Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zona incercuita si pare sa fie si umflata.
    Attached Files

    Comment


    • prima si ultima poza, cred ca este un cant ruginit, in restul pozelor nu se vede rugina ci pete, sa zicem de ceara, se poate incerca stergerea, frecarea cu un bat, bagheta de lemn inmuiata in benzina (un solvent....) sa vezi cum se sterge, in concluzie eu zic ca rugina este 90% ai sanse 10% sa gresesc........eu in zonele alea am bagat spray cu ceara la greu....pete ruginii am vazut si eu pe la o portiera in interior zona ferestrei (puncte cat varful de ac), urmeaza sa tin sub observatie, poate nu este ceva nasol......cand am timp bag poze pe my ride in sanderoclub - Bormasina lu'Oti.
      PS
      am gasit multe fisuri in vopsea....cat de curand bag poze.....
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Neavand ce face cu aris86(Razvan), am descoperit puncte mici de rugina pe care el deja le-a prezentat. Se pare ca sunt si la mine, la chederul care "desparte" parbrizul de motor si pe capota, pe interior, in apropierea furtunului care duce solutia de parbriz la diuze. Cam aceleasi probleme le intampina si aris86. La mine chederul are mai multa rugina decat are razvan.


        Am uitat: cand inchid portbagajul, se aude un trancanit. Cred ca freaca fier pe fier pe sub masina sau toba se plimba de colo colo. Prin comparatie, la masina lui Razvan nu se aude.
        Attached Files
        Last edited by Crs. Sandel; 23 May 2015, 21:41.

        Comment


        • Fugutza la garantie.....doar sunt "preteni comuniii"!
          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

          Comment


          • Mergem peste ei, nu avem ce face. Eu mai las putin, ca mai am de scris la licenta pentru miercuri, apoi incepe sesiunea. Cum imi fac timp, ajung si la service.

            Comment


            • Drumul va este deschis de mine Marti )
              Bafta la licenta !
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • Ce ar fi sa mergem toti peste ei marti? Daca ma apropii cu capitolul, poate ne intalnim acolo. Sa le facem o surpriza, zic!

                Asteptam impresii

                Mersi! Sa fie!

                Comment


                • Luni o sa-l sunt pe consilier pentru programare, noroc cu Cristi ca a venit in vizita si ne-am uitat mai atent la masinii. Intai am sesizat la el si apoi si la masina mea.
                  off topic: Oti la revizie ai stat langa masina? Ai cumva o garnitura pe capacul care contine filtrul de aer, in seara asta am observat ca la Cristi este prezent si la masina mea nu este prezent.

                  Marti la ce ora mergi Bogdan ca merg as merge si eu peste ei?
                  Last edited by aris86; 23 May 2015, 21:48. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                    Ce ar fi sa mergem toti peste ei marti? Daca ma apropii cu capitolul, poate ne intalnim acolo. Sa le facem o surpriza, zic!

                    Asteptam impresii

                    Mersi! Sa fie!

                    Ar fi ceva fain acolo ! !


                    Aris 86

                    Vorbim la telefon si stabilim, nu am inca o ora fixa inca , cum poti si tu!
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Daca stateam langa masina plecam cu "tot cu perfuzii" de acolo......ups .....ma refer la garantie ...am niste nervi dupa cateva cani de vin rosu.....la revizie am stat langa masina...despre ce garnitura este vorba, se vede fara sa dai capacul jos?
                      prelucrez cateva poze si le postez la probleme tehnice.....sunt tare curios cum rezolvati cu rugina......puneti poze mai de la distanta cu sageti unde sa ma uit, vreau sa verific si eu....azi m-am uitat sub masina si am vazut teava de esapament cu puncte de rugina destul de urate, inca nu am facut poze, astept o evolutie mai mare...daca la un an am probleme (la Matiz 3-5 ani nici nu am stiut ce inseamna intretinere masina...) nasol......
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • De asemenea a mai ruginit si un reper de sub motor in partea stanga cand te uiti la ea, acum nu stiu daca asa se intampla si la alte masini. Ridici capota si ai doua gauri mari de aerisire, cred ca sunt si la chederul de langa grila, unde ai montat filtrul de hota. Hai ca te descurci u, ai ochiul mai bine format ca noi.

                        Comment


                        • astea nu-s masini, poa sa zica cine ce vrea. eu nu pot intelege ce se intampla cu cei de la dacia; noile generatii de modele sunt mult mai prost facute/inferioare primei generatie; cu tot "avansu" tehnologic. prefer una cu strictu necesar, fara nici un sistem de asistenta pt sofer, navigatie si alte prostii dar sa nu rugineasca decat una cu de toate care intr-un an sa fie buna de programu rabla

                          calitatea fabricatiei si controlul calitatii 0 barat la dacia in acest moment

                          eu am observat la mine ca a inceput sa rugineasca suportu metalic pe care sta baterie (dupa ce am schimbat bateria a inceput "nebunia", nu stiu ce au facut, au zgariat muchia, nu-mi pot explica); am mai observat ca scutul pe interior are un inceput timid de rugina dar e ne-esential acest aspect si am mai vazut ca lonjeroanele au inceput sa mai rugineasca la mine- cred ca ele sunt- unde sunt acele plastice care inchid bara fata...probabil de la sarea data in 6 ani. cam asta as avea de raportat la a mea, totul e numai in compartimentul motor; in rest e curata la exterior, se prezinta chiar f bine. probabil compartimentul motor nu primeste o atentie deosebita din fabrica, de asta probabil e mai predispus la coroziune

                          se impune clar o schimbare de strategie: sa treaca ori la aluminiu, ori la plastic ranforsat cu fibra de carbon in loc de otel, ori la magneziu si alte asemenea metale mai speciale, ori,, mult mai simplu, cum au facut si alti producatori premium, la multiple panouri de plastic; cum are noul audi a6 de ex aripile fata de plastic l tot ce e ne-esential sa fie din plastic: portiere, aripi fata spate, plafon etc; numai structura de protectie sa fie din otel
                          Last edited by cristi....; 23 May 2015, 22:24.

                          Comment


                          • Asa este, nu stiu ce naiba se intampla, dar apare rugina sub capota, unde este expusa mult mai putin intemperiilor.

                            Comment


                            • astfel, impusca dintr-un foc mai multi iepuri: caroserie mult mai usoara, consum mult mai mic, emisii reduse, motoare mai eficiente, necesitatea unor motoare mai putin puternice, etc

                              siguranta cel putin la acelasi nivel (oricum capitolul siguranta nu reprezinta un punct de interes pt dacia, chiar ei au recunoscut); lipsa ruginei; un aspect f imp

                              nu stiu daca e chiar asa:

                              eu zic ca este foarte expusa intemperiilor din urmatoarele considerente (personale): in compartimentul motor nu ai lac care sa protejeze vopseaua; compartimentul motor nu este etans sau cat de cat etans astfel incat ai foarte multe spatii deschise pe unde mizeria, mai ales mocirla din timpul iernii isi poate croi drum nestingherita si acolo ramane, ca nu cred ca sta cineva sa spele compartimentul motor de fiecare data cand spala si masina; deci.. pai iti imaginezi ce dezastru face sarea si nisiul de peste iarna care care raman pe diverse componente din compartimentu motor peste an? temperaturile ridicate pe timpul verii, fac prapad cred in combinatie cu sarea ramasa de peste iarna, iar la urmatoarea iarna procesul se reia si tot asa. pai cat sa reziste si vopseaua aia?

                              asa, macar exteriorul masinii il mai speli, ii mai tragi o ceara, un lac din cand in cand, mai o revopsire... dar in compartiment ce faci? nimic...

                              daca la primu logan rugina era principalul impediment si defect real si obiectiv care i se putea aduce masinii, acu, la noile modele, pe langa conservarea patternului de rugina au mai aparut si alte bube, de ordin mecanic de aceasta data, care inainte nu existau: ambreiaje, zgomote suspecte de la directie, etc. practic, daca e sa pui in balanta ce aucastigat si ce au pierdut noile modele, din pct meu de vedere, raportul e subunitar, cam ies pe - la general
                              Last edited by cristi....; 23 May 2015, 22:44. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Nu conteaza, profitul e maxim. Sa nu uitam ca logan 2 e mult mai ieftin de produs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google