Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă nu zornăie deocamdată poți aștepta după Septembrie.

    Vezi pe acest topic sau pe Wiki detalii http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:ots-rechemari#toc13
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Va salut. Azi am dus masina (L3 pe GPL), la revizia de 2 ani. Cu aceasta ocazie, am semnalat 3 probleme: blocare clima la drum lung, zornaitul puternic pe decelerare si chedere deformate usi. Au spus ca rezolva pe loc primele 2 probleme semnalate cu ceva resoftari, cred, iar chederele urmeaza a fi comandate. M-au anuntat ca placutele de frana mai duc vreo 4 mii de km, desi masina are doar 23.000 la bord, (mi se pare ca s-au dus cam prea repede totusi). Au mai zis si de ceva senzor de gaz, dar nu mi-a fost clar daca il schimba acuma. Totalul reviziei la 2 ani, cu ulei Elf, 1540 lei, mi se pare cam super-piperat. Astept sa scot masina sa vad daca s-au rezolvat macar problemele semnalate.

      Comment


      • La pretul cerut e foarte bun Logan 3
        Masina nu e esec, e chiar ok, la taxi, uber, bolt, firme, etc ...
        Nu va convine nemtii va asteapta, VW, Skoda, Seat, banii vostri in buzunarele lor sa va fie de bine, ingrasati nemtii ai nostri copii sa faca foamea, rusine sa ne fie. .. !

        Comment


        • Fiecare propietar de masina trage concluziile dupa problemele pe care le are la masina, sunt care nu au cine stie ce probleme si atunci e totul ok dar sunt si care au nimerit "oaia neagra" si atunci se schimba foaia. E normal sa fi frustrat daca primesti altceva decat te-ai fi asteptat dar asta e, incerci sa rezolvi problemele. Nu te-a obligat nimeni sa faci alegerea pe care ai facut-o si nu te obliga nimeni sa faci o anumita alegere in viitor. Pe mine unul ma intereseaza rezolvari la problemele care apar si nu ce promoveaza sau ce defaimeaza cineva.

          Comment


          • Originally posted by V0tr4g

            Dacă cineva își spune nemulțumirile despre eșecul ăsta de mașină și îi sfatuiește pe cei care vor să o cumpere să se gândească de 2 ori, înseamnă , pt.tine, miștocăreală și nesimțire...e clar.Succes
            Cumva te simți cu musca pe căciulă?
            Ești cumva unul dintre cei care se simt discriminați că nu mai pot oferi, citez:
            sfaturi de cumpărare nesolicitate?
            asezonate cu tonuri condescendente, superioare, de parcă experiența voastră trebuie să fie neapărat, dar neapărat și a altora?
            Iar când nu vă merge strategia vă dezlănțuiți cu toată ura posibilă împotriva comunității respective?
            Și apoi plângeți pe la colțuri că de ce ați fost dați afară..., adminu' e rău și bul*ngiu, modu' e vândut, etc... etc.... etc....

            Sunt prin comunitatea Dacia de aproape 18 ani.
            Am văzut din ăștia destui.
            Toți sfârșiți la fel.
            Afară.
            Pentru că nu vă puteți abține.
            Aveți impresia că comunitatea vă datorează ceva, că trebuie să vă asculte, că sunteți importanți.
            Ei bine, nu, realitatea e ușor diferită.
            Ca o comunitate să te bage în seamă, în primul rând trebuie să fii om cu ea.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Originally posted by Bizone View Post
              Totalul reviziei la 2 ani, cu ulei Elf, 1540 lei, mi se pare cam super-piperat
              Destul de mult..., la ce reprezentanță?
              Iată reviziile mele (1.0 ECO-G 100):
              1. La 1 an / 18.000 km = 709 lei
              2. La 30.000 km = 497 lei
              3. La 2 ani / 36.400 km = 861 lei
              Total = 2.067 lei
              Făcute la Dacia Buzău.

              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Apropo de BT71538.

                Am dat peste un Logan III 1.0 ECO-G 100 fabricat în 14 Februarie 2023 cu calibrarea ECM din BT71538!!!!

                Mașina are acum 2.800 km și zornăitul a apărut în jur de 2.000 km dar este un zornăit foarte slab, trebuie să închizi tot prin mașină ca să-l poți auzi - și se aude doar din habitaclu, degeaba asculți direct motorul!!!!

                Și da, tija actuatorului EWG are jocul standard. Nu aia se aude.

                Deci fabrica aplica soluția cu mult înainte să se audă de ea...

                Mașina respectivă a rămas să i se aplice calibrarea finală, după Septembrie 2023.
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Bizone, revizia de 2 ani costa, in medie, 1000 lei - Bucuresti. Subscriu intrebarii lui DFA, la ce reprezentanta ai facut-o? Ca subpunct, uleiul Elf era mai ieftin (si mai bun, parere subiectiva) ca cel Dacia/Castrol, cand am facut eu reviziile la Serus. Am cerut expres Elf si s-au conformat fara obiectii.

                  Comment


                  • Citesc cu interes acest forum de prin 2018 din momentul in care am devenit proprietar de Logan ( primul in familie). Am condus o multime de modele de Logan incepand cu 2004 ( pe vremea cand servo era extra-optiune) si schimbatorul avea o nuca cat un cartof din Egipt. Referitor la forum si implicit la acest topic ( probleme Logan III) , inca il consider de utilitate maxima.

                    Pokemonii care apar si dispar dupa o perioada ( vezi trolul de mai sus) cred ca ar trebui pusi la respect de moderatori...

                    Gil26 nu am inteles citatele...

                    V0tr4g te rog personal sa cauti MIRC32 pentru chat si trolari

                    Revenind la topic... Nu am vazut ( poate am omis) daca Logan III 1.0 fara gaz , are ceva probleme , fiinca din cate vad modelul ECO-G e cel mai afectat de diferitele probleme. Intentionez pe viitor sa mer

                    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                    Comment


                    • Unele (destule) probleme tehnice sunt si pe H4Dt 90, masinile din aceasta platforma avand multe sisteme \componente comune (dar se pare ca nu sunt asa multi useri care le-au "semnalat" comparativ cu cei de pe ECO G).

                      Comment


                      • Cred ca procentual sunt mult mai multi cei cu Eco-G100. Referitor la clampanitul semnalat la masina mea, nu am mai reusit sa reproduc zgomotul de taler wastegate, decat cel de tija.Cand am obtinut acel zgomot masina stationase 10 ore.Butoanele de selectie volan , cele din dreapta merg in reluare, nu stiu daca nu e cumva si o chestie de soft. Prea se duc repede.
                        Last edited by madi; 14 July 2023, 14:04.

                        Comment


                        • Am facut revizia la Cluj service Feleac, cu ulei Elf, 1541 lei.
                          Relativ la problemele semnalate pe garantie ,au resoftat ceva pentru blocaj clima, astept un drum mai lung da vad daca se mai blochează. Au schimbat senzorul Gpl, deși inca nu făcuse figuri. Au resoftat ceva pentru zdrăngăneală tijei turbina, acu tot se mai aude, dar mai scurt timp, cam la sfert din ce era. Se mai aude însă și la accelerație ușoară, puțin. Vor schimba și chederele deformate.

                          Comment


                          • Originally posted by CostiC View Post
                            Revenind la topic... Nu am vazut ( poate am omis) daca Logan III 1.0 fara gaz , are ceva probleme , fiinca din cate vad modelul ECO-G e cel mai afectat de diferitele probleme. Intentionez pe viitor sa mer
                            Mașina cu motorizare fără GPL are absolut TOATE problemele celor cu GPL, evident excluzând instalația de GPL...

                            Dar motorizarea fără GPL se vinde în număr mult mai mic, de unde și faptul că problemele lor par invizibile.

                            E doar o aparență.

                            La fel cum mașinile Renault cu H4D par mult mai fiabile, dar din același motiv, vânzări comparativ mult mai mici.
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • You do not have permission to view this gallery.
                              This gallery has 1 photos.

                              Comment


                              • Aici este altceva, daca sunt 3 randuri de chedere schimbate trebuie gasita cauza. Soft sau mecanic ceva nu se pupa.Ca nu are cine sa le repare e altceva.Chederele sunt duse pe ambele usi?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google