Logan III: Media Nav / Media Display / Media Control

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1. Combinația de Media "Nav" cu Wi-Fi dar fără funcția de Nav e ciudată..., eu nu prea am văzut așa ceva..., ești sigur că ai așa ceva?

    2. Interfața de Wi-Fi este pe PCB-ul din spatele ecranului (daugherboard), nu pe placa logică principală (motherboard)..., deci degeaba te uiți acolo... - "activarea" de Wi-Fi implică acel PCB...

    3. Utilizarea unui adaptor USB-Wi-Fi în interiorul unității ar implica dezactivarea portului USB de sus...
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • DFA da, nu am navigarea activată. Cred că mașina a fost comandată din uzina fara hărți.
      La moment cam trebuie sa arunc tot din cauza că flexul LCD a fost deteriorat și el când am scos ecranul sa scot sticla touchscreen ca să o înlocuiesc(crăpată ) și nu am cum sa stiu 100 % daca vreun procesor de pe placa de baza nu a fost ars și el, căci a început a scoate fum și sîsîit de șarpe cand am pus flexul înapoi, de unde si am observat zgârietura de pe flex...
      Am găsit un media nav cu 1000 lei nou dar nu e menționat daca are sau nu wifi, pe altă parte sunt media nav-uri în vânzare pe olx cu wifi și costă 1700 lei
      Teoretic aș putea pune placa de bază a mea cu wifi la media nav-ul fără wifi dar trebuie activat și din soft atunci
      Attached Files
      Să ne țină turbinele!

      Comment


      • Cat despre unitatile aftermarket, cei de la TopNavi mi-au confirmat ca unitatile aftermarket nu preiau senzorii de parcare 360 si camera marsarier din uzina. Deci sunt pentru versiuni care nu au aceste optiuni din uzina, de aia nu am cum sa montez ceva mai performant. O sa procur deja unitatea originala noua cu media nav care nu este codata pe VIN cand voi fi in Bucuresti si vedem cum merge.
        Să ne țină turbinele!

        Comment


        • Cu alte cuvinte, în loc să schimbi doar un display, eventual din 2 unități să-ți faci una (display din aia nouă și restul din a ta), aia a ta e deja defectă prin CID deci costuri suplimentare necesare pentru "lasă că-mi bag eu nasul".
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Salut, care sunt ultimele hărți care se pot descărca prin NaviExtras pe actualizarea gratuită de 3 ani? Îmi apare România 2024.Q1. doar cu plată deocamdată. Va intra la gratuite mai târziu? Mulțumesc.

            Comment


            • Cand am citit acest post am fost putin "mirat" , din cate stiam pana acum NaviExtras erau cu vreo doua-trei release “in urma”, asa ca m-am uitat rapid pe site si m-am “lamurit” imediat, pentru actualizarea gratuita versiunea este 12.4 iar pentru cea cu plata 13.2, exemplu atasat.

              Iar ca sa raspund la a doua intrebare: de ceva vreme cei de la HERE dar si TomTom ofera doar doua release pe an (inainte erau patru) Q2 si Q4, Q2 de obicei “apar” prin iulie-august iar Q4 prin ianuarie-februarie urmatorul an.
              Ultimele harti HERE si TomTom care se gasesc acum sunt 2023 Q4 "aparute" prin ianuarie anul acesta, ex atasat (si eu “navighez” cu acestea, cu mentiunea ca ultimele release au si cateva lacune si inadvertente).

              Pentru cine doreste am urcat Harti, Eastern_Europe_xxx.hnr, POI, Speedcam, Phoneme pentru Romania, Bulgaria si Grecia, la alegerea fiecaruia, aici: https://gofile.io/d/tJvf3n
              plus atasat aici o licenta (daca este nevoie) … si asteptam 2024Q2.
              Attached Files
              Last edited by Gil26; 22 June 2024, 05:17.

              Comment


              • Mulțumesc. Înseamnă că și la mine s-a actualizat la 2023.q4.
                Înainte pe mașină erau 2022.q2 (mașină fabricată in 10.2023, achiziționată de la dealer luna aceasta).
                Cum in aplicație vedeam și 2024q1 de la NNG eram nelămurit de ce updateul este doar pe 2023.
                Eu am actualizat prin Dacia Map Update. Înainte mi-a recunoscut mașina in cont apoi mi-a deschis 3Y Dacia Map Update.
                S-ar putea sa fac o confuzie cu NaviExtras. Sincer nu am stat sa studiez exact ce și cum, am incercat cu aplicația direct de pe telefon și a mers. Mulțumesc încă o dată de info.
                Numai bine!
                Attached Files

                Comment


                • Din cate stiu harti 2024 Q1 de la NNG (Here) nu exista, dar daca doresti poti verifica si in MediaNav versiunea hartilor actualizate (eventual atasa o poza cu ecranul aici) si atunci cred ca este mai clar.

                  Comment


                  • Teoretic mie in aplicație așa arată că ar fi disponibila 2024q1, doar că bănuiesc că încă nu e disponibila gratis și costă 69 euro ( totuși am impresia că nu doar Romania ci toată Europa). In masina mi s-a upgradat la 2023q4. O sa revin cu poza de pe MediaNav.

                    Comment


                    • Eu tot timpul am actualizat hartile "la liber" inainte (chiar cu mult) ca acestea sa apara pe Dacia Map Update Toolbox contracost, oricum cei de la NNG au facut "o varza" din\cu release si harti.

                      Comment


                      • Salut, revin cu info. In masina hărțile s-au upgradat la varianta 2023.q2. (conform poza). Probabil astea sunt disponibile momentan la upgrade gratuit prin Dacia Map Update. M-am uitat un pic și pe NaviExtras pe web. Acolo informațiile apar oarecum diferit de cum apar în aplicația Dacia din Android. Apare într-adevăr varianta 13.2 pe web. In schimb in aplicația Dacia eu as avea acces la Romania 2024.q1 dar contra cost momentan (69 euro). Deocamdată cred că e suficient pentru mine harta din 2023. Poate fac un update la hărțile pe care le ai postat mai sus, prin ToolBox. Navigația mi-a adus aminte de vechiul Igo
                        Attached Files
                        Last edited by speleus; 24 June 2024, 23:43.

                        Comment


                        • Cu mentiunea ca NU se poate face "update" prin Dacia Map Update Toolbox la hartile pe care le-am urcat, pentru asta trebuie deblocata unitatea, iar procedura de la MN4 este diferita ex de cea de la MN2 (sub WinCE), poate singurul lucru "comun" este ca trebuie grija \atentie si facuta in mod conform (altfel exîsta riscul sa se blocheze unitatea), in rest sunt diferite.

                          Comment


                          • LE: iar pentru ca din graba am folosit denumirile "populare" (considerate incorecte) doresc sa revin cu o "erata" si doar citez:

                            "Sistemul multimedia denumit MediaNav are mai multe versiuni, denumite câteodată incorect.

                            Denumirea oficială:
                            MediaNav generație 1 sau gen 1, versiune sistem 1.1.3 - 4.1.0
                            MediaNav generație 2 sau gen 2, versiune sistem 5.2.7a - 7.0.5
                            MediaNav generație 3 sau gen3, versiune sistem 8.0.5 - 9.1.3
                            MediaNav generație 4 sau gen 4, versiune sistem 1.0.12.8 - 1.0.15.5 , compatibilă cu AndroidAuto și CarPlay
                            MediaNav generație 4.5 sau gen 4.5, versiune sistem 9.0.9.4 - 9.x.x.x , compatibilă cu AndroidAuto și CarPlay

                            Denumirea comercială:
                            Gen 1 = MediaNAV
                            Gen2, 3 sau 4 = MediaNAV EVOlution
                            Gen4.5 = MediaDisplay (fără wifi și Navi nativ), MediaNav (cu/fără* wifi și Navi nativ)

                            Denumirea incorectă:
                            Gen1 = MN sau MN1
                            Gen2 și 3 = MN2
                            Gen4 = MN3 sau MediaNAV EVOlution2
                            Gen4.5 = MN4"

                            Comment


                            • se poate face cum va de acasa, sa arate interfata la loganl vechi, ca la asta facelift? ca la asta vechi, zici ca e facuta in paint..

                              Comment


                              • Na, că mi-a făcut o nefăcută .
                                Ieri mi-a apărut în DaciaMapUpdate un mesaj că am update-uri disponibile pentru hărți. In masina funcționau 2023q2.
                                Zis și făcut. Fac update direct cu telefonul din aplicatie Surpriza, după update nu mai am nici o harta in mașină înafara de ceva harta se baza din 2013. Am incercat sa refac operațiunea de mai multe ori și deși apare că se transfera hărțile in mașină când dau sa caut la hărți nu am nimic. Cred că la nici o lună de la achizitie va trebui sa deschid un tichet la service. Nu prea am idee ce as putea să-i fac altceva. I-am făcut și reset de MediaNav atât hard cât și soft din meniu. Fara succes. O fi vreun Bug la MediaNav daca nu cumva s-a dus ceva in zona memoriei. Varianta de sistem este 6.0.10.2.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google