Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Bazilman View Post
    Am o intrebare pentru stoican si pentru toti cei carora Dacia le-a reparat masina/tabla de rugina in perioada de garantie : In acceptul de reparatie si in actele si inscrisurile primite ulterior reparatiei. apare cuvantul "rugina" ?
    La mine apare. Retus rugina muchie luneta, ceva de genul. Doar acolo am avut rugina. In rest se prezinta bine masina. Daca la Ph2 au dat-o in bara cu rugina, la Logan 2 au facut-o de oaie.

    Comment


    • La cati ani de la achizitie se intampla aceasta ? Senzatia mea a fost ca trebuia sa accept orice alt "defect" dar sa nu fie pomenit cuvantul rugina la o masina din 2013 de nici un an de la productie.
      Sunt convins ca daca acesta discutie se desfasura in 2016 nu mai erau la fel de evazivi, deh dupa 3-4 ani se poate "ïntampla" sa apara rugina, nu?
      Nostim e ca dacia imi repara masina fara ca ea, OFICIAL, sa aiba constatat un DEFECT.
      Sau daca s-a constatat e fara nume, da' se repara dupa metoda tratarii ruginei.
      "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
      "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

      Comment


      • Consulta un avocat si vezi ce poti face!
        Practic, tu ai primit un produs neconform si poti cere schimbarea acestuia ori restituirea sumei platite, in urma unei expertize, desigur.
        Dar, cum am zis, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat. Situatia in care esti nu poate fi tolerata, pentru ca acceptarea ei poate duce la un precedent favorabil producatorului.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • - pai daca era vorba sa se apuce adminii de membrii, 2 gigi-contra-dacia trebuiau sa isi ia vacanta de cel putin 1 an. Acum nah numa' Dumnezeu e drept )
          - iar despre adevarul absolut: ne putem uita pur si simplu pe strada sa vedem proportia: ruginite vs neruginite. Nu zice nimeni ca nu sunt loturi cu probleme, dar asta nu se poate generaliza la TOATE masinile logan 2. Pe de alta parte, toate modelele noi AU PROBLEME, indiferent de care: tablarie, directie, bucsarie etc. De aia nu e bine sa iei un model in primii 1-2 ani de viata, ci sa le dai timp producatorilor sa remedieze "bug-urile". Cand iei un model nou aparut iti asumi riscul de a fi cobaiul producatorului, acesta detectand si rezolvand deficitele de proiectare pe spinarea clientilor.
          - probabil in ceva vreme vor fi masini rechemate pentru tratamente. E o posibilitate de luat in calcul
          Last edited by pilifida; 24 July 2014, 15:57.
          sigpic

          Comment


          • Ce legatura or avea "deficitele de proiectare" cu rugina, doar tu stii.

            Inca nu esti in masura sa apreciezi perioada de "vacanta" pe care o merita, dupa standardele tale, un user. Limiteaza-te la a da report posturilor care ti se par deranjante, offtopic, ori jignitoare! De restul, (incercam sa) ne ocupam noi.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • La proiectare s-a considerat suficient un anumit nivel de protectie la coroziune. daca plangerile client cresc peste un anumit nivel, se imbuntateste ceva la nivelul asta in limita unor costuri.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • ...doar ca nu s-a avut in vedere precedentul creat odata cu Logan faza 1, nu?

                Haide, bre, doar atat poti?
                Scoateti pietrele din foc cu mainile voastre, altfel spus, pe Dacia din caca7, nu conteaza ca va faceti de ras in fata evidentelor!
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • - nu am de ce sa o scot pentru ca nu e. Daca era cotetul ala jaf si naspa si prost nu il cumparau toti. Se axa toata lumea pe piata SH
                  sigpic

                  Comment


                  • Il vor cumpara si de acum inainte multi, si pe ala de 7000E, ca sunt multi care fug de sh, si prefera una cheala dar noua...asa am fost si eu in 2006 cand am luat preferance... Iar atunci cu 7000E puteamblua un sh chiar bun.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Domnii mei... stimaţi domni, multă dispută! Dar de fapt, e evident, nu cred că se aştepta cineva ca la Logan II să mai fie probleme cu rugina (eu personal am fost convins de cei cu Logan PH2 că această problemă a fost remediată prin tratarea corespunzătoare a tablei!). Acum să sperăm că dreptatea e la mijloc... adică, poate nu or fi toate loturile la fel. Sau, poate după ce se vor ridica mai multe voci se va reveni la tratamentul adecvat al caroseriei... să sperăm
                      De exemplu, la revizie, am văzut un Logan 0,9 care nu mai avea fluturaşii ăia de plastic la apărătorile de noroi, erau un fel de capace, foarte bine prinse/înfiletate! Domnul (posesorul!) spunea că aşa a cumpărat maşina - nu erau montate de către el!
                      Probabil că DACIA a revenit asupra acelei hibe de producţie şi a "rezolvat" problema!
                      Încă o dată, stimaţi domni, sper ca nu toate loturile să fie la fel.
                      Stimă

                      Comment


                      • A mea e 2014 fabricatie.
                        Sa vedem daca la mine apare rugina.

                        Comment


                        • Originally posted by lord_wader View Post
                          Cred ca e o afirmatie corecta, nu mai retin unde am citit, ori aici ori pe alt forum, unde un user spunea ca a vazut cu ochii sai(in incinta Dacia) cum tabla nevopsita de logan ce astepta sa fie asamblata era depozitata in spatii neacoperite.
                          Dat fiind ca o fi macar fosfatata si se curata dupa asamblare caroseria in vederea vopsirii o fi adevarat.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Originally posted by Niki View Post
                            ...doar ca nu s-a avut in vedere precedentul creat odata cu Logan faza 1, nu?

                            Haide, bre, doar atat poti?
                            Scoateti pietrele din foc cu mainile voastre, altfel spus, pe Dacia din caca7, nu conteaza ca va faceti de ras in fata evidentelor!
                            Cu tot cu precedent, ph2 si ph1 s-au vandut?

                            Originally posted by Niki View Post
                            Consulta un avocat si vezi ce poti face!
                            Practic, tu ai primit un produs neconform si poti cere schimbarea acestuia ori restituirea sumei platite, in urma unei expertize, desigur (numai ca producatorul are dreptul se repare produsul intai).
                            Dar, cum am zis, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat. Situatia in care esti nu poate fi tolerata, pentru ca acceptarea ei poate duce la un precedent favorabil producatorului.
                            Glumesti ? la faza cu precendetul ma refer? Adica daca georgel nu a primit nimic pe garantie, nici tu sandele nu primesti?
                            Last edited by einstein1984; 1 September 2014, 14:12. Reason: Automerged Doublepost
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              Nu vreau sa starnesc polemici!
                              Ce inseamna Aripa spate L52
                              Aia e aripa spate si este zincata incepand cam din 2011.Pragurile nu sunt zincate.

                              Comment


                              • @madi Postăm de dragul postării? Poza a fost pusă pentru a se vedea ce înseamnă o aripă spate la L52(Logan II).
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google