Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va salut! Urmeaza sa fac revizia de toamna care include printre altele schimburile clasice, ulei filtre etc. Bolidul are deja 100.000 km. Observ ca acest ulei Ravenol 5W40, pe hartie arata mai bine decat ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40 , ( atat cat ma pricep.) . As aprecia un sfat sau doua despre ulei , mai ales ca masina se indreapta spre a doua varsta.

    Multumesc!

    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

    Comment


    • Eu folosesc Ravenol VST 5W40, dar eu am 0.9TCe 2018.
      L-am pus incepand cu cea de-a doua revizie (pe la 22oookm in 2020) si il schimb la 10-12oookm (la 10ooo daca a prins iarna si 11-12ooo in rest), acum am 85oookm si totul e ok.

      Eu mai am un Duster diesel si la el folosesc tot Ravenol dar 5W30 HDS de la 70oookm si acum are 182oookm fara nici o problema.

      Ravenol-ul cred ca nu se degradeaza asa repede ca Elf, ca la Elf motorul devenea mai zgomotos in timp, iar dupa schimbul de ulei era mai silentios - mai ales la Duster se auzea diferenta bine de tot.
      La Ravenol nu e diferenta de sunet dupa schimb.

      Cand zic de sunet, zic in trafic bara la bara in oras (Timisoara) cand se incinge motorul. Ca exemplu: daca ieri era cu uleiul vechi si era zgomotos iar azi pe acelasi traseu, aceleasi conditii cu ulei nou e mai silentios - vorbesc de Elf.
      Last edited by emilian_rks; 6 hours ago.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google