Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bună ziua dragi colegi , postez si eu o speță mai puțin plăcută din punctul meu de vedere .
    Am făcut comandă pt un logan prestige plus ecog100 din 23 ianuarie 2024 . Pe bonul de comandă și-au asumat ca termen de livrare maxim 4 luni de la data bonului de comandă . Inițial mi-au promis ca am mașina în martie , apoi că în aprilie , apoi pentru ca nu am prins prin programul rabla mi-au spus că o să o am la începutul lunii mai . Eu personal am plătit mașina integral din data de 15 aprilie 2024 , iar pe data de 17 aprilie m-a sunat agentul de livrări să îmi spună ca se începe livrarea și ca pleacă din uzina din Tanger către port ca să vină în România . Tot atunci în aceeași zi , am primit și e-mail de la departamentul comercial cu confirmarea de începere a livrării și cu ofertele RCA+ Casco Dacia .
    Problema este , că ieri am luat legătura cu agentul de vânzări , și azi am sunat chiar la vocea clientului , și în cazul meu nici până azi nu a ajuns vaporul cu mașina în portul Constanța .
    Întrebarea mea către voi este dacă este normal să dureze atât de mult transportul cu vaporul din Maroc în România , și având în vedere ca pe 23 mai 2024 este ultima zi de livrare , conform termenului maxim dat de ei , începând de pe data de 24 mai 2024 se depășește termenul de livrare și aș vrea să știu dacă pot cere despăgubiri sau ce pot face în această situație .

    ps: țin să menționez că și tatăl meu a comandat aceeași mașină ca și mine , aceeași configurație fără nici o diferență , el la jumătatea lunii februarie , la aproape o lună după mine , și lui i-a venit mașina la sfârșitul lunii aprilie

    Comment


    • Pe 18.01 am comandat-o, azi m-a sunat dealer-ul că este la ei în curte. Pe 10 mai, era la centrul de livrări Miiveni. Am achita-o, săptămâna viitoare o ridic, poate ajung și protecțiile pentru uși, să le monteze. Aia cu UP&GO, e o minciună, de marketing. Vaporul nu vine direct la Constanța, mai trece prin Turcia, încărcă/descarcă mașini, apoi vine la noi,de-aia durează.
      Last edited by burtosu; 16 May 2024, 18:24.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • Originally posted by AdrianB1994 View Post
        .........aș vrea să știu dacă pot cere despăgubiri sau ce pot face în această situație ............
        Ai semnat un contract, acolo e scris foarte clar cum e cu termenul de livrare, l-ai citit?

        .....

        TLDR -> nu prea ai ce să faci decât să aștepți livrarea...
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Originally posted by AdrianB1994 View Post
          Bună ziua dragi colegi , postez si eu o speță mai puțin plăcută din punctul meu de vedere .
          Am făcut comandă pt un logan prestige plus ecog100 din 23 ianuarie 2024 . Pe bonul de comandă și-au asumat ca termen de livrare maxim 4 luni de la data bonului de comandă . Inițial mi-au promis ca am mașina în martie , apoi că în aprilie , apoi pentru ca nu am prins prin programul rabla mi-au spus că o să o am la începutul lunii mai . Eu personal am plătit mașina integral din data de 15 aprilie 2024 , iar pe data de 17 aprilie m-a sunat agentul de livrări să îmi spună ca se începe livrarea și ca pleacă din uzina din Tanger către port ca să vină în România . Tot atunci în aceeași zi , am primit și e-mail de la departamentul comercial cu confirmarea de începere a livrării și cu ofertele RCA+ Casco Dacia .
          Problema este , că ieri am luat legătura cu agentul de vânzări , și azi am sunat chiar la vocea clientului , și în cazul meu nici până azi nu a ajuns vaporul cu mașina în portul Constanța .
          Întrebarea mea către voi este dacă este normal să dureze atât de mult transportul cu vaporul din Maroc în România , și având în vedere ca pe 23 mai 2024 este ultima zi de livrare , conform termenului maxim dat de ei , începând de pe data de 24 mai 2024 se depășește termenul de livrare și aș vrea să știu dacă pot cere despăgubiri sau ce pot face în această situație .

          ps: țin să menționez că și tatăl meu a comandat aceeași mașină ca și mine , aceeași configurație fără nici o diferență , el la jumătatea lunii februarie , la aproape o lună după mine , și lui i-a venit mașina la sfârșitul lunii aprilie
          Nu e normal sa te puna sa platesti integral masina inainte de plecarea din Maroc. Corect era din partea dealer-ului sa-ti ceara plata cand ajungea masina la Constanta. Au facut ei vreo magarie ceva ca altfel nu e explicatie. Mie dealer-ul mi-a cerut plata integrala in momentul cand a ajuns masina in tara ( nu e Dacia ) si dupa vreo saptamana am ridicat-o.

          Comment


          • Exact cum spui și tu , este clar o măgărie la mijloc . În cazul meu , de la începutul comenzii de când am plătit avansul și am primit bonul de comandă cu termenul de livrare , totul a mers anevoios . Mereu am întâmpinat probleme și amânări în ceea ce ține de mașină și de livrarea ei .
            Din punctul meu de vedere , cel mai bun exemplu pentru acest lucru este următorul: Tatăl meu , a comandat de la alt show-room , la o lună după mine , aceeași mașină (configurație identică ca a mea) , pe factură mașina arată ca este fabricație martie 2024 , și la finalul lunii aprilie i-a ajuns mașina în depozitul din Ciorogarla , a ridicat mașina pe 15 mai , asta în condițiile în care a vorbit cu agentul de vânzări și a specificat ca nu se grăbește , să servească ceilalți clienți care vor mașina mai repede , el având și altă mașină cu care să își facă treaba .
            Eu am mașină comandată din ianuarie , și nici până azi nu a venit , în condițiile în care de la 1 iunie încep să se livreze noile modele Dacia Logan (cele cu noile sisteme de siguranță ) , model care a intrat în configurație de la 1 aprilie.
            Din discuțiile purtate cu cei de la vocea clientului , au recunoscut că nu este normal ceea ce mi s-a întâmplat mie și că au fost niște nereguli , dar așa cum era de așteptat nu spun public exact care a fost problema sau greșeala , încercând să ascundă acest detaliu .
            Rămâne ca joi 23 mai să revin la vocea clientului așa cum am stabilit la ultima discuție , deoarece începând cu 24 mai , se depășește termenul de livrare asumat , și să cădem de comun acord în privința despăgubirilor pentru întârzierile , prejudiciile și neplăcerile cauzate în tot acest timp , în condițiile în care , mașina este plătită integral din 15 aprilie , și aveam promisă livrarea până la sfârșitul lunii aprilie .
            Last edited by 77sky; 22 May 2024, 12:07.

            Comment


            • Buna ziua.
              Am intrat in posesia masinii. Dotari full la ce se putea pune in Martie. Comanda facuta pe 12 Martie prin programul rabla si primita in 30 Mai. Achitat 13050 Eu. Primit covorase de cauciuc tip tavita, chit de securitate. Primul drum facut Sibiu- Bucuresti-Sibiu, consum 6.5% GPL.
              Multumit de ea, dar am destule intrebari si nelamuriri. (incerc sa descopoar cit mai multe raspunsuri, dupa care ma mut in sectiunea corespunzatoare ........)
              Drumuri bune tuturor!

              Comment


              • Felicitari pentru alegerea facuta (si dotarile full), sa o stapanesti sanatos, volanesti cu placere si multi km fara probleme (si sa speram ca cei de la Dacia au rezolvat o buna parte din numeroasele probleme tehnice prezente pana acum la acest model).

                Legat de intrebari si nelamuriri gasesti destule raspunsuri, detalii si experiente, etc. in aceasta sectiune, dar si aici: http://logan3wiki.wikidot.com/start
                (totul despre acest model, informatii bine structurate, detaliate si prezentate)

                Comment


                • Originally posted by Heger View Post
                  Buna ziua.
                  Am intrat in posesia masinii. Dotari full la ce se putea pune in Martie. Comanda facuta pe 12 Martie prin programul rabla si primita in 30 Mai. Achitat 13050 Eu. Primit covorase de cauciuc tip tavita, chit de securitate. Primul drum facut Sibiu- Bucuresti-Sibiu, consum 6.5% GPL.
                  Multumit de ea, dar am destule intrebari si nelamuriri. (incerc sa descopoar cit mai multe raspunsuri, dupa care ma mut in sectiunea corespunzatoare ........)
                  Drumuri bune tuturor!
                  Salut , sa o stăpânești sănătos și să te bucuri de ea !

                  Mă bucur sincer să văd că mai sunt și persoane norocoase care primesc mașina într-un termen rezonabil , în cazul tău , 2 luni jumătate .

                  Eu am comanda dată din 23 ianuarie , pentru un logan Prestige plus full cu tot ce se putea pune pe el (doar ca am ales ca și culoare varianta standard alba , ca si preferința personala ) , și spre deosebire de tine nici până în ziua de azi nu mi-au livrat mașina .
                  Termenul de livrare asumat este depășit din 23.05.2024.
                  Dupa nenumărate telefoane date in call center , după o grămadă de minute vorbite cu vocea clientului, cu reprezentanți ai departamentului comercial , mi-au dat mașina de mobilitate până când mă voi duce să ridic mașina din show-room (bine înțeles , nu de bună voie , asta după ce am implicat un avocat în toate demersurile astea )

                  Chiar sunt curios cat mai dureaza până voi ridica mașina , la ultimele discuții , săptămâna trecută mi-au spus că mașina era în depozitul din Ciorogarla , urmând a fi trimisă către show-room pentru a se face pregătirea de livrare .

                  PS : Promit că o să revin cu un update în momentul când voi ridica mașina din show-room , deoarece am cerut și un gest comercial din partea departamentului comercial , pentru tot disconfortul creat de această livrare întârziată .

                  Comment


                  • Multumesc de urari si drumuri bune

                    Comment


                    • Expression benzină cu Pack City, Pack Clima și Pack Techno. Comandată de pe online in 28.05.2024, din cele cu livrare la sfârșitul lunii mai, ajunsă în parcul dealerului in 03.06.2024.
                      Aștept cartea să o pot inmatricula, nu mai scot numere roșii.
                      Este o circulară trimisă dealerilor în care se spune că tot ce este fabricat fără noile directive de siguranță trebuie înmatriculate cel târziu până la 5 iulie. Eu știam că tot ce se va fabrica după acea dată trebuie să aibă acele sisteme, dar se pare că ține de înmatriculare nu de data producției.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google