Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum a trecut ceva timp si nimeni nu a postat aici, pun poze cu ce am descoperit pe portiera dreapta fata, deocamdata diametrul este sub 0.2mm si nu stiu sigur ce este, am incercat sa sterg cu w40 si nu sa luat........am sa insist poate este o pata mai rezistenta, sunt la stadiul de emotie......nu am ajuns sa iau pastile pt nervi.....
    Attached Files
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Pare a fi Ruginica.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • astea sunt descoperiri dupa sezonul rece, dupa o spalare mai serioasa si obs in lumina buna, daca este rugina, sigur fenomenul nu este singular, am sa iau la puricat toata masina, diametrele la perioada asta de funct sunt f mici si greu de observat, este f nasol daca e rugini_râie, este contagioasa, se da si la alte masini Dacia......nu exista tratament......
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Nu este rugină, se curăţă cu brio la o degresare bine făcută!
          P.S Nu mai găsesc pozele, am avut ceva similar, dar în mult mai multe locuri.

          Comment


          • ...cineva va fi foarte dezamagit ca nu-i "ruginica"
            ...eu sper sa nu fie
            @ Oti
            ...cu ce , cum speli masina ?

            Comment


            • in ultimul timp curatenia la masina o fac la tara (intervale spalare 2-3 sapt), dau cu furtunul apa pe ea ca sa inmoi jegul, galeata cu apa si sampon auto, dau cu peria, clatire cu apa, si cam atat......mai insist daca vad mizerie prin unele locuri din nou cu peria si sampon, nu mai am rabdare sa o sterg cu carpa, ultima spalare a fost sapt trecuta, azi din plictis m-am foit pe linga masina si am vazut punctuletele (inca nu mi-am revenit dupa masa pascala), la inceput am incercat cu unghia..... pe urma am pus mana pe spray.....
              Last edited by Oti; 12 April 2015, 22:42.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • daca ai spray gen 'tar remover', cine stie, poate iese, dar din poza mie imi pare a fi rugina. Acu...dupa o poza nu poti fi sigur, ma dau si eu cu parerea.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • am sa tin sub obs, la urmatoarea spalare am sa folosesc un degresant (samponul este frectie), poate sa fie nisip cu ceva fier, folosit iarna asta, curios ca dupa ce am dat cu W40 si frecat cu carpa nu sa luat, sper sa nu fie rugina.
                  PS
                  pozele sunt facute dupa stergere.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • mai bine incearca sa o duci la o spalatorie auto cu personal cat de cat "spalat". nu inteleg de ce vrei sa dai cu peria pe ea? tii cu tot dinadinsul sa o zgarii?

                    o tii parcata sub ceva copaci?

                    nici eu nu cred ca e rugina, cred ca e ceva cazut din copaci si intarit; e de inteles de ce inca se incapataneaza sa nu se ia. trebuie sa o duci la o spalatorie iar acolo de la jetu cu presiune combinat cu spuma aia activa o sa dizolve dracia aia

                    eu in 6 ani si 5 ierni nu am patit niciodata asa ceva
                    Last edited by cristi....; 12 April 2015, 23:42.

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      Nu este rugină, se curăţă cu brio la o degresare bine făcută!
                      P.S Nu mai găsesc pozele, am avut ceva similar, dar în mult mai multe locuri.
                      Am găsit până la urmă pozele. M-aş bucura sincer, ca şi la tine să fie doar o alarmă falsă.
                      Attached Files

                      Comment


                      • @oti - si eu am avut(cred ca inca mai am) mici puncte negre pe portiera si se pare ca sunt puncte de bitum de la diferite lucrari proaspete pe langa care am trecut, la mine se duc insa trebe sa insist...
                        RTFM

                        Comment


                        • Originally posted by Oti View Post
                          cum a trecut ceva timp si nimeni nu a postat aici, pun poze cu ce am descoperit pe portiera dreapta fata, deocamdata diametrul este sub 0.2mm si nu stiu sigur ce este, am incercat sa sterg cu w40 si nu sa luat........am sa insist poate este o pata mai rezistenta, sunt la stadiul de emotie......nu am ajuns sa iau pastile pt nervi.....
                          Alarma falsa! am folosit un spray de scos petele de pe textile, plastic, din Lidl (ce aveam prin casa....) si dupa un mers prin ploaie (clatire) au diparut toate punctuletele (nu era bitum, cred mai degraba ca a fost zgura de furnal, ceva ce contine fier si rugineste).
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • ...ma bucur pentru tine !
                            ...deci , nu e dracu' chiar atat de negru ! ?

                            Comment


                            • Eu i-am spus să stea liniştit.

                              Comment


                              • Azi am vazut cateva pete maronii sub capota motor si sub chederul de langa grila, chiar sunt urme maronii. Este cumva rugina sau ceara?, desi pana acum nu au fost. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google