Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc!

    Nu am gasit unse sa-mi expun problema. De aceea am postat aici. Oricum se pare ca nimeni nu a avut aceasta problema, sau nimeni nu a auzit de ea. In general sunt multimit de masina chiar si dupa 6 ani.

    Drumuri bune!

    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

    Comment


    • Discuri și plăcute textar - Logan 09/2018, in caz că ajută pe cineva.
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 2 photos.

      Comment


      • Originally posted by albumarian View Post
        Salutare. Eu am SCe-ul din octombrie 2018 si azi am fost prima data cu el in service pentru a depista sursa unei batai care a aparut acum vreo doua saptamani in partea stanga fata. La o verificare rapida, mecanicul a zis ca sunt bieletele dar ulterior m-a sunat sa imi spuna ca este caseta de directie, ca are un joc foarte mic. Mecanicul mi-a recomandat sa nu o schimb deocamdata pentru ca jocul este aproape insesizabil si ca o va duce destul de mult in starea asta. Voi ce sfat imi dati ? Sa o schimb sau sa merg pe mana mecanicului ? Precizez ca masina are 93000 km si nu am avut nici o problema cu ea in cei 5 ani si jumatate. Doar reviziile facute la timp si in rest nimic altceva. Va multumesc
        La sandero 2, la problema asemănătoare cu tine am schimbat capetele de bară. Inițial că este caseta, apoi am schimbat bascule, bielete antiruliu, bucși bară stabilizatoare și flanșe suspensie, după ce le schimbasem cu 1 an înainte cu suspensia. Zgomotul era tot acolo și am mers la alt mecanic și mi-a reprodus zgomotul pe care-l auzeam. Cel mai probabil este de la capete de bară, dar când o ridici pe elevator nu se reproduce zgomotul, doar când este pe rampă și miști roțile.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post

          La sandero 2, la problema asemănătoare cu tine am schimbat capetele de bară. Inițial că este caseta, apoi am schimbat bascule, bielete antiruliu, bucși bară stabilizatoare și flanșe suspensie, după ce le schimbasem cu 1 an înainte cu suspensia. Zgomotul era tot acolo și am mers la alt mecanic și mi-a reprodus zgomotul pe care-l auzeam. Cel mai probabil este de la capete de bară, dar când o ridici pe elevator nu se reproduce zgomotul, doar când este pe rampă și miști roțile.
          Asa cum am spus mai sus la mine au spus ca este rulmentul de la flansa de deasupra amortizorului , inca nu am ajuns sa o schimb ca oamenii de la piese auto argeg au trimis alta comanda ))

          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

          Comment


          • Din lipsa de timp, am putut sa incerc varianta injectarii vaselinei doar in data de 01.06 si ca prin minune au disparut si bataile si scartaielile in viraje. Dar minunea nu a tinut mult pentru ca azi la un drum de Resita-Caransebes, au reaparut atat scartaielile cat si bataile. Varianta cu vaselina am incercat-o mai mult din curiozitate si nu am folosit o vaselina de calitate (de fapt nici nu stiu ce vaselina era). Interesant este ca am verificat si eu sa vad daca exista batai in caseta de directie si desi sunt foarte mici, ele exista. Dar nu imi pot explica cum au disparut bataile dupa ce am injectat vaselina in burduful capatului de bara. Inseamna ca sursa batailor si scartaielilor este capatul de bara si nu caseta de directie. Pana la urma cred ca o sa schimb capatii de bara dar de curiozitate, as mai incerca sambata sa injectez inca o data vaselina dar de data asta as incerca cu o vaselina de calitate sa vad cat mai tine "minunea"

            Comment


            • Originally posted by albumarian View Post
              . Pana la urma cred ca o sa schimb capatii de bara dar de curiozitate, as mai incerca sambata sa injectez inca o data vaselina dar de data asta as incerca cu o vaselina de calitate sa vad cat mai tine "minunea"
              Salut,

              Eu nu am mai schimbat rulmentii de la flansa ( nu au mai venit de la comanda) in schimb am curatat partea de jos a lageturii volanului cu directia (habar nu am cum ii spune). pana acum totul OK

              o zi buna

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google