Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am făcut și eu identificarea la cutie ,dar nu am reușit să mă conectez cu programul lui eastcowboy din" incearca.rar",îmi scrie că am fake elm când dau start.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 11 June 2020, 07:25.

    Comment


    • aurbrz , observ ca si tu ai acelasi soft ca si noi restul .

      Daca ai reusit calibrarea cu ELM-ul respectiv trebuie sa se conectese si la logan/sanderoII a lui eastcowboy.
      Cum am procedat eu : am insatalat apk-ul , la urma am dat "terminat" , inchis programul , deschis din nou .
      In continuare : deoarece programul s-a deschis in landscape si cu fonturi foarte mici ( in functie si de rezolutia ecranului respectiv) , mi-am pus ochelari maritori si in dreptul liniei Font size am sters din tastatura valoarea initiala (de 20 cred) si am scris 24 . Inchis / deschis programul si... alta treaba. Acum pot sa vad ce scrie pe ecran .
      In continuare , click pe ELM port si selectez OBDII . Mai jos trec pe ON butonul : UseCFC0( chineze ELM) . schimb din butonul de mai jos orientarea in portret.
      Abia acum apasam butonul START , va dura putin (ecran negru) culegerea datelor . De acum incolo culegem orice date dorim prin accesarea diferitelor functii . Orientarea "in teren" se face intuitiv .

      Sa nu uitam sa verificam imperecherea ELM-ului cu telefonul ( mai intai introducerea ELM-ului in conectorul torpedou ..........)
      Daca avem rateuri la primele incercari cu softul dezinstalam din " Aplicatii" , loganSANDERO2 , Oprire fortata , stergere date , dezinstalare . Sau de pe ecran prin dezinstalare directa , dar obligatoriu dupa acesta restart telefon ( pt. a sterge fisierele restante) .
      Reinstalati pe curat . Bafta .

      Comment


      • Multumesc georgstelsib,am reușit să mă conectez in cele din urma.Pun o captura cu erorile mele.Ce nu-mi place este că se blochează uneori programul,ii dau o comanda și ecranul se face negru și așa rămâne și trebuie să o iau de la capăt.
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 11 June 2020, 20:31.

        Comment


        • Da , ai mai multe erori decat la mine . Deschide-le pe rand cu click pe linia respectiva si vezi ce-ti spune . La mine nu era mare lucru , la habitaclu imi dadea erori la semalizator stanga si o alta la dreapta , o sa le sterg. Citeste ce-i cu injectia .
          Cu blocatul pe ecran negru , am patit si eu . Dezinstaleaza dupa cum am sugerat si reinstaleaza. Incearca-l pe vertical comutand butonul "Orietantion landscape"(trecel pe inactiv), Programul preparat de eastcowboy este deosebit de prietenos si nu prea poti gresi .
          Aici pachetul trimis de eastcowboy pentru VIN-ul meu . Norocul nostru ca avem aceleasi versiuni hard si soft si se va potrivi cel putin la noi cei de aici de pe forum :
          eastcowboy 3 days ago
          About Easy-R a.k.a. JS3
          In the link is a diagnostic package
          with PyCLIP app reduced to Logan and Sandero 2, with the latest Ecu database
          with diagnostic manual for UU15SDL1A57676419
          and with a wiring diagram software.



          Ramanem indatorati pana peste cap colegului eastcowboy, multumindu-i inca odata .

          Comment


          • Ati ajuns pe aratura! Raau!
            Posturi off, precum si cele cu samanta de scandal au fost sterse
            Reveniti, va rog, la esenta topicului, utilizand forta argumentelor nu invers, fiind concisi si diplomati.
            In caz contrar, tragem obloanele, preventiv.

            Multumesc!
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Multumim si noi!

              Cred ca ar fi bine si daca discutiile despre ELM, erori, programe de diagnoza, etc. s-ar purta si pe topicul dedicat, aici ramanand doar celelalte referitoare la aceasta transmisie.

              Comment


              • Postez din nou capturi specifice de pe masina mea cu softul eastcowboy .
                Nu sunt in modul DEMO , sunt in Real time ( ca tot este la moda). Datele de identificare extrase coincid cu cele din EOBDII facile . Se pot obtine foarte multe informatii , se poate face inclusiv calibrarea in mai multe moduri , etc.
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 13 June 2020, 11:26.

                Comment


                • Cu acest post inchei acest sezon . Nu mi-a placut reactia moderatorilor care au lasat "sa curga" un conflict verbal fara sa intervina si mai ales ca l-au tratat fara discernamant . Deasemeni nu mi-a placut , de data aceasta , lipsa de reactie ale unor colegi care asistau impasibil la derapajele comportamentale ale cuiva , acceptand escaladarea. Va doresc numai bine

                  Comment


                  • Nu ati inteles modul cum functioneaza un forum...
                    Functia de report indeplineste acest rol, de a aduce direct in vizorul moderatorilor posturile neconforme, insulte, injurii etc
                    Un moderator nu poate sta cu ochii lipiti de monitor sa analizeze fiecare post.
                    In momentul in care s-a primit un report, am actionat (si exact asta s-a intamplat, curatenia a plecat de la un report!)
                    Fiecare dintre voi puteati stopa la timp ce s-a intamplat, fie prin inactiune proprie, fie prin report!
                    Si am actionat bland @ georgstelsib, au fost posturi in care va intepati serios, inclusiv tu (si o stii prea bine!) si puteam sa impart si cartonase.

                    In schimb, am facut apel la maturitatea si intelegerea voastra!

                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Cred ca nu se intelege nici cum functioneaza modul Demo in PyRen (PyClip).
                      Se pot salva si analiza parametrii din diferite perioade de timp, colectati in mod Real Time de pe masina, etc.
                      Iar comenzile din Resets, Configuration scenarios, Extended command set, Executing tests (inclusiv calibrarea despre care discutam aici) sunt aceleasi ca si cand suntem conectati la masina (si chiar am recomandat sa se verifice inainte de a modifica ceva).
                      Ca se poate face calibrarea si in aceste programe am tot scris: postul #4707 pag314 octombrie 2019, #4947 pag 330, si in multe altele mai recente (si asta chiar daca cineva scria ca aceste programe "Nu este ceea ce avem noi nevoie").
                      Am tot atasat capturi, mai atasez cateva din aceste programe (ex: pentru touch point).
                      Attached Files

                      Comment


                      • Un ex mai clar: datele de identificare [despre care s-a tot discutat si se pot obtine simplu\usor din PyRen(recomandat)\PyClip]. Ele sunt aceleasi atat in Demo (aici insist din nou pe back-up) cat si conectat (real time). Iar intrebarea mea ramane valabila (desi o buna parte din raspuns se gaseste in acest topic, mai ales posturile lui Silviu).

                        Din octombrie anul trecut am tot oferit detalii despre calibrare, inclusiv programele aferente si documentul dupa VIN (procedurile) pe care am tot insistat si a fost oferit cu generozitate de @ eastcowboy (cu toata stima si multumirile de rigoare) inca din mai 2019. Probabil link-ul a expirat, a trecut neobservat desi l-am tot recomandat, il urc din nou (cu respect pentru autor) pentru ca este interesant de comparat cu cel de acum (alta baza de date si VIN): https://gofile.io/d/Rtnd8W

                        De fapt sunt si lucruri comune la Easy-R (chiar si TS4) in programele de diagnoza. Diferentele sunt mai ales in softul masinii plus partea "hard".
                        Si procedura de calibrare este aceeasi. Am tot scris inca de atunci ca este simplu\usor de facut, trebuie insa avut grija, este benefica dar ramane de vazut pentru cat timp. Iar valioglu a exprimat aceeasi opinie atunci (timpul se pare ca a confirmat).
                        Aici as sublinia faptul ca dupa ceva timp Onixer a fost primul de pe acest forum care a facut\descris aceasta calibare (excluzand cele facute de Silviu) si merita tot respectul pentru acest lucru.

                        PS: Nu eu am fost cel cu "derapajele comportamentale ale cuiva", se pot citi si posturile ramase. Si nici nu am fost cel care a dat report (dar e bine ca s-a facut si revenim la "subiect").
                        Nedetinand JS3 voi evita (ori cat mai rar) sa postez pe acest topic si imi cer scuze celorlalti daca am gresit cu ceva, am dorit doar sa ajut (iar unele like-uri primite s-au transformat ulterior in cu totul altceva).

                        Comment


                        • Salutare. La un moment dat cineva a înlocuit kitul de ambreiaj cu unul custom, și era și un link către firma care făcea aceasta operațiune. Are cineva informații despre cum se comporta acum mașina, dacă a dat rezultat înlocuirea?

                          Comment


                          • Asta era link-ul cu 2 poze, dar se pare ca nu mai merge: https://kuplungpapa.com/product/set-...-dacia-easy-r/

                            Comment


                            • Din cate am inteles au retras oferta pentru ca experimentul a esuat. Lumea spune ca nu au putut resofta dupa montarea discului.

                              Comment


                              • Salutari din nou,
                                am tot citit si recitit foarte multe postari.
                                Din pacate, nu am reusit sa gasesc mai nimic de la cei care deja au terminat garantia.
                                (ma pregatesc de schimbarea celui de-al treilea kit de ambreiaj. Mai am garantie doar 5 luni.)

                                Intrebare 1:
                                - cati dintre cei carora Dacia le-a schimbat pe garantie ambreiajul au terminat garantia?

                                Intrebare 2:
                                - ce solutie le-a oferit Dacia? (daca le-a oferit ceva).

                                Ar fi foarte util sa ne impartasiti ce se intampla dupa ...

                                Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google