Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Madutzu, sunt prea multe probleme la dacia, incat sa trecem cu vederea si apoi sa nu le recunoastem (sa fim ipocriti) si sa spunem ca este cea mai buna. Ma doare drept in cot, ca sunt probleme la celelalte masini, atat timp cat am cumparat dacia si asigura garantie 6 ani la coroziune din interior si ea rugineste la 18 luni de la iesire de pe poarta fabricii.
    Numai vorbesc de chedere, care au rugininit dupa 14 luni si din ce s-a postat pe topic s-au schimbat destule chedere si sunt mai multi cu probleme.
    Pentru o masina noua, pana la 18 luni au trebuit remediate destule deficiente din fabrica, ceea ce spune mult despre calitate pieselor folosite la fabricare.
    Dacia are dotari decente, lucru constient la cumparea automobilului, dar la exploatare are un mare minus, ca si cand iti iei plasma/telefon si pica a doua zi, automat nu o sa fii multumit de marca respectiva, oricat ti-ar spune unii ca este cel mai bun tv/telefon.

    Comment


    • Originally posted by pilifida View Post
      as face niste glume pe tema asta dar intr-adevar e o problema grava cu care la "varsta asta frageda" a masinii nu e de joaca. Dar dupa cum spuneam asta nu e un motiv sa apari zilnic pe forum si sa jignesti indirect oamenii care isi cumpara bunul respectiv. Chiar zilele astea de sictireala m-am uitat pe forumul opel si ce era si pe acolo ... te luai cu mainile de cap. Dar pentru asta nu mi-am facut cont sa le zic alora ca sunt prosti ca si-au luat opel. In fine.
      Eu mi-am incheiat pledoaria, oricum nu schimbam noi mentalitatile oamenilor. Cand ai ceva cu ceva si intri zilnic pe forum inseamna ca e vreo problema grava zic eu, ca vorba aia nu comentezi de un ins care ti-a violat fata ci e vorba de o masina pentru dumnezeu )) Cata ciuda sa ai si pe o masina???
      GuGu21 iti urez sa iti traiasca loganu' si sa nu ai treaba cu rugina
      ms la fel pilifida ! Nici eu nu-i inteleg pe unii... PS: asa ca chestie, cei 2 principali care se plang de rugina si probleme pe aici au Sandero, nu Logan ... probabil ca nu conteaza oricum, doar ziceam asa ...
      Azi i-am facut o baitza, coafura rezista
      Attached Files

      Comment


      • ai sectiune dedicata pentru laude.....sau ai gasit si tu ceva sub cheder? ....si eu am avut Matiz de aceeasi culoare, vedem peste 2-3ani....cum se prezinta "coafura". sper sa ai curaj sa postezi problemele......
        am uitat...tu o tii "in conservare"
        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        Last edited by Oti; 29 May 2015, 17:28.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Originally posted by Oti View Post
          ai sectiune dedicata pentru laude.....sau ai gasit si tu ceva sub cheder? ....si eu am avut Matiz de aceeasi culoare, vedem peste 2-3ani....cum se prezinta "coafura". sper sa ai curaj sa postezi problemele......
          am uitat...tu o tii "in conservare"
          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
          i-am gasit multe defecte si le-am enumerat, tot ce nu-mi place ... nu e vopsita peste tot la fel, in portbagaj zici ca nici n-au dat, plasticele de cacao ...
          doar are garaj, atata tot ... cat l-o mai avea si p-asta... don't be hattin

          Comment


          • Originally posted by GuGu21 View Post
            PS: asa ca chestie, cei 2 principali care se plang de rugina si probleme pe aici au Sandero, nu Logan ... probabil ca nu conteaza oricum, doar ziceam asa ...
            Eu am Sandero, iar din ce stiu Sandero e aceeasi masina cu Loganul, doar spatele difera. Tabla, chederele si altele nu difera. Cum a zis si aris86, e posibil sa fie un lot de tabla pentru capota problematic, masina lui fiind fabricata cu o luna mai tarziu decat a mea.

            Nu m-am plans de rugina, am descoperit-o si am expus-o pe forum pentru ca ceilalti colegi care detin Logan 2 sau Sandero 2 sa verifice zonele unde eu si aris86 am descoperit problemele, pot spune, datorita montarii filtrului de aer.

            Masina mea avea 6900 km la momentul identificarii ruginii, a lui razvan undeva la 21 000 km. Masina mea este tratata cu sealant de foarte buna calitate, cand am timp, curat vopseaua cu argila, ii aplic un detailing pe care multi nu il fac si se pare ca rugineste pe interior.

            Am fost la service, au facut constatare, au pozat rugina. Astept sa ma sune si sa imi spuna ce a decis DACIA.

            Si inca ceva: masina a circulat doar pe asfalt, a fost spalata dupa fiecare mers prin ploaie imediat sau a doua zi, iar iernile cu zapada le-am prins in perioada terminarii primului semestru si inceperii sesiunii, avand norocul sa circul pe drumuri uscate.
            Last edited by Crs. Sandel; 29 May 2015, 19:04.

            Comment


            • @ aris Eu chiar sustin sa nu trecem nimic cu vederea, exista garantie si trebuie sa se rezolve problema. Sa treci in extrema cealalta, cum fac unii, si sa dramatizezi zilnic aceeasi chestie mi se pare penibil.
              Personal nu am avut probleme cu rugina, am avut insa probleme de natura mecanica sau electrica; care s-au rezolvat amiabil (sau nu), pe garantie.
              My Ride sigpic

              Comment


              • si pozele cu rugina de pe unul din passaturi. Nu am apucat sa fac si la celelalte doua ca a iesit paznicul si se uita cam urat ... Oricum sunt platite din banii mei si erau pe domeniul public, atata ii trebuia sa comenteze
                Attached Files

                Comment


                • Urat au ajuns, oricum nimanui nu ii pasa de ele, cum se intampla de obicei cu masinile firmelor/institutiilor.
                  Eu unul vad frecvent rugina la golfurile 4 si bora, cele break. Au rugina in jurul lunetei, in colturile de jos, probabil se mentine umezeala mai mult acolo. Am doi colegi ale caror masini au rugina acolo, unul a rezolvat-o o data, dar a reaparut. Ei spun ca asta ar fi problema lor.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • aris86
                    "Ma doare drept in cot, ca sunt probleme la celelalte masini, atat timp cat am cumparat dacia si asigura garantie 6 ani la coroziune din interior si ea rugineste la 18 luni de la iesire de pe poarta fabricii."


                    Luni revin cu poze sa vezi un logan 2015 ,cumparta de 2 saptamani si deja are rugina pe capota(am obs.la colantare ) spate ) masina are 85 km la bord acum (ieri), norocul lor este ca,baiatul nu este interesat de masina o baga pe taxi " sa produca".

                    Deci esti un caz fericit la 18 luni !
                    Last edited by bobbyred; 30 May 2015, 08:30.
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Originally posted by GuGu21 View Post
                      si pozele cu rugina de pe unul din passaturi. Nu am apucat sa fac si la celelalte doua ca a iesit paznicul si se uita cam urat ... Oricum sunt platite din banii mei si erau pe domeniul public, atata ii trebuia sa comenteze
                      Pai conasule tu nu vezi ca alea-s pietre? Vrei sa-ti arat capota mea de la porsche? Doar ca dau cu o solutie impotriva ruginii, pt ca altfel apare si la mine.
                      Iar comparatia cu alte masini e deja hilara. E ca si cum ai ajunge in spital, iti tai un coi pe masa de operatii iar apoi ma scuza: "lasa domne, ca celuilalt i-am taiat toata sula. Esti un caz fericit!".
                      Intelegi analogia? Sau facem un desen?

                      Comment


                      • nu inteleg de ce tot cadem in capcana comparatiilor cu alte masini in loc sa gasim solutii.......asta este politica Renault......prin anii 90 cineva mi-a aratat un reno adus din germ. si facut comp cu cel facut pentru "altii", alta masina, chiar daca era acelasi model. clientul dicteaza calitatea, la nivelul nostru...........

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Originally posted by GuGu21 View Post
                          si pozele cu rugina de pe unul din passaturi. Nu am apucat sa fac si la celelalte doua ca a iesit paznicul si se uita cam urat ... Oricum sunt platite din banii mei si erau pe domeniul public, atata ii trebuia sa comenteze
                          Passat-ul asta cu siguranta are ceva kilometri, cum a zis si Cezar, acele puncte sunt din cauza pietrelor. Modul de ingrijire in cazul institutiilor nu este acelasi cu modul de ingrijire al persoanelor fizice. Bine, ca sunt oameni care isi trateaza masina personala cu indiferenta, merg cu ea murdara, mai ales la interior, ca imi e sila sa le si privesc.

                          Se pare ca nu ai inteles problema despre care am discutat pana acum: rugina la interior, pe partea inferioara a capotei. Iar comparatia cu o masina care are ceva ani de folosinta nu isi are cazul. Ma asteptam sa aduci poze cu masini care se confrunta cu rugina, avand maxim 2 ani de utilizare.

                          Comment


                          • Probleme rugina Logan II, va rog.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Rugina ca rugina...da vopseaua e de toata jena. Are o saptamana masina si deja are zgarieturi. Si prafu' zgaraie gluma de vopsea!


                              Sent from mobile
                              Keep walking...

                              Comment


                              • lacul e prea subtire; da-i vreo 3-4 straturi de lac sau vreo 2 de lac ceramic si nu se mai zgarie asa usor
                                Last edited by cristi....; 30 May 2015, 17:07.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google