Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iar in ceea ce priveste tractorul, mai avem putin si ne linistim... cu totii vom conduce masini electrice prin care responsabilitatea poluarii se muta de la fabricantul masinii catre producatorul de energie electrica.

    Daca nu vezi legatura, mai studiaza!
    Last edited by tipicarul; 5 July 2018, 19:10.
    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

    Comment


    • Sunt de acord cu asta, dar raspunde-mi la intrebarea din postarea precedenta!
      L.E. Spune-mi tu legatura ca esti proiectant de organe...
      Last edited by DannyMC; 5 July 2018, 19:14.

      Comment


      • Citeste cu atentie si sper ca vei intelege! Daca nu, studiaza curbele de putere si cuplu ale motoarelor... vezi ce inseamna rezerva de putere si elasticitatea motorului... vezi regimurile de turatie... si poate vei intelege! Succes!

        LE Eventual ia un curs universitar de "orgasme" si citeste pe la capitolul "Cuplaje intermitente.Ambreiaje" ! Discutie incheiata!
        Last edited by tipicarul; 5 July 2018, 19:20.
        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

        Comment


        • In sfarsit un raspuns care arata cat de multe stii!! Am inteles! Multumesc pentru explicatii!! Sper ca nu proiectezi tu ambreiajele de la Easy-R!!
          Last edited by DannyMC; 5 July 2018, 19:21.

          Comment


          • Daca le proiectam eu, nu mai aveai tu acum motiv de palavrageala!
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • in mers (viteze de peste 10-15kmh) procesul de ambreiere este mult mai rapid (pe schimbare de trepte superioare) si prin urmare uzura prin patinare mult redusa. Dar aici nu stim ce face cutia, stie sa ambreieze mai rapid sau nu.

              In schimb pe retrogradare (chiar si in M) stie sa ambreieze lung ptr a evita socul dat de cresterea fortata a turatiei cauzata de viteza si raportul inferior.

              La TS4 se pare ca asta devine o problema (pe care simti prin efecte de sacadare pronuntata) cand face ambreiere pe treapta superioara, schimbat la turatii mari de 3500+, sacadeaza simtitor.

              Asta la mine inceput dupa 20000rpm. Asta mie imi spune ca ea nu tine cont de RPM si viteza cand ambreiaza pe treapta superioara. Face la fel ca si cum ai fi la viteza si turatie mica unde e normal sa ambreiezi putin mai lung.

              Am facut si un test pe o pista de service camioane (fostul Iveco ptr cei din Timisoara). Am schimbat 2 3 4 la turatii de peste 3500+ (cu sacadarile de rigoare) si am oprit, iesit afara si mirosit in zona cutiei: miros specific de disc de ambreiaj "frecat".
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Silviu, este de retinut.
                Patinarea.
                Teoretic Easy-rul tine cont de RPM si viteza la ambreiere.
                Mi-ai adus aminte de Timisoara. Eu am dat un alt exemplu de testat ambreiajul: Transalpina. Multi au fost contra. De fapt nu conteaza unde, nu conteaza de tipul cutiei, daca il freci foarte mult la turatii mari si in cuplu mare incepe sa puta.
                La un alt model aveam si senzor de temperatura pentru el. Cand se incingea foarte tare se aprindea beculetul rosu.
                Sunt ferm convins ca sacadari si trepidatii se pot induce.
                Pana acum la o "frecare" normala si putin peste s-a comportat OK. Dar cat de curand Sandrica va vedea o minivacanta unde se va duce spre limite. Voi posta dupa aceea.
                Last edited by Gil26; 5 July 2018, 20:18.

                Comment


                • Eu nu l-am fortat intentionat pe distante mari. Dar sacadarea am inceput sa o simt la niste depasiri in forta destul de rare (in care nu ma sfiesc sa o duc si in 4500rpm). Initial se intampla doar foarte sus dar acum pot reproduce usor si pe la 3500rpm.

                  Cred ca ceva uzura devine si mai pronuntata. Mirosul nu ar fi o problema asa mare dar trepidatiile puternice (vreo 4-5, una dupa alta) par sa fie.

                  Am fost in service, s-a facut "recalibrarea" dar degeaba.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • @tipicarul.Ma plec in fata cunostintelor tale tehnice in domeniul auto dar dispretul pe care-l arati fata de 0,9tce nu -si are locul aici , agita spiritele prea mult.
                    In alta ordine de idei, astazi am fost in reprezentanta pt.constatare si s-a dat acceptul de catre uzina pt.schimbarea celui de-al doilea kit de ambreiaj+volanta.

                    Comment


                    • Cum s-a procedat la constatare?
                      Ai fost programat din timp, a venit reprezentant de la Dacia?

                      Comment


                      • Am fost programat saptamana trecuta dupa ce-am trimis mail la Vocea clientului.Nu a fost niciun reprezentant de la Dacia , decizia s-a luat in urma consultarii celor din service cu uzina.Eu nu am fost de fata , le-am lasat masina si am plecat ca aveam treaba.Urmeaza sa o recuperez maine, ca le-am lasat-o sa-mi incarce si bateria care mi- a cedat zilele trecute in plin centrul Clujului.Cred ca folosirea intensa a S@S nu i-a prins prea bine.

                        Comment


                        • Originally posted by aurbrz View Post
                          @tipicarul.Ma plec in fata cunostintelor tale tehnice in domeniul auto dar dispretul pe care-l arati fata de 0,9tce nu -si are locul aici , agita spiritele prea mult.
                          ...
                          Nu este vorba de niciun fel de dispret. Motorul ala chiar imi place... dar nu pe Logan. Ii spun rasnita doar pentru ca zbarnaie si face zgomotul ala specific motoarelor cu numar impar de cilindri... am avut o Skoda Fabia cu o zbarnaitoare in 3 cilindri pe benzina, oarecum similara. Sub 2500 rpm n-avea vlaga, peste 2500 rpm era racheta... in depasiri turam motorul de se auzea ca la formula 1. Din cauza regimului de turatie ridicata, la schimbarea treptelor se cam incingea ambreiajul... dar a rezistat peste 150kkm, fara sa aiba vibratiile care apar la Logan-ele noastre, indiferent de tipul cutiei de viteze. Mi-a placut foarte tare motorasul ala, eram mai teribilist, acum prefer un motor mai potent pe care sa nu-l mai accelerez pana la podea.
                          Spiritele de loganist agitate fara rost, ar facea bine daca s-ar mai pondera putin... si pe sosea, si pe forum!

                          Originally posted by Silviu View Post
                          Eu nu l-am fortat intentionat pe distante mari. Dar sacadarea am inceput sa o simt la niste depasiri in forta destul de rare (in care nu ma sfiesc sa o duc si in 4500rpm). Initial se intampla doar foarte sus dar acum pot reproduce usor si pe la 3500rpm.

                          Cred ca ceva uzura devine si mai pronuntata. Mirosul nu ar fi o problema asa mare dar trepidatiile puternice (vreo 4-5, una dupa alta) par sa fie.

                          Am fost in service, s-a facut "recalibrarea" dar degeaba.
                          La ce rulaj ai ajuns?
                          Last edited by tipicarul; 6 July 2018, 09:27. Reason: Automerged Doublepost
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • Originally posted by tipicarul View Post
                            La ce rulaj ai ajuns?
                            ~23000km.

                            Il tin sub observatie dar imi pare ca ceva se va intampla si la mine :-)
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Si cand a inceput sa trepideze?
                              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                              Comment


                              • de pe la 20000km am simtit prima data intr-o depasire cand i-am dat 4750rpm si in 3 si 4. Am simtit in ambele trepte (4 si 5 pe ambreiere) cum trepideaza puternic pana ambreiaza (3-4 trepidatii). Sta prea mult sa ambreieze sau s-a dus ceva si sacadeaza la contact.

                                Acum deja se poate reproduce si mai jos, pe la 3500+rpm.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google