Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce nu-mi place mie (observat dupa 2 ani jumatate si 31.000km):
    - tabla subtire (de acord ca este prezenta si la alte marci, si de acord ca daca masina are sisteme eficiente de protectie, active si pasive, nu te ajuta la nimic grosimea tablei, dar este frustrant si enervat, sa vezi ca un copil iti loveste masina cu o mingie si se indoaie tabla, sau ca te sprijini un pic mai apasat pe masina, si simti cum flambeaza tabla)
    - calitatea slaba (comparativ cu L1) a plasticelor la interior
    - calitatea slaba a asamblarii diverselor elemente la interior (comparativ cu L1)
    - articulatiile scaunelor care scartaie, deranjant
    - chederele de la usi, care au o prindere de tabla atat de slaba/proasta, ca fac "burta" si arata in "valuri"
    - calitatea pielii de pe nuca schimbatorului de viteza (a inceput sa se cojeasca/exfolieze, si nu port nici verighete, ghiul, inel, si nici unghii lungi nu am )
    - slaba antifonare a podelei (comparat cu alte masini, noi, din 2016 - anul fabricatie)
    - calitatea slaba a materialului textul de pe scaune (comparat cu L1)
    - calitatea slaba a boxelor (comparat cu alte masini, noi, din 2016 - anul fabricatie). Aici este clar o chestiune subiectiva, dar am zis sa mentionez.
    - lipsa unor protectii pentru praguri (la L1, model intermediar, am avut, la asta, am pus eu ulterior)

    Vorbim de un un L2, Prestige, 1.2, an 2016.

    Evident, plusurile (sau ce imi place) sunt mai multe - doar cu putin, foarte putin (din punctul meu de vedere), dar aici trebuie sa spunem ce nu ne place.

    Din pacate, pentru Dacia (nu ca i-ar durea pe ei foarte tare), urmatoarea mea masina noua, nu va fi Dacie.

    Comment


    • Ma mai deranjeaza ca la CB nu-ti afiseaza decat o informatie, trebuie sa butonezi pentru fiecare informatie in parte si nici nu mai poti sa vezi cati litri ai in rezervor (cu eroare de maxim 1l).

      Comment


      • Pentru a avea asa ceva ar trebui si sa platim mai mult. Avem Dacia dar avem pretentii de Ferrari.

        Comment


        • Avem Dacia dar avem pretentii...
          Si Loganul 1 tot Dacia era dar avea CB altfel si avea si manere pentru pasagerii din spate, L2 asta n-are. Ferrari o avea?

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Si Loganul 1 tot Dacia era dar avea CB altfel si avea si manere pentru pasagerii din spate, L2 asta n-are.
            CB are si asta si chiar si manere pentru pasagerii din spate! Dar in alta echipare!

            Comment


            • Deci pe scurt cum era vorba aia "dai un ban, dar stai in fata", asa e si aici?

              Bine ca sunt si altii cu practici similare, de exemplu la Ford nu ai inclus roata de rezerva sau mai mult de 2 ani de garantie la echiparile de baza

              Comment


              • CB are si asta ... Dar in alta echipare!
                Eu ziceam despre masina pe care o am si comparam cu cea pe care am avut-o, Logan (Dacia) ambele. Despre CB ziceam ca e diferit, nu ca nu am ;)

                Comment


                • Eu am Sandero Stepway Prestige. Am manere pasageri spate. CB-ul afiseaza corect (am verficat si postat asta) chiar daca trebuie sa butonez intre informatii. Vitara era aproape, 2008 mai bine, Mokka mi-a parut OK. Dar alte preturi de achizitie. Desi am avut posibilitatea sa achizitionez marcile de mai sus, am ales Dacia si nu regret.
                  si nici nu mai poti sa vezi cati litri ai in rezervor (cu eroare de maxim 1l).
                  Nu stiu ce marca de masina ofera eroarea asta de maxim 1 litru, daca chiar e nevoie de precizia asta si cat de deranjanta este.
                  Uneori tindem sa spunem ca nu ne place ceva doar pentru ca visam la altceva.

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Eu ziceam despre masina pe care o am si comparam cu cea pe care am avut-o, Logan (Dacia) ambele.
                    Daca te refereai la masina ta trebuia sa precizezi, pentru ca asa cum ai formulat se intelege ca vorbesti despre toate !

                    Comment


                    • Originally posted by Gil26 View Post
                      ... CB-ul afiseaza corect ...am ales Dacia si nu regret.

                      Nu stiu ce marca de masina ofera eroarea asta de maxim 1 litru, daca chiar e nevoie de precizia asta si cat de deranjanta este.
                      ...
                      Si la mine afiseaza corect.
                      Nici eu nu regret (spuneam doar ce nu-mi prea place).
                      Logan 1 oferea si mi-ar fi placut sa-mi ofere si Logan 2. Probabil din cauza ca ma invatasem cu functia respectiva.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Normal. 70.000 de euro Logan chel cu girofaruri si statie radio pentru militie.
                        Masinile de politie sunt comanda speciala, au doua baterii, instalatie electrica diferita care sa faca fata la girofar, sirena, statie radio plus alte dotari (radar Bee III daca vorbim de MCV). Nu stiu daca pretul e umflat sau nu, dar nu-l poti compara cu pretul unei masini de serie.

                        Comment


                        • Iar începem cu L90 de 70000euro, se uită că în prețul mașinii, pe lângă dotările enumerate mai sus(2 baterii, rampa de lumini, radarul Pyton, stația TETRA)) continea și o kit criminalistic de vreo 25000euro bucata
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            70.000 erau numai dotarile pentru politie (girofar, statie ).
                            Atentie la data postarii .

                            Comment


                            • Stie colegu' ceva, dar nu stie bine.
                              Kit criminalistic nu aveau MCV-urile, ci VAN-urile Logan, care costau 83.400 euro . Ce dracu sa faca niste caschetari de pe MCV-ul radar cu kitul criminalistic? Sa verifice bacnotele din spaga daca sunt false?

                              S-a furat de s-a rupt.

                              Manere pentru pasagerii spate nu trebuie, te tii de spatarul scaunului din fata.
                              Last edited by mr.K; 13 September 2018, 11:11.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Manere pentru pasagerii spate nu trebuie, te tii de spatarul scaunului din fata.
                                Dar nu e nevoie. Noul Logan e atat de stabil incat pluteste. Nici de centura nu e nevoie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google