment


                              • Deci ce vad eu la Oti e bataie de joc frate!! nici chiar in halul asta adica masina nu are nici un an si a inceput sa ruginesca !!! nici chiar asa! speram ca logan 2 sa fie ma rasarit din punctul asta de vedere dar dupa cate vad e jale ! bine ca nu mi-am luat logan 2 , eu la logan ph 2 din 2012 fabricat nici nu se compara !! n-am asa ceva!!
                                Ajungi sa dai 11-12 mii de euro pe ce???? pe mizeria asta de tabla ??? bataie de joc.
                                Last edited by prometheus; 4 February 2015, 23:53.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google