Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Dupa ce am citit si uitat la poze, cred ca stalpul de gard a fost acoperit prin electro-galvanizare. Fabrica care a facut stalpul, teava patrata, a tratat anticoroziune prin scufundare in ulei. Cei care au galvanizat stalpul, au decapat, degresat, numai exteriorul. Partea din interior a ramas protejata de ulei si zincul nu "a prins". Cam ceva asemanator se intampla si cu tabla Dacia cand apar neconformitati, o mica pata de grasime, ulei, amprenta, si sunt probleme cu aderenta.

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Tabla de logan vine deja acoperita cu zinc.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • si eu tind sa cred totusi asta: azi am vazut la loganu meu tabla ”curatata” de vopsea (un accident) si pare ca are un strat de ceva, nu e tabla goala. deci da, colegii s-ar putea sa fi avut dreptate cu zincul

        Comment


        • Trebuia sa fi făcut o poza......

          Comment


          • Vrem poze......multe poze, deschide thread separat cu accidentul, sa fim la curent cu toata istoria....
            PS
            Vezi ca aici la logan sunt thread-uri cu accidente, pt inspiratie.Bafta!
            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            Last edited by Oti; 3 November 2015, 21:06.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • daca imi spuneti cum sa-l deschid, adica unde trebuie sa intru si la ce sectiune, deschid, daca nu,pun cateva poze aici... scuze, m-am tot uitat dar acum nu gasesc

              Comment


              • a mai facut cineva cu un logan 2 alb niste poze dupa un accident. nu mai tin minte cine.
                unul il lovise in spate si se indoise la pasajul rotii din spate ( in portbagaj)
                sarise vopseaua si intr-adevar, tabla era acoperita ... cu rugina. masina fiind aproape nou-nouta.

                poate le mai pune o data. se stie el care este.

                Comment


                • poze cu masina avariata gasiti la ”poze interesante facute cu tel” ce am eu in plus mai sunt 2 poze cu passatu avariat, facute in graba pt ca am avut impresia ca soferul vinovat ar vrea sa plece, plus ca imi inghetase si mana pe tel si mai imi si tremura...dar a fost ok pana la urma

                  ce pot sa-ti zic eu draga ndl e ca la celebrul pasaj roti, unde e pusa protectia de plastic, aproape ca nu am rugina dupa 7 ani, am rugina foarte putina si mai mult decat rezonabila (dupa cum se observa si din foto )si nu pe toata lungimea muchiei ci numai pe o portiune de vreo 2cm care cred ca stiu de unde provine, tot din vina mea, acu vreo 5 ani a intrat unu cu 4x4 cu bullbar in mine in zona aia, masina a fost reparata pe casco dar protectia de plastic nu a mai etansat perfect in zona aia (nu au mai schimbat si protectia in service, mi-au lasat-o asa julita, probabil fiind plastic au zis ca nu are nimic ) ), care din fericire va fi tratata cu aceasta ocazie. poate am nimerit eu un lot bine facut
                  Last edited by cristi....; 3 November 2015, 22:30.

                  Comment


                  • Ai tab-ul "new thread", dai titlul coresp, e simplu....hai ca poti!

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • dar nu vad unde imi apare optiunea asta.. ca de acolo ma descurc eu...

                      deci unde ar trebui sa vad new thread? in ce parte a ecranului?

                      Comment


                      • Nu am PC in fata, parca stanga sus.
                        Am ajuns la PC...in sctiunea Logan2, colturile din dreapta sus/jos ai new thread.
                        Last edited by Oti; 3 November 2015, 23:06.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • stanga jos!

                          Comment


                          • haideti ca am gasit... acum il fac. o sa-l pun la ”asigurari si daune auto” . in vreo 10 min e gata multam

                            Comment


                            • Originally posted by cristi.... View Post
                              si eu tind sa cred totusi asta: azi am vazut la loganu meu tabla ”curatata” de vopsea (un accident) si pare ca are un strat de ceva, nu e tabla goala. deci da, colegii s-ar putea sa fi avut dreptate cu zincul
                              Asa e, pare. Tabla aia proaspat raschetata pare argintie, ca orice metal in sectiune proaspata.

                              Comment


                              • stai ca si la mana se simte diferenta... suprafata acoperita cu asa zisul zinc sau ce o fi se simte foarte neteda iar zonele unde a trecut si de zinc se observa cu ochiu liber ca e tabla tabla si e un pic mai aspra la mana.. de asta am zis ca pare sa aiba un strat de protectie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google