Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    După o inspecție mai amănunțită revin cu poze mai concludente.
    După 21000 km (1 an și 7 luni) arată destul de rău, cu rugină. Mă gândeam sa cer înlocuirea elementului că nu mi se pare normal să ruginească atât de repede.
    In poza 7, in afara de elementele care prezinta rugina/nevopsite, burduful planetarei pare a avea pierderi de vaselina, sau sunt urme de ulei care au ajuns intamplator pe acea zona?
    PS Scuze, acum am vazut ca aspectul este deja discutat pe un alt topic.
    Last edited by BoR; 24 May 2015, 18:51.

    Comment


    • Pare sa fie ulei, si din ce m-am uitat pare sa fie curs si mai jos prelins. La motor, niveluk de ulei este optim ca si pana acum. Ulei este pe burduf si prelins pe acel element (teava) cam 5-6 cm.

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        @oti cu ce ai indepartat acele pete ruginii de pe portiere? La mine sunt destule si nu mi-am mai batut capul cu ele. O seara placuta!
        am gasit prin casa la disperare in momentul ala un pulverizator din Lidl cul albastra pt curatat tapiteria/obiect plastic are in comp subs ce dizolva murdaria persistenta, am riscat dupa ce am dat cu w40 si nu sa luat, am crezut ca este bitum, am lasat o ora sa actioneze si am plecat noaptea cu masina prin ploaie, a doua zi dimineata petele disparusera.

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • O fotografie face cat o mie de cuvinte. Sa nu fie alarma falsa, ceva de genul cum a patit colegu' Ampt.
          Ai golanu' cumparat de ceva timp , de ce te-ai inscris abia acum pe forum?
          sigpic
          !

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Ok, dar urmele de ulei sunt ceva normal?, intreb ca sunt nestiutor.
            Cu siguranta nu este normal.....o poza face cat 1000 de cuvinte pentru edificare.
            Cat despre rugina,deja esti invadat maxim ! ! ! !
            Referitot la calificative "0" favorabile pentru Dacia ...oricum eu unul sunt sperietoare pentru ei in cele 2 serv.unde am mers (Sud & Nord)

            P.s.scuze nu te-am sunat azi,promit maine sa o fac pentru a discuta ...
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • cum am timp repet operatiunea izolare cu ceara anticoroziva (contine ceara+substante de inhibare a ruginii), este ieftin, usor de aplicat, dupa pataniile colegilor deja cunosc zonele sensibile, trebuie sa acord atentie la aripi (zona farurilor), bara din fata radiatorului, si zona grilei pe unde se scurge apa de pe parbriz, portiere, praguri.
              cred ca am sa dau si pe canalul chederelor (scoase de pe masina inainte), probez inainte sa vad cum reactioneaza solutia la contactul cu cauciucul.
              Fac asta sa fiu eu linistit......ca am incercat totul...pentru 60-80 lei merita.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • @Oti: Ce fel de ceara vrei sa folosesti? Ai vreo recomandare in acest sens? Ma gandesc sa incerc si eu un tratament de acest tip.

                Comment


                • gasesti in Practiker, Nigrin, 30-40lei, este fara furtunas de 1-1.5m, se poate confect din izolatie cablu de 2.5-3mm, introduci fortat prin incalz in capul spray-ului, tija o bagi la celalalt capat al furtunului, eventual o scurtezi pentru manevrare usoara, nu faceti risipa, curge ceara pe jos, dati in straturi subtiri, asa cum ati vopsi cu un spray....succes.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Oricum nu mai bag bani in masina, expira garantia la anul (si mai raman 2 extragarantie), mai fac ceva km si o dau si imi cumpar alta masina, ca nu merita sa mai cumperi dacia. Sunt varza, ”branza in burduf de caine”, asta e calitate romaneasca.

                    Comment


                    • trebuie intretinuta...cu invest minima, altfel o dai greu.....nevasta are dreptate sa nu pun suflet in masina.....am renuntat la jante de aliaj, mi-a facut capul calendar cand a aflat ca am fost in service in garantie.....ca stie ce pot.... tot ce fac pentru ea este low cost ca sa nu-mi para rau, urmatoarea masina o sa fie cu aer conditionat...inima bat-o vina incepe sa faca figuri, am imbatranit.......
                      PS
                      Stiu ca nu este bine sa spui niciodata Dacia......poate vinde francezul peste 2 ani la o firma mai serioasa sau o iau rusii cu forta...sa zicem Kamaz, Lada in gluma....
                      Last edited by Oti; 25 May 2015, 09:19.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Am observat ca unde apare rugina (unde nu prea poti sa o vezi) sunt pe la muchile ascutite. Rugina pe sub masina la planetare si alte piese, nu cred ca este ceva grav..si alte marci ruginesc. Gen Focus 2015 am vazut.

                        Comment


                        • Si eu am vazut rugina pe sub masini mai scumpe, din 2014 si 2015, in serviceuri,
                          Eu daca ma voi confrunta cu rugina in perioada de garantie, voi merge peste ei, apoi cand va iesi din garantie, daca voi vedea rugina, voi curata, voi da cu kelfos, inhibatorul de rugina care este mult laudat, si apoi precum oti, voi baga ceara de cavitati
                          Am 2 tuburi cumparate ,de tip spray, ceara ixell precum baga si in fabrica,o cumparasem pt loganul anterior, dar va ajunge in loganul actual
                          Ceara de cavitati este mult utilizata si de nemti, inclusiv la masinile clasice

                          Mi am amintit, am vazut un polo cu mai putin de un an cu toba de esapament varza de rugina

                          Comment


                          • Ok, cu planetara si cu toba este in regula, dar capota sa rugineasca in halul ala.

                            Comment


                            • Vopsea mai subtire decat firul de par, probabil ca nici tabla nu a fost tratata.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google