Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu inseamna ca daca sunt probleme cu ambreiajele, gata si cutiile easy-r sunt prafDeocamdata nu exista nici un caz in care sa se dovedeasca ca functionarea defectuoasa a cutiei, ar duce la distrugerea ambreiajului.Mai degraba sunt defecte de fabricatie ale acestuia,cu atat mai mult cu cat problemele apar la km putini.Ar fi interesant de vazut cum se rezolva situatia lui alexandru102 ,daca ne tine la curent.

    Comment


    • Din moment ce ambreajul cu o cutie manuala nu pica, fiind acelasi model, cred ca este usor de intuit.

      Comment


      • Nu inseamna ca daca sunt probleme cu ambreiajele, gata si cutiile easy-r sunt praf
        Pai de unde ai diagnosticat tu ca e ambreiajul de vina?

        Comment


        • Spune-mi un singur caz in care s-a dovedit ca exista o defectiune la cutie ,nu la ambreiaj

          Comment


          • Gata, aproape si-a dat duhul..la 16010 km dupa ce am fost de doua ori la service pentru trepidatii puternice acum aproape nu mai merge deloc..in R nu a mai vrut deloc sa intre .Am vorbit cu cei de la service si mi-au spus sa o duc la ei si sa o las acolo.

            Comment


            • Dupa ce se repara vom vedea care a fost problema si acolo

              Comment


              • Originally posted by georgstelsib View Post
                In legatura cu siguranta vezi formula lui Einstein : E=mc2...
                Formula aceea arata legatura fundamentala intre masa si energia materiei. N-are nici in clin nici in maneca cu accidentele rutiere!
                Pentru accidente, de studiat fizica din primii ani de liceu si chiar si cea de gimnaziu... notiuni de baza cum ar fi viteza, acceleratia, energia cinetica, impulsul si legea conservarii lui (teoria ciocnirilor elastice si plastice). Cerneala este pentru scris nu pentru baut!

                Sau, de urmarit cu atentie explicatiile intuitive de pe aici: https://www.youtube.com/watch?v=z6Oc3uVXm6A
                „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                Comment


                • @tipicarul ai ramane socat cat de mare importanta formula respectiva.
                  Pentru ca in cazul unui impact...tu ai o energie...care se abaoarbe/degaja.
                  Simplu, conform formulei, ori ce corp are o energie, chiar si daca este in stare de repaos (spre deosebire de fizica newtoniana). Prin urmare, in momentul in care tu esti la volan...esti in repaos fata de masina...dar ai o energie cinetica fata de peretele de care te lovesti (sau idiotul cu tirul care s-a bagat in depasire)...ma rog...am deraiat prea mult de la subiect

                  P.S. Misto link-ul...multa lume trebuie sa vada...macar prima parte a filmuletului

                  Comment


                  • Problema nu e ca tin masina in service. Daca ti-ar spune , de ex. "dom'le trebuie sa stea masina la noi pentru ca asteptam o piesa care trebuie schimbata, smeser se numeste, si dureaza 10 zile pana ajunge pentru ca am trimis pe cineva cu 1.0 12v dupa piesa (1.5 dCi 90 cp e in curtea din spate, are pana)", ar fi ok. Stii ca dupa 10 zile ai masina.

                    Problema e cand iti spun prima data ca e normal sa mearga cu trepidatii, iar cand nu mai intra in R iti spun sa o aduci la ei sa vada ce-i cu ea, dar ei habar n-au unde e problema si nici nu stii cat dureaza.
                    Last edited by vitriol; 15 May 2017, 22:06.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • @aurbrz - cum mai merge dupa schimb..cati km ai facut etc ?

                      Comment


                      • Dupa schimbare am facut 3000km si merge foarte bine,fara trepidatii

                        Comment


                        • Dacia a zis ca nu stie ca ar exista vreo problema cu Easy R; s-au vandut destul masini si la ei nu au ajuns nicio sesizare in legatura cu Easy R. Toti cei care aveti probleme cu ea, trebuie sa sunati la Vocea Clientului si sa le scrieti email pentru a le aduce la cunostinta problema si pentru a le cere lamuriri in privinta functionarii defectuase a acestui Easy R. Trebuie solicitat ca sa informeze clientii cu privire la aceasta problema (despre ce este vorba, modul de rezolvare etc).
                          Daca problema se rezolva in service, se pare ca nu raporteaza nimeni aceasta problema catre Dacia (cel putin daca nu este ceva la nivel general) si Dacia nu are un feedback negativ in aceasta privinta pentru a lua masurile necesare rezolvarii problemei. Cel mai probabil, avand in vedere ca este de curand scoasa pe piata, sunt cazuri izolate sau nu a apucat lumea sa mearga foarte multi Km cu acest Easy R astfel incat sa apara problemele si sa ajunga la urechile Dacia!

                          Comment


                          • De unde ai informatiile astea? Eu nu gasesc nici un comunicat oficial in care sa zica ca ei nu primesc feedback din servicuriile lor autorizate. E de domeniul absurdului sa dai autorizatie de service la x firma, si dupa sa zici " da noi nu comunicam cu ei"..wtf?

                            Cutia nu se vinde pe piata de 2 -3 luni de zile, sunt oamenii ce au prins deja o vara si o iarna cu ea. Chiar crezi ca nu ar fi sunat destui clienti nemultumiti ca trebuie sa stea cu masina in service 2-3 sapt sa le-o rezolve?

                            Daca mai toata lumea care si-a cumparat aceasta cutie, dupa o luna doua de folosire incepe sa vada ca are probleme, poti sa fii sigur ca pagina oficiala de la Dacia pe fb, ar fi fost plina de injuraturi la adresa acestei cutii fabricate de ei.
                            Last edited by Seba; 16 May 2017, 15:43.

                            Comment


                            • Asa mi-a zis cineva de la vocea clientului; daca existau probleme cu aceasta cutie, li se transmitea din service! Daca au fost cazuri izolate care s-au rezolvat fara probleme in service, nu au dat niciun feedback la Dacia! Din moment ce ei nu stiu nici cate masini cu Easy R au vandut in Romania (deocamdata, nu au aceste informatii) nu ma astept la prea multe de la comunicarea Dacia si Service!

                              Comment


                              • Dacă nu faci reclamație în mod expres la VC, anumite lucrări în garanție nu sunt raportate la Dacia, eventual le rezolva local sau se da inlocuire direct de la reprezentantul lor. Sa revenim la oile noastre, chiar dacă știu de problema, cei de la Dacia nu or sa recunoască ca sunt probleme, cu rechemarea în service pentru acele probleme, au fost reclamații pe la ANPC ori s-au sesizat din oficiu. Ii doare în fund de clienți pe Dacia, atât timp cât reparațiile în garanție nu depășesc 5-10% din marja de profit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google