Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa imi spui si mie te rog in ce service ai fost sa schimbi ambreajul .. sa dau si eu o tura pe la ei sa vedem ce rezolvare gasesc si la mine

    Comment


    • Cand era noua a mers bine vreo cateva sute de km, dupa care au inceput treptat sa apara vibratiile.

      Service Dacia Cluj Feleac
      Last edited by aurbrz; 22 March 2017, 09:01. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Idem i la mine, aurbrz. Dupa primii 300-400km de trafic in oras au început trepidatiile. Momentan le simtdoar când masina este "rece" (diminea), la prima plecare de pe loc. Dupa cateva schimbri de trepte de viteza se comporta ok la plecarile de pe loc.

        Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

        Comment


        • Ai cutie easy-r?

          Comment


          • Originally posted by tipicarul View Post
            Asta ma racaie si pe mine! Inca nu mi-a sosit masina si ma gandesc sa modific configuratia... nu m-am repezit sa iau chiar imediat la lansarea ei in Romania, chiar daca sistemul asta a fost lansat cu destul timp in urma in afara tarii... am crezut ca este destul timp pentru eliminarea viciilor de orice natura ar fi ele... dar se vede treaba ca vanzatorul a avut mare dreptate cand la finalizarea configuratiei a zis: "Doamne-ajuta!".
            Nu iti face prea multe griji. In mod cert o sa fie recall-uri pentru problema trepidatiilor generate de ambreiaj. Eu am cumparat masina din stoc, nu am vrut sa astept prea mult, tocmai ca sa nu fiu influenat de parerile subiective ale celor care isi impartasesc pe forumuri experientele personale cu easy-R.
            Sigur, nu este robotizarea perfecta dar este perfectibila. O iti placa. Probleme au avut toate transmisiile, si japonezele si "nemtoaicele". Este rezolvabila din soft. Ideea e ca modificarea softului si testele ulterioare necesare ii costa pe cei de la Dacia/Renault mult mai mult decat schimbarea a 300 ambreiaje pe luna. Fara sa ma dau eu destept, am anticipat aceste probleme (si mi le-am asumat pentru pretul platit) si chiar i-am întrebat pe cei de la Dacia - fara sa citesc nimic înainte- cum se comporta cutia dupa ce ansamblul ambreiaj incepe sa se se uzeze, daca softul sau actuatorul primete info despre uzura si corecteaz modul de cuplare(implicit se schimba mai multi parametri de funcionare). Raspunsul este cunoscut tuturor: "merge ok, nu au fost probleme."
            Repet, eu personal am vrut sa am pentru oras acest easyR si sa fac parte din lotul de incercare (pe banii mei ), desi conduc de ani buni o automata (hidramata) japoneza.
            Evident ca va exista o rechemare, este important ca fiecare posesor de easyR sa se duca la reprezentan si sa reclame aceste probleme pentru a da mai multe info despre amploarea situaiei.
            Originally posted by aurbrz View Post
            Ai cutie easy-r?
            Da....altfel nu postam comentarii aici..

            Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

            Comment


            • Cont de ieri, cobai pe banii personali, toata stima. Din partea Dacia.

              Comment


              • Mr. K, nu îneleg prea bine mesajul si ce relevan are faptul ca am contul de forum facut ieri. Probabil suspectezi ca sunt vreun agent de vanzari Dacia care incearca sa influenteze clienii nemulumii de performantele easyR. Este primul forum pe care scriu vreodata, nu am asa mult timp la dispoziie din pcate pentru socializare si share-uit experiene.


                Originally posted by Asteroid View Post
                Mr. K, nu îneleg prea bine mesajul si ce relevan are faptul ca am contul de forum facut ieri. Probabil suspectezi ca sunt vreun agent de vanzari Dacia care incearca sa influenteze clienii nemulumii de performantele easyR. Este primul forum pe care scriu vreodata, nu am asa mult timp la dispoziie din pcate pentru socializare si share-uit experiene.

                Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk
                Scuze, se pare ca diacriticele dispar la publicare....o sa scriu fara

                nu mai folosi "quote/citeaza" cand raspunzi ultimului post!
                Last edited by Seba; 23 March 2017, 11:43. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Doamne fere'!
                  Clientii nemultumiti nu-i poti influenta decat facandu-le masinile sa functioneze corespunzator.

                  Comment


                  • Am ezitat mereu sa ma inscriu pe forumuri pt. ca am observat ca de cele mai multe ori se deviaza de la subiect si oamenii ajung sa se se injure pentru ca fiecare vrea sa isi impuna pct. de vedere. Am avut si 1.5 Dci in 2006, cumparat nou, zero probleme. Dupa 11 ani am decis sa ma intorc la Dacia pentru o masina de oras (90% pt. a fi utilizat de nevasta), cu costuri de exploatare minime. Buna sau rea, am optat pt. transmisia easy r. Scuze daca te-am suapectat ca ma suspectezi....
                    Last edited by Seba; 23 March 2017, 11:43.

                    Comment


                    • Originally posted by Asteroid View Post
                      Idem i la mine, aurbrz. Dupa primii 300-400km de trafic in oras au început trepidatiile. Momentan le simtdoar când masina este "rece" (diminea), la prima plecare de pe loc. Dupa cateva schimbri de trepte de viteza se comporta ok la plecarile de pe loc.
                      Te sfatuiesc sa nu lasi sa se acutizeze trepidatiile si sa mergi sa-ti modifice acei parametrii de functionare a cutiei,poate reusesti sa salvezi ambreiajul
                      La fel si pt.alexandru 102.
                      Eu am intarziat cam mult sa merg in service,pt ca am vrut ca defectul sa fie
                      evident si sa nu ma trimita la plimbare,dar n-a fost o idee tocmai buna.

                      Comment


                      • Originally posted by aurbrz View Post
                        Te sfatuiesc sa nu lasi sa se acutizeze trepidatiile si sa mergi sa-ti modifice acei parametrii de functionare a cutiei,poate reusesti sa salvezi ambreiajul
                        La fel si pt.alexandru 102.
                        Eu am intarziat cam mult sa merg in service,pt ca am vrut ca defectul sa fie
                        evident si sa nu ma trimita la plimbare,dar n-a fost o idee tocmai buna.
                        Un sfat bun. Sun miine sa fac o programare la ei. Sincer cred ca la acest moment nu au ce modificari sa faca la soft pentru modificarea parametrilor pentru ca, zic ei (am abordat discutia cu un inginer Dacia) nu exista inca nicio "nota venita in sistem" care sa le dea indicatii despre ce si cum trebuie intervenit. Tie ce exact ti-au modificat la soft? Unde ai mers cu masina?

                        Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Nu as putea sa-ti spun ce modificari au facut la soft , dar a aparut o îmbunătățire vizibila , trepidatiile sau rarit mult.In final, dupa o saptamana, s-a luat totusi decizia schimbarii ambreiajului.

                          Comment


                          • Originally posted by aurbrz View Post
                            Nu as putea sa-ti spun ce modificari au facut la soft , dar a aparut o îmbuntire vizibila , trepidatiile sau rarit mult.In final, dupa o saptamana, s-a luat totusi decizia schimbarii ambreiajului.
                            Era cineva pe aici care spunea ca a experimentat aceleasi probleme cu trepidatiile la easyR dupa care, (fara interventie!!!) au disparut. Pare un miracol. N-am rabdare sa rasfoiesc toate posturile, poate ca autorul ne poate detalia sau infirma daca am citit/inteles eu eronat.

                            Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Cont de ieri, cobai pe banii personali, toata stima. Din partea Dacia.
                              potoleste-te...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Se pare ca si la mine care am cutie normala apar vibratiile astea (adevarat, doar dimineata...la primele 2 plecari de pe loc). Incep sa cred ca-i materialul prea moale...si se deformeaza usor. Iar daca pleci usor de pe loc (fara bruscari etc)...nu se uzeaza uniform (sa se uzese denivelarea)...si de asta par vibratiile astea. Cu atat mai mult cu cat easy-R este mai funut cu ambreajul decat omul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google