Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru o problema ca a lui Stoicanu descrisa in postul #87 de la pag. 5 (vopsea sarita din cauza proiectarii usii - fotografia nr. 4), am fost si eu in service. Se repara pe garantie, portiera dreapta spate fiind cu cca 5 mm mai in interior fata de aripă. Astfel, pietricelile aruncate de pneurile din față au lovit in acea zonă și a sărit vopseaua. Pe garantie se va revopsi aripa și se va alinia portiera cu aripa (revopsire si portieră). Doar că aștept să se ma încălzească afara pt a o revopsi.

    Cu aceasta ocazie voi monta si o pereche de presuri de noroi pentru rotile din fata. Stie cineva de unde se pot cumpara presuri de origine la preturi mai bune?

    Am mai postat azi o problema legata de MediaNav în threadul


    Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

    Scuze de off-topic
    Last edited by Sil; 18 February 2015, 19:44.

    Comment


    • Eu am verificat azi chederele si inca nu au ruginit, dar preventiv am sa aplic putina vaselina pe capatul lor sa previn aparitia ruginii
      In schimb cand a fost vantul puternic acum o saptamana mi-a cazut o tabla pe plafon si l-a zgariat in cateva locuri), am cumparat corector cu vopsea si am reparat unde a fost mai adanc ,urmeaza unde sunt zgarieturi mai superficiale sa repar cu carioca magica Fix-it-Pro dar trebuie sa fie peste 14 grade si soare sa polimerizeze rasina respectiva.
      Ma gandesc ca pentru atata lucru nu merita sa alerg pe la usile asiguratorului casco.
      Apropo azi am reinnoit polita casco(304 euro/an, 76 euro/trimestru)
      In ultima poza este nenorocita de tabla.
      Attached Files
      Last edited by GFN; 18 February 2015, 21:37.
      Captain of the black pearl

      Comment


      • Originally posted by t0rquemada View Post
        După mr.K rugina e doar la Dacia, celelalte mărci nu au voie să ruginească - asta o putem înrăma cu © mr.k
        Nu e rugina doar la Dacia, vad ca apare si la masini lovite de la Toyota.
        Sunt in parcare la mine 3 Avensis modelul anterior celui din poza, niciun pic de rugina.
        In ce proportie rugineste Dacia si in ce proportie ruginesc alte marci, n-are rost sa discutam.
        Probabil ca 75% dintre masinile Dacia nu apuca sa faca 5 ani fara sa apara rugina.

        Comment


        • Cand ii aud pe unii cum exagereaza rugina la dacia, cel putin la modelele fabricate din 2005 incoace, ma si amuz,
          Este drept , au mai fost probleme cu rugina, dar in procente mult mai mici decat 75%, cat zic unii, poate se refereau la dacia 1300 sau la supernova
          Eu cand am dat vechiul logan care avea 5 ani si 70000 km, nu avea rugina deloc, si mersesem cu el destul de des pe drumuri desfundate , cu pietre, sau forestiere mai light
          Am vazut rugina pe multe masini si multe marci, mult mai scumpe, pana la urma tabla tot tabla este
          Sunt marci de prestigiu cu probleme mult mai grave,marci nemtesti, cu probleme mari la motoare, despre ei ce sa mai zicem?
          Sa recunoastem ,dacia a evoluat mult, inclusiv la tratarea tablei, desi mai sunt probleme izolate, dar cred ca este un procent de sub 5%

          Comment


          • cazuri si cazuri. daca pe forum intra numai cei cu probleme, e normal sa se creeze o "falsa" impresie ca mama ce probleme sunt cu rugina. eu zic ca cel mai echitabil ar fi, chiar daca este utopic, sa fie asa vreo 800.000-1 milion de posesori de loganuri inscrisi pe forum, din 2005 pana in prezent si sa vedem cati au avut probleme cu rugina si cati nu (sa vedem si noi o placinta daia in excell ) asa, ce apare pe forum e irelevant raportat la nr total de loganuri care s-au vandut din 2005 pana in prezent. e doar o parere

            si eu am vazut zilele trecute in trafic un mercedes c klasse de prin 2004 cu pragul ruginit pe toata lungimea, cu rugina pe muchia portierei spate si aripa fata. mai e un audi a4 din 2004-2005 cu rugina la aripa (a fost lovit), un renault megane cu capota ruginita (i-a cazut ceva mare pe capota)

            mai e si un logan de prin 2007 lovit usor la portiera si celebrele aripi spate cu vopsea sarita fara extindere de rugina: e ruginit numai local. sta asa masina de vreo 2 ani

            nu iau apararea dacia, oricum m-au pierdut de client, dar zic sa aiba parte de o "judecata dreapta"
            Last edited by cristi....; 18 February 2015, 23:44.

            Comment


            • Originally posted by panselin4 View Post
              Sa recunoastem ,dacia a evoluat mult, inclusiv la tratarea tablei, desi mai sunt probleme izolate, dar cred ca este un procent de sub 5%
              ...ce face?

              Comment


              • Originally posted by panselin4 View Post
                Cand ii aud pe unii cum exagereaza rugina la dacia, cel putin la modelele fabricate din 2005 incoace, ma si amuz,
                Este drept , au mai fost probleme cu rugina, dar in procente mult mai mici decat 75%, cat zic unii, poate se refereau la dacia 1300 sau la supernova
                Eu cand am dat vechiul logan care avea 5 ani si 70000 km, nu avea rugina deloc, si mersesem cu el destul de des pe drumuri desfundate , cu pietre, sau forestiere mai light
                Am vazut rugina pe multe masini si multe marci, mult mai scumpe, pana la urma tabla tot tabla este
                Sunt marci de prestigiu cu probleme mult mai grave,marci nemtesti, cu probleme mari la motoare, despre ei ce sa mai zicem?
                Sa recunoastem ,dacia a evoluat mult, inclusiv la tratarea tablei, desi mai sunt probleme izolate, dar cred ca este un procent de sub 5%
                Asta merge de minune la topic-ul cu Bancuri! Mi se pare tare ca ai aflat si procentul, de fapt doar crezi, nu esti sigur.

                Daca ar fi asa, tare bine ar fi, dar mai e mult pana acolo.
                Last edited by Deen; 19 February 2015, 00:16.

                Comment


                • ImageUploadedByTapatalk1424295049.319963.jpg
                  Trebuie sa fie si un Toma necredinciosu pe forum
                  Toyota si in special Avensis are probleme cu tabla


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by panselin4 View Post
                    Cand ii aud pe unii cum exagereaza rugina la dacia, cel putin la modelele fabricate din 2005 incoace, ma si amuz,
                    Este drept , au mai fost probleme cu rugina, dar in procente mult mai mici decat 75%, cat zic unii, poate se refereau la dacia 1300 sau la supernova
                    Eu cand am dat vechiul logan care avea 5 ani si 70000 km, nu avea rugina deloc, si mersesem cu el destul de des pe drumuri desfundate , cu pietre, sau forestiere mai light
                    Am vazut rugina pe multe masini si multe marci, mult mai scumpe, pana la urma tabla tot tabla este
                    Sunt marci de prestigiu cu probleme mult mai grave,marci nemtesti, cu probleme mari la motoare, despre ei ce sa mai zicem?
                    Sa recunoastem ,dacia a evoluat mult, inclusiv la tratarea tablei, desi mai sunt probleme izolate, dar cred ca este un procent de sub 5%


                    fantastic, si toti aia 5 la suta sunt pe forum )))
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Psihologic, persoanele nemultumite sunt cele mai active, cauta motive sa fie nemultumite, cred ca cei mai multi sunt pe forum....... restul au creierul spalat si se uita la tv.........faceti o comparatie cu alte forumuri.......categ de varsta, educatie etc....sa zicem ca fiecare persoana nemultumita de pe club are in spate inca o suta de nemultumiti si tot ar fi putin......
                      Last edited by Oti; 19 February 2015, 09:19.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Originally posted by stoicanu View Post
                        [ATTACH]496408[/ATTACH]
                        Trebuie sa fie si un Toma necredinciosu pe forum
                        Toyota si in special Avensis are probleme cu tabla


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Deci ala are Toyota din 2006, in 2013 descopera niste rugina la masina.
                        Dupa 7 ani.

                        Masina am luat-o de noua in decembrie 2006. Am schimbat cam dupa un an parbrizul
                        I-au zgariat baietii care au schimbat parbrizul vopseaua din zona aia. Dorei.

                        La Logan nici nu mai aveai garantie, ca sa te streseze aspectul.

                        Problema nu e de aparitie a ruginii in 7 ani la Logan, ci de 7 zile, 7 luni...
                        Si nu apare ca urmare a interventiilor asupra masinii, ci pur si simplu.


                        Ai gasit si tu un Avensisi cu ceva rugina si le-ai taxat pe toate ca epave ruginite. Pentru fiecare masina Toyota pe care o prezinti cu rugina, iti prezint eu 5 fara rugina.
                        Nu mai posta masini lovite.




                        Sa recunoastem ,dacia a evoluat mult, inclusiv la tratarea tablei
                        Evolutie in ce sens? O trateaza cu mai mult sictir decat inainte, poate.



                        Cand ii aud pe unii cum exagereaza rugina la dacia, cel putin la modelele fabricate din 2005 incoace, ma si amuz,
                        Pe mine nu ma amuza cand vad ca si masini din 2013-2014 au rugina deja.
                        Last edited by mr.K; 19 February 2015, 09:23.

                        Comment


                        • Ochiometric, pe strada, intr-o zi normala, circula 50% masini Dacia restul alte marci, in service-uri 80% vezi alte marci la reparat, ar trebui sa fie pline de Dacii, este o problema....inseamna ca toti le repara la un nene in curte......la negru. asta tine si de calitatea/educatia oamenilor ce conduc Dacii........

                          ...Ai gasit si tu un Avensisi cu ceva rugina si le-ai taxat pe toate ca epave ruginite. Pentru fiecare masina Toyota pe care o prezinti cu rugina, iti prezint eu 5 fara rugina.........
                          daca tabla era tratata nu ruginea de la o zgarietura......avem pretentii.....

                          La Dacie. rugina in primul an sunt probleme de fabricatie.....si nu sunt asa de multe........
                          Last edited by Oti; 19 February 2015, 09:51. Reason: Automerged Doublepost
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Pretentii? Eu, de la Toyota? N-am!
                            Pretentii sa aiba fiecare de la atelajul lui. Oricum daciotii sunt extrem de usor de multumit, motorul sa traga...

                            La Dacie. rugina in primul an sunt probleme de fabricatie.....si nu sunt asa de multe........
                            Iti cumperi masina in fiecare an de nu iti pasa? Stai bine cu cash-ul, atunci.
                            Last edited by mr.K; 19 February 2015, 09:58.

                            Comment


                            • Ce usor e sa generalizezi...
                              Uite ca eu am si Toyota si Dacia; pretentii am de la amandoua!
                              Toyota 2012- nu are punct de rugina desi e folosita cu precadere pe drumuri grele ( camp, padure, etc)
                              Dacia 2013- nu are rugina. Are vopseaua sarita in 2 locuri pe contraaripa spate de mai bine de jumatate de an si inca nu a aparut rugina
                              Ca o paranteza, am vazut rugina la mercedes ml 2012; asta inseamna ca mercedes e varza la vopsea? Eu cred ca unul dintre constructorii cei mai exigenti la capitolul asta.
                              Cazuri de rugina ( izolate sau nu) sunt la toate masinile din clasele joasa si medie ca pret
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Uite Loganu meu face 3 ani acum in martie, n-are pic de rugina... Asa ca vreau sa o vind in curind, eu nu sint egoist, sa se bucure si altul de masina asa buna, fara rugina.

                                Bine acuma nu sariti pe mine ca o tin in garaj si de-aia n-a ruginit ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google