Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-am idee, mi-e ca o sa zica "Da" daca ii intreb de update soft "Da, normal ca am facut" si defapt sa nu fi facut nimica, daca ar fi venit de la ei faptul ca "S-a facut update la soft" era ceva

    Comment


    • Originally posted by Silviu View Post

      @bogdan_cr, pai testezi o cutie noua pe marca scumpa? Daca te faci de rusine cu ea nu cade vina pe Renault. Pentru ca peste tot apare "Dacia" cand vorbim de Easy-R (cel putin in EU).
      Da, ai dreptate, nu testezi pe o maşină scumpă ci pe una ieftină, acum 20 ani au mai avut o încercare cu o robotizată de-asta pe twingo 1997, tot masina cea mai ieftină din gamă (nu aveau Dacia atunci), ştiu că nu sunt la fel robotizatele de acum 20 de ani cu asta de azi dar sunt tot aia ... robotizate adică cu actuatori. Şi au ratat şi atunci şi acum au mai făcut o încercare, poate inginerii români mai isteţi reuşesc să o puna la punct să meargă. Să vedem ,credităm cu bună credinţă firma Reno

      Comment


      • @silviu

        Nu toti posesorii sau utilizatorii de 0.9 + easy r sunt inregistrati pe forum. Iar dintre cei inregistrati si care au astfel de probleme la cutie nu toti scriu pe forum.

        Eu stiu ca nu este bine sa cumperi un model nou de masina (sau cu anumite dotari nou aparute) decat dupa ce au trecut minim 6 luni (recomandabil 12 luni) de la intrarea in productie. Asta ca sa ai feedback. (e bine? e rau? cine stie...)

        Comment


        • Probabil ca pentru multi dintre voi nu prezinta mare interes dar acest Easy-R a fost lansat in 2014 in combinatie cu motorul de 1,6 pe Loganul brazilian si nu a avut probleme.
          In 2016 a fost montat pe 0,9 TCe pe piata europeana care este doar o etapa intermediara pentru ca niciodata o asemenea cutie nu o sa se poata impuna aici unde stapanul absolut este cutia manuala urmata la mare distanta de cea cu dublu ambreiaj. Din ce stiu eu tinta finala este India unde Renault are ca obiectiv 30% din piata. Ramane de vazut daca vor incerca sa rezolve problemele aparute sau vor abandona. Totusi s-au cheltuit resurse serioase si cum se prevede ca in urmatorii ani India va deveni a treia piata mondiala miza este prea mare pentru a renunta.
          Last edited by gabrieln1960; 26 October 2017, 18:37.

          Comment


          • Si cu ce ne incanta ca a fost lansata in 2014 si presupunem ca nu au fost probleme in Brazilia cand la noi se pare ca foarte multe au probleme? Iar la unii chiar reapar problemele dupa reparatie ...


            Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Cum calculati voi ca sunt foarte multe probleme, prin faptul ca sunt maxim 5 persoane pe forum care se plang de asta? Pentru orice produs din lumea asta vor fi cativa care vor spune ca este perfect si altii care se vor plange ca e praf. Cine nu crede, se poate uita pe Emag la comentariile oricarui produs mai scump(cu cat e mai scum cu atat mai multe parero contradictorii vor fi).

              Comment


              • Una e sa te plangi si alta e dovada clara ca se strica. Ba mai mult problema e si remediata pe garantie, deci recunoscuta.

                Cum ziceam nu avem toate datele dar trendul nu este unul imbucurator.


                Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Originally posted by Silviu View Post
                  @bolovan, este foarte greu de demonstrat ca e un defect de proiectare. Utilizatorii de pe forum sunt prea putini raportat la volumul de vanzari 0.9 + Easy-R.
                  Este intradevar foarte greu de demonstrat dar hartiile (rapoartele de service) pot ajuta. Fara ele nu poti demara nici un fel de actiuni, nci macar o banala reclamatie scrisa la Vocea Clientului care sa fie luata in considerare.
                  Nu stiu cum ar pune un avocat problema dar eu gandesc in felul urmator. La o cutie manuala kitul de ambreiaj este consumabil si durata lui de viata este direct proportionala cu stilul de condus. La o cutie Easy-R kitul de ambreiaj este consumabil si are o durata de viata neinfluentata de stilul de condus, pentru ca cutia este "inteligenta" si nu lasa utilizatorul sa o exploateze in mod gresit. Sa mai presupunem ca in cazul un proces Dacia va fi obligata prin ordin judecatoresc sa prezinte o situatie statistica referitoare la schimbarea kitului de ambreiaj. Statisticile Dacia referitoare la service kit ambreiaj pentru cutie manuala ar putea indica o durata de viata medie de 80.000 km. Statisticile Dacia referitoare la service kit ambreiaj pentru cutie Easy-R ar putea indica o durata de viata medie de 20.000 km. In aceasta situatie din raportul statistic ce s-ar putea intelege: piese de calitate inferioara, defect de proiectare, eroare de executie, inducerea in eroare a consumatorului?

                  Este doar un banal joc de presupuneri, dar situatia poate evolua.
                  Cu siguranta utilizatorii direct afectati nu sunt multumiti, chiar daca problema se rezolva pe garantie gratis si de cate ori e nevoie.

                  Comment


                  • Normal, la un moment dat si garantia se termina, ce faci atunci cu masina?
                    Schimb pe banii tai ambreiajul la fiecare 10k?

                    Comment


                    • natürlich!
                      numa` stai sa vezi citi (din aia care fac sub 7-8k/an) "si-o musca" dupa ce trece garantia!
                      cineva a taiat "costurile de productie" intr-un mare fel.
                      ar trebui de vazut cine a facut ambreiajele pentru brazilia - se pare ca aia sint mai de incredere (ori se musamalizeaza si situatia de acolo; in virtutea acelorasi "elemente dusmanoase").

                      Comment


                      • Originally posted by alinn28 View Post
                        Cum calculati voi ca sunt foarte multe probleme, prin faptul ca sunt maxim 5 persoane pe forum care se plang de asta? Pentru orice produs din lumea asta vor fi cativa care vor spune ca este perfect si altii care se vor plange ca e praf. Cine nu crede, se poate uita pe Emag la comentariile oricarui produs mai scump(cu cat e mai scum cu atat mai multe parero contradictorii vor fi).
                        Dacă erai în locul celor cu probleme mai aveai atitudinea producția?
                        Sau încă mai crezi ca ceea ce se întâmplă la Dacia reprezinta doar cazuri izolate?

                        Comment


                        • Pentru brazilia se foloseste alt motor, alta cutie...alt ambreiaj.
                          @JNic la Easy-R nu este consumabil. Este chipurile pe toata durata de viata a masinii. Si tu daca ai schimbat 5 bucati in garantie...chiar daca-ti iese din garantie...si schimbi a 6-a oara...cam sunt obligati...parerea mea.
                          Am sa ma interesez...ca sunt curios si eu

                          Comment


                          • Dacă pe twingo în 1997 au dat greș, oare acu de ce ar fi altfel, încă fac experimente pe dacie. Mai bine punea edc și aia era, chit ca costa mai mult cu 1000 de euro, dar măcar era funcțională.

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              @JNic la Easy-R nu este consumabil. Este chipurile pe toata durata de viata a masinii.
                              Din punctul meu de vedere inclusiv ambreiajul e un consumabil iar asta cu durata de viata e doar un vis frumos.
                              Ce nu pot sa inteleg si sa accept, chiar daca nu sunt direct afectat de problema, este cum Dacia a reusit sa faca o cutie pilotata mai slaba decat un sofer prost.

                              Comment


                              • @JNic asa toata masina este un consumabil.
                                Ceva este neinregula cu ambreiajul...ca ala se schimba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google