Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci solutia e schimbarea ambreiajului si vanzarea cat mai rapida, "tipla, nu bate, nu troncane, nu trepideaza, ..."

    Comment


    • Tu ce ai face in locul nostru, daca ai vrea sa iti cumperi alta masina?

      Comment


      • La toate masinile pe care le-am vandut am spus cumparatorului ce am facut \schimbat, la ce sa aibe grija, potentiale probleme, etc. ...

        Comment


        • Pentru ca pana acum nu ai nimerit o masina cu problemele noastre. Dar, daca eu i-as zice cumparatorului ca i-am schimbat recent ambreiajul, dar dupa 5000 de km o sa inceapa sa trepideze, ar mai cumpara-o cineva?

          Comment


          • Exact, pana acum nu am avut vreo masina cu probleme tehnice mari, si am detinut destule, dar poate asta si pentru ca nu am "manarit" vreo masina doar pentru vanzare.
            Deci chiar daca as avea problema aceasta cu trepidatiile eu NU as schimba ambreiajul doar pentru vanzare si sa pacalesc pe cineva ca masina nu are aceasta problema tehnica, egal cine \daca o cumpara.
            Ba mai mult, la precedenta masina am schimbat actuatoarele cu unele OE chiar daca puteam cu unele SH sau chiar schimba doar "carbunii" la cele existente si chiar daca stiam ca nu o voi mai tine mult, de fapt am facut-o cadou (pus in acte o suma modica) iar actualul proprietar si acum imi multumeste (tinem legatura).

            Comment


            • Noi sa nu pacalim pe nimeni, dar Dacia ne-a pacalit pe noi. Da, intr-o lume ideala, asa ar fi frumos sa nu pacalesti pe nimeni si sa nu fii pacalit de nimeni. Dar, din pacate nu traim intr-o lume ideala, ci intr-una in care fiecare nu stie cum sa pacaleasca mai tare pe cel de langa.
              Eu fix de asta nu am schimbat masina pana acum, ca mi-a fost frica sa o vand fix din cauza problemei. Dar, unii colegi de aici au facut-o si bravo lor.

              Comment


              • Mda, deci daca cineva (Dacia de ex) te pacaleste atunci este normal ca si tu sa pacalesti pe cineva.
                Iar cinstea NU este intr-o lume ideala, repet ca la vanzarea masinilor NU am pacalit pe nimeni si poate de aceea nici NU m-am pacalit la achizitionarea celorlalte, inclusiv cea actuala (cu Easy-R).

                Desigur insa ca fiecare procedeaza asa cum doreste.
                Mult spor la schimbarea ambreiajelor si multa bafta la vanzare si pacalirea altora.

                Comment


                • Rabla scrie pe ea!

                  Comment


                  • Nu neaparat, sunt useri cu JS3 care au vandut masinile "as is", fara sa schimbe ambreiajul doar ca sa pacaleasca pe cineva.

                    PS: mai trist este si cand sfatuiesti si pe altii ca asta e "solutia": sa schimbe ambreiajul si sa scape rapid de masina, pacalind pe altcineva.

                    Comment


                    • Frunzarind putin cel mai cunoscut site de pe la noi pentru vanzari masini noi si sh, cel mai ieftin Logan/Sandero cu Easy-R incepe de pe la un 7490 euro si are ceva km !

                      Multi bani pentru acea cutie ! personal nici in ruptul capului n-as da atat de multi bani pe-o Dacie cu Easy-R ! in opinia mea, nu merita ! cu atat mai putin sa fie luata si de noua ! no way !

                      Pana la urma cei care se hotarasc sa scape de ele, reusesc, habarnisti sunt peste tot ! Ce-mi pare cu adevarat si sincer rau, este de cei la care Dacia cu buna stiinta le-a vandut o masina la care ei stiau de la bun inceput ca este un esec ! sa schimbi minim 2/3 kituri de ambreiaje pe garantie este o mare bataie de joc !! si cu adevarat o consider o drama pentru cei iesiti din garantie !

                      Un vecin proaspat mutat, mi-a povestit ca tatal lui luase un Logan nou cu Easy-R - 0.9 TCe, pentru ca avea probleme cu piciorul stang, omu avand peste 70 de ani ! pana la urma n-a mai putut conduce din motive medicale, drept urmare masina o avea de la parinte, o gramada de probleme, pleca urat de pe loc, cu trepidatii, nu schimba tot timpul rapid, ma rog..., s-a dus la garantie, scandal tot timpul cand apela la ea, cu kit-uri schimbate, mergea relativ ok o perioada scurta de timp dupa care apareau din nou problemele, pana la urma s-a saturat de ea si a pus-o la vanzare, mi-a zis ca s-a chinuit timp de 2 ani sa scape de ea !! Jesus !! era disperat omu`, pana la urma l-a sunat o femeie care evident nu avea treaba cu lumea auto si in acest fel a reusit sa scape de masina.
                      Mi-a zis ca nu vrea sa mai auda de Dacia, fiind si singura masina de la acest brand avuta, si-a creat o imagine mega nasoala ! Asta nu intelege Dacia, nene cand scoti pe piata ceva, asigura-te ca este un produs testat riguros ! never ever sa nu faci teste pe clienti ! pentru ca sunt multi care au probleme cu aceasta cutie, nu sunt 2/3 cazuri izolate !
                      Ma bucur ca pana la urma au scos aceasta cutie din oferta ! a fost poate cel mai clar raspuns dat de Dacia la toate problemele pe care le-au avut cu Easy-R !

                      Last edited by prometheus; 7 August 2024, 22:55.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Da, doar cu mentiunea ca “Multi bani pentru acea cutie ! …” diferenta intre o Dacie cu aceasta transmisie Easy-R si una manuala a fost doar de 500 euro, la alte masini \marci detinute diferenta era de vreo 2-3000 euro sau chiar mai mult.
                        Apoi si pentru mine a fost prima Dacie, cea inainte de 1989 nu o pun la “socoteala” pentru ca nu am condus-o prea mult, iar dupa "marea bulibaseala" am condus si detinut doar masini cu transmisie automata. Ba mai mult actuala masina este prima cu motor Diesel, am stat mult in cumpana la configurare si tot comparat cu 0.9 TCe JS3, insa nu regret nicio clipa alegerea facuta chiar daca inainte m-am documentat si testat si alte marci motorizari si echipari, pana in 25k chiar 30k euro. Dacia a oferit aceasta masina la un pret imbatabil, cu dotarile pe care le doream si de care aveam nevoie (fara altele inutile si\sau multe “bizbizuri”).
                        Pot spune “loud and clear” dupa mai bine de sapte ani de utilizare ca pentru mine Dacia este o masina reusita, decenta la un pret decent si fiabila, fara cea mai mica problema tehnica (nici macar cel mai mic greieras), masina se comporta ireprosabil si totul functioneaza conform, pana acum am facut doar reviziile obisnuite (cam la 10k km) si nu am schimbat altceva la ea, toate piesele sunt de prim montaj (exceptie placutele si discurile schimbate la 82k km si poate bateria care o voi schimba la inceputul acestei ierni).
                        Dupa 97k km parcursi pot spune ca si transmisia Easy-R TS4 se comporta foarte bine si sunt foarte multumit (mi-ar fi destul de greu acum sa ma obisnuiesc cu alta motorizare \transmisie) fara cea mai mica problema, poate cel mult acel lag la schimbarea din treapta 2 in 3 pe care insa am invatat sa il controlez destul de bine, situatiile in care apare fiind foarte rare.
                        Dar da, nici eu nu as achizitiona acum ex un Sandero Stepway III (evident cu transmisie CVT), pentru mine Dacia a renuntat la principala caracteristica: simplitatea si fiabilitatea sistemelor, dar asta desigur ca poate sa fie alta discutie, chiar putin subiectiva, si desigur ca pana la urma depinde de fiecare.
                        Last edited by Gil26; 8 August 2024, 06:50.

                        Comment


                        • Și eu încă am mașina, a devenit din fericire pentru mine o a doua mașină cu care mai car diverse lucruri ocazional
                          Face în continuare la fel, aceleași probleme, nici o rezolvare permanentă oricate am încercat
                          Mare țeapă am luat cei cu Easy-R benzina, nu cred ca are nimeni dreptul de a ne certa ca vrem sa o rezolvăm sau sa o vindem în special cei ce nu poseda acest model!
                          Ca și continuare
                          Constructorul francez Renault a lansat o rechemare pentru modelele echipate cu motorul hibrid de 1.6 litri, acesta generând numeroase bătăi de cap clienților care au optat pentru acest model. Motorul este același care se regăsește pe Dacia Jogger și, mai nou, pe Duster 3. Mai mulți clienți ai celor două modele s-au plâns deja pe grupuri, vorbind de "erori pe care le afișează mașina, din cauza cutiei de viteze electrificată".

                          Din păcate eu unul pot concluziona ca cei care nu au probleme sunt cei norocoși, norma fiind mai degrabă de rateuri (experimente nereușite într-o fază inițială)

                          Comment


                          • Mda, este destul de trist cand se denatureaza “lucrurile”.

                            Pe aici s-a mai “vehiculat idea” ca in acest topic au “dreptul” sa posteze doar cei care “poseda acest model”, insa cine citeste acest topic inca de la inceput poate observa ca multe informatii si posturi valoroase au fost ale unor colegi care nu poseda aceasta motorizare, plus ca NU scrie nicaieri ca acest topic este doar pentru cei cu Easy-R si doar ei pot sa posteze.
                            Iar “continuarea” cu alte platforme \motorizari nu stiu cat de relevanta este.

                            Apoi nimeni nu a “certat” pe nimeni, totusi:
                            Originally posted by nickey1982 View Post
                            Din pacate o sa fie foarte greu de scapat de masini. Da, solutia e schimbarea ambreiajului si vanzarea cat mai rapida.

                            Am scris de nenumarate ori ca am empatie pentru cei care au aceasta problema cu trepidatiile (egal de transmisia manuala, JS3 sau TS4), dar cred ca sunt lucruri diferite, una este sa se vanda o masina si altceva sa se “manareasca” masina doar pentru vanzare.

                            Iar masinile se vand, chiar ieri un user a postat asta:

                            salut,de vreo 4 zile posed un sandero stepway 2016 09tce easy r.
                            3 zile a mers bine,a patra si-a dat in petec radmasa.gif
                            Am o problema cu el la ralanti,fluctueaza 800-1000 parca e tembel,uneori la cald intra ss-ul apoi cand dau sa plec invarte mult demarorul. ….
                            Nu a precizat insa nimic despre problema trepidatiilor, nici daca si de cate ori a fost schimbat ambreiajul (ramane de vazut \citit), etc., dar a mai scris si ca: “ … am pus o baterie noua EFB pentru ca ciudat avea baterie normala.”
                            Last edited by Gil26; 2 weeks ago.

                            Comment


                            • Dar despre trepidatii si ambreiaj acelasi user la alta masina detinuta (Logan-1.5dci-2017--) a scris ca:

                              identic ca si la mine la 50000km,se rezolva prin inlocuire kit ambreiaj....fereste-te de luk,cauta echivalenti...deocamdata mai trage de el.....

                              nu stia....eu am stiut ? se pare ca e o problema stiuta bine de cei de la dacia,asa mai neoficial....la mine a picat la o luna dupa ce expirase garantia....treaba facuta cu cap.
                              referitor la “Logan 2017 55kw 1.5, Trepidații plecare de pe loc” si:

                              Salutare forum!
                              Am și eu o întrebare de mașina mea. La plecarea de pe loc mașină trepideaza foarte tare până ridic ambreiajul de tot. Aceste trepidații apar doar in treapta 1, in rest nu are nici o problema. Uneori se aude și un sunet șters de picamer/ciocan pneumatic...aveți vreo idee despre problema mea?
                              (doar am citat si “bolduit”, fara alte comentarii)

                              Comment


                              • Gil26 pana nu m-ai atacat putin pe mine, nu te-ai simtit bine. Au mai fost colegi pe forum care au scapat de ele. Tu cum crezi ca au facut? Au zis ia-o de aici si descurca-te cum poti cand trepideaza? Sau crezi ca le-au vandut la dezembrari cu 2000 de euro?

                                In momentul cand cumperi o masina second iti asumi orice viciu ascuns. Eu tocmai de asta am cumparat noua, sa fiu ferit de astfel de probleme si culmea ironiei, nu am fost.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google