Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu-mi permit sa pun aici lunga discutie pe care am avut-o cu colegul in privat fix acum 4 ani despre cat de mult au bajbait-o cei din reprezentanta care au fost in directa legatura cu uzina. Le-au trebuit cate 3 zile dupa fiecare schimbare de piesa ca sa isi dea seama ca inca o piesa este defecta.

    Comment


    • Pot sa fie lucruri chiar si cazuri diferite, tie insa iti place sa le amesteci si sa faci tot felul de presupuneri in care te contrazici singur, doar un alt ex acum "sau nu s-au priceput meseriasii din service sa puna un diagnostic corect si au inceput sa schimbe pe rand piese pana cand s-a rezolvat problema" si " Mie imi vine greu sa cred ca se pot strica toate trei in acelasi timp. Si daca chiar ar fi fost defecte toate trei ..." apoi "... Le-au trebuit cate 3 zile dupa fiecare schimbare de piesa ca sa isi dea seama ca inca o piesa este defecta" spunand desigur tot timpul "ceva logic, bazat si pe o probabilistica " .

      Comment


      • Imi doresc sa cred ca te prefaci ca nu intelegi.

        Dar, hai totusi sa iti mai explic inca o data cum a fost la colegul nostru.

        1. Au schimbat calculatorul cutiei si nu s-a rezolvat
        2. Au schimbat actuatorul cutiei si tot nu s-a rezolvat
        3. Au schimbat actuatorul de ambreiaj si s-a rezolvat

        Intrebarea logica care se pune: Daca schimbau de prima data pct. 3 se rezolva fara celelalte 2 puncte?

        Daca toate piesele erau defecte si trebuiau schimbate, nu era mai simplu sa le comande pe toate 3?

        A fost bajbaiala sau nu?

        Comment


        • Multumesc pentru "explicatii", bine ca tu le "intelegi" pe toate si iti doresc sa ai\gasesti si raspunsurile la toate aceste intrebari bazat pe presupunerile tale (chiar contradictorii), pe "probabilistica" dar mai ales pe "logica" ta imbatabila

          Totusi, "priceperea" sau ma rog nepriceperea unora din unele reprezentante (nu toti si nu toate), este cu totul si cu totul alta discutie (chiar daca tie iti tot place sa amesteci lucrurile).
          Iar faptul ca se poate defecta o piesa, doua sau trei si\sau o piesa defecta poate genera uzura \defectarea altora, etc... este cu totul altceva si fiecare cred ca trebuie analizata \tratata de la caz la caz.

          Comment


          • Uite ce zice prietenul meu GPT:

            "Este foarte puțin probabil ca toate cele trei componente ale cutiei de viteze Easy-R (calculatorul cutiei de viteze, actuatorul ambreiajului și actuatorul pentru schimbarea vitezelor) să se strice simultan. Fiecare dintre aceste componente are funcții și sisteme independente, chiar dacă ele lucrează împreună.

            În general, defectarea unei componente nu ar trebui să ducă automat la defectarea celorlalte două. De exemplu:

            Calculatorul cutiei de viteze controlează funcțiile automate, dar un defect aici nu ar trebui să afecteze în mod direct actuatorii fizici.

            Actuatorii pot avea probleme mecanice sau electrice separate de calculator.

            Cazurile în care toate se strică simultan ar putea implica un eveniment major, cum ar fi un scurtcircuit general, o eroare severă de alimentare electrică sau o problemă de proiectare, dar acestea sunt foarte rare."

            Dar stiu ca logica ta e mult mai buna.

            Comment


            • Da, este destul de clar ca prietenul tau GPT habar NU are ce "zice" si nici NU intelege functionarea si dependentele intre componentele transmisiei JS3.

              Comment


              • Sa ne amintim oare cand ai zis ca nici manualul de training nu e bun? https://www.loganclub.ro/forum/forum...79#post3655779

                Saracul GPT de acolo a invatat si el, dar poate totusi vrei sa scrii tu un manual si sa i-l dai sa-l invete. Ce zici?

                Comment


                • Exact, si atunci (ca si acum, plus multe alte posturi) ai facut doar presupuneri, afirmatii aiurea si ai oferit informatii gresite.
                  Da, materialul acela de "training" NU este bun, ceea ce am scris atunci este corect si ramane valabil " Toate aceste afirmatii sunt gresite si\sau false. ”Documentatia” nu este completa si nu este pentru cutia de viteze Easy-R JS3 H4B....", iar daca doresti poti sa citesti si ceea ce au scris atunci foarte bine\corect si colegii catalin si t0rquemada .

                  Iar daca "saracul GPT" tot de acolo "invata" si el (ce intelege este altceva) atunci nu este de mirare ca face aceleasi presupuneri \afirmatii aiurea ca si tine, bazate si pe aceeasi "logica" gresita.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google