Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar unde ai facut revizia, la porche romania? mie pe urmatoarele repere plus bujii

    Filtru aer 165464877R
    >
    > Filtru polen 272773277R
    >
    > Filtru gaz stare lichida 169196566R
    >
    > Filtru gaz stare gazoasa 169194462R
    >
    > Ulei Renault Castrol GTX 5W30 RN17 Euro6 SCR 5L 7711943681 Dacia-Renault
    >
    > Inel saiba golire 7703062062​

    am dat 590 lei manopera si 500 lei piesele , in reprezentanta

    Comment


    • revin cu update (facuta ieri revizia) la ce am scris mai sus. 480 lei a fost manopera

      Comment


      • Va atașez factura
        Attached Files

        Comment


        • doar la ulei te-au ars cu 200 lei din prima... https://www.pieseautoarges.ro/ulei-c...rch=7711943681 filtru de aer, inca 100 si tot asa! si restul sunt exorbitant de scumpe.

          Comment


          • Bine ca avem Dacii

            daca aveam mercedes ?

            180 ron filtru aer, 150 ro ora manopera, ptiu fi-mi-ar sila,

            Bre acuma pe bune, nehaliti astia de la Renault !
            Last edited by george.sce; 28 April 2023, 16:22.

            Comment


            • Originally posted by cristimiron View Post
              Salutare, pe mine prima revizie plus plăcute frână m-a costat 2080 lei. Mi se pare enorm. În acest sens am o întrebare. Se pierde garanția dacă fac reviziile în alte service-uri?
              Pierd garanția dacă fac reviziile în afara rețelei de service DACIA?
              Răspunsul este și DA și NU - e o zonă gri…

              Carnetul de Garanție specifică foarte clar:

              "Garanția comercială DACIA nu se aplică și Constructorul/vânzătorul este eliberat de orice responsabilitate dacă:
              - defecțiunea constatată survine în urma lucrărilor de întreținere sau de reparație ale autovehiculului efectuate în afara rețelei autorizate DACIA fără a se respecta recomandările Constructorului;"


              Deci în teorie NU pierdeți garanția dacă efectuați reviziile în altă parte DACĂ se respectă recomandările Constructorului.
              Recomandările Constructorului sunt menționate foarte clar în următoarele documente pe care trebuie să le fi primit odată cu mașina:
              - Fișa de Întreținere și Garanție;
              - ANEXĂ ÎNTREȚINERE;
              - Carnetul de Garanție;
              Chiar și dacă faci schimbul la o terță parte (non-DACIA) - pentru a păstra garanția trebuie ca:
              - service-ul non-DACIA să fie autorizat RAR;
              - să respecte procedura de întreținere a mașinii (deci trebuie să o cunoască, vezi Recomandările Constructorului de mai sus);
              - piesele să fie originale, identice cu ce se folosesc la dealer;
              - trebuie neapărat să primești factură pentru tot, inclusiv garanție pentru piese și să se menționeze operațiunile efectuate, iar toate actele trebuie păstrate;
              Chiar și așa, dealerul îți poate căuta motive de pierdere a garanției dacă se constată nereguli provocate de ce s-a făcut la service-ul terță parte (nereguli la piese, nereguli la manoperă).

              În completare, Carnetul de Garanție mai specifică:

              "Nerespectarea obligațiilor și indicațiilor menționate în prezentul Carnet de Garanție duce la scoaterea din Garanția comercială a autovehiculului clientului, în baza Procesului Verbal de scoatere din garanție autovehiculul/subansamblu întocmit de Comisia tehnică a unității service autorizată DACIA."

              Efectuarea reviziilor în afara rețelei Dacia poate duce la pierderea dreptului la reparația gratuită a mașinii, inclusiv rechemările/OTS-urile pot fi refuzate a fi aplicate.

              De ce aș face reviziile în rețeaua Dacia în primii 3 ani și nu le-aș face în altă parte - mai ieftin?
              Reviziile efectuate în reprezentanță, pe perioada primilor 3 ani îți dau dreptul la încă 3 ani de garanție anticoroziune (conform Carnetului de Garanție - pe care nu-l citește nimeni…).
              Asta înseamnă că va trebui să faci reviziile în rețeaua Dacia și următorii 3 ani (deci în total 6 ani) pentru a putea beneficia de garanția anticoroziune.



              Prin urmare, pentru a reduce costurile cu reviziile periodice în vederea păstrării:
              - dreptul la garanția standard (3 ani / 100.000km);
              - dreptul la aplicarea OTS-urilor (chiar și după expirare garanție);
              - dreptul la garanția anticoroziune (6 ani / fără limită km);
              poți veni la revizii cu piese originale cumpărate de tine și cu manopera lor.
              Astfel împaci și varza și capra.




              Originally posted by cristimiron View Post
              De asemenea as vrea sa îmi montez un cârlig de tractare. La reprezentanta am primit o oferta de 3500 lei. Am aceeași întrebare ca cea de mai sus. Pierd garanția dacă montez în alt service?


              Daca imi montez *ceva/accesoriu/îmbunătățire/etc.* la un alt service decat Dacia, imi pot pierde garantia la masina?
              Carnetul de Garanție specifică foarte clar la capitolul DOMENIUL DE APLICARE A GARANȚIEI COMERCIALE:

              "Garanția comercială DACIA nu acoperă:
              …..
              - deteriorările cauzate de:
              * piese de schimb neoriginale DACIA montate pe autovehicul;
              * accesorii și echipamente (protecție, alarmă, etc.) montate pe autovehicul, neautorizate de către Constructor sau autorizate, dar instalate fără respectarea recomandărilor Constructorului;
              * nerespectarea recomandărilor Constructorului;
              * reparațiile efectuate în afara rețelei autorizate DACIA;
              ……"
              http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:f...frecvente#toc4
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Originally posted by george.sce View Post
                Bine ca avem Dacii

                daca aveam mercedes ?

                180 ron filtru aer, 150 ro ora manopera, ptiu fi-mi-ar sila,

                Bre acuma pe bune, nehaliti astia de la Renault !
                nu renault impune preturi de service. ci gunoaiele de service-uri. in bucuresti, 3 locatii, 3 preturi diferite.

                ex: nesty maonpera de mai sus cu pisele mele, 480 lei. gunoaiele de la cobalcescu, aceasi interventie, 980 lei

                Comment


                • Corect.

                  Am dat 969 lei pentru revizia de 1 an (~15k km) la dealer A.

                  Dupa cateva zile mi-a raspuns dealer B la mail si pentru aceeasi revizie de 1 an mi-au dat un deviz de 622 lei.

                  Deci inainte cu cateva saptamani de revizie cereti cate un deviz de la cat mai multi dealeri...

                  Comment


                  • si in aceasi idee, ultima data cand am fost la cobalcescu pentru o interventie pe garantie, am asistat la o discutie. o femeie care nu se pricepea (nici eu nu ma pricep tare) era acolo la revizie. prin telefon, cand astepta, i se comunicase ca trebuie curatata franta spate(tamburul, curatat la 60mii parca) si ca se adauga un colst suplimentar de 950 lei la revizie. i-am zis ca este o mare teapa ce fac si am rugat-o sa sune unde fac eu revizie in garatie. surprize surprize, a fost 280 lei, aceasi interventie. cu alte cuvinte, exact ce a zis colegul de mai sus, daca aveti in oras sau apropiere, mai multe service-uri autorizate, nu strica sa cereti oferta la toate. o sa aveti o surpriza.

                    Ps: sper ca a reiesit din ce am zis mai sus, ca cei mai tepari din bucuresti, sunt cobalcescu si ca nu ii recomand in ruptu` capului. Pana si meridian, sunt la jumatate din ce cer ei in general, ma refer la preturi

                    Comment


                    • Da, aveti dreptate, doar ca Renault accepta si autorizeaza ca reprezentanti de uzina Renault acesti "tepari", ...

                      A cui e vina ? Teparul sau cine aproba teapa ?

                      Comment


                      • da ... si nu. nu poate impune renault preturile reprezentantei. poate o reprezentanta are 5 angajati 2 rampe si 500mp. alta, cum sunt astea mari, au sute de angajati si chirii astronomice. fiecare isi face un pret, in functie de cheltuieli. in final stii vb aia, prost nu e ala de cere...

                        Comment


                        • Prețul pieselor în reprezentanțe este stabilit de către Dacia în funcție de anumite criterii.
                          Manopera operațiunilor care nu sunt în garanție, este stabilita de fiecare cum consideră. Ce se repară pe garanție, are un tarif stabilit de Dacia, de asemenea.

                          Comment


                          • Prima revizie la Sandero III Stepway, la Meridian Sud, în București = 903 lei. Ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de habitaclu, plus diverse.

                            Revizie Sandero 2023 2.jpg
                            Last edited by T09V; 23 June 2023, 23:07.

                            Comment


                            • ulei elf?! wtf

                              Comment


                              • Dap. ELF R-TECH Elite 5W30. Ce folosește Dacia acum, Castrol?

                                Eu pe ELF merg de când mă știu, de aia nu mi s-a părut ciudat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google