Logan III: Media Nav / Media Display / Media Control

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vrei să afli dacă telefonul tău este compatibil cu sistemele multimedia Dacia? Folosește instrumentul de verificare.


    Pentru cine nu știe alte limbi

    Comment


    • Mda, citez ceea ce ai scris cu putin timp in urma: ”Si ce e mai important, noi ca natie ne place sa ne dam destepti cand suntem prosti...”
      Originally posted by punktnet View Post
      Pentru telefoanele a caror versiune soft nu sunt compatibile pe site-ul Dacia, trebuie folosit un cablu cat mai scurt. Testat si verificat ....
      (doar ca info la MediaNav-ul meu ”dinozaur” ma conectez fara probleme cu ambele telefoane plus cel al sotiei, nu imi trebuie vreun cablu special sau mai scurt, nu ma deconecteaza dupa un anumit timp, etc.)
      Si cred ca cei de la Dacia via furnizor trebuie sa mai ”lucreze” la "standerdele lor" , actualizarea acestei ”liste” si versiunile de soft compatibile cu unitatile care sunt montate pe masinile produse si sunt vizibile doar în combinație cu ANUMITE telefoane, exemplu colegului ktgcristi cu ”Am verificat pe https://www.renault.fr/renault-conne...telephone.html​ si telefonul meu (Am un iphone 12pro) nu se incadreaza in standardele lor, nici telefonul sotiei nu Huawei P20Pro.” , plus alte probleme cunoscute cu aceste unitati, , altfel:
      Originally posted by Mihai2k4 View Post
      100% cei cu prima generatie, vor ramane fara suport/update-uri. ei nu au fost in stare sa le rezolve timp de aproape 2 ani, nu cred ca vor face asta in paralel la doua generatii ) deja astia cu modelele din prima generatie, sunt considerati "obsolete"

      Originally posted by daymaker View Post
      Eu sunt sceptic ca o sa mai vedem vreun update pe aceasta generatie de Golan, poate apare pe facelift in 2024 sau cand o aparea si o sa ni-l puna "baietii cu laptop" contra cost...
      Si daca apar versiuni noi, dar bug-urile nu sunt rezolvate, tot degeaba.. nu ma incalzeste cu nimic ca se schimba culorile si interfata...
      Originally posted by mircionesb View Post
      Sincer, as prefera un update de soft care sa rezolve problemele Media Nav-ului in locul noii sigle si a culorilor schimbate la skin.
      etc, etc....
      Last edited by Gil26; 10 March 2023, 07:13.

      Comment


      • Originally posted by punktnet View Post

        Nu stiu ce sa zic, uite cate versiuni sunt validate dupa actualul 9.8 care are referinta operationala cu portocaliu. (ultimul "de pe piata")


        image.png
        Poate apar surprize in curand, cine stie?

        P.S - surpriza adevarata nu ar fi un soft nou, surpriza adevarata este ca avem un nou furnizor in locul lui LG )
        Cu toată bunăvoința acolo aveai niște coduri (referință mpr), fără legătură directă cu softul instalabil, aka e codul unității hw+soft_inițial+configurarea inițială.

        Iar al 2lea furnizor e Bosch, dar nu pentru Medianav ci pentru Easylink
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Știi tu ceva dar nu tot. Nu ajunge chiar orice pe la service ;)

          Comment


          • Salut, am vazut niște poze cu acest media display ( pe care il am ), dar nu am vazut mufe RCA sau ceva asemănător in plus.

            Sunt curios daca se poate monta la el un subwoofer.
            Pe Loganul vechi aveam un ALPINE SWE-815 care era conectat cu cabluri RCA, vreau sa pun unul identic, datorita dimensiunilor dar nu stiu cum se poate conecta.
            ​​​​​Am o variantă? Exista adaptoare sau vreo soluție ?

            Comment


            • Vezi daca te ajuta "Mufa ISO Medianav". Cauta asta pe net. Daca nu scrie direct mufa adaptoare X ( ce ai la subwoofer ) Medianav. Bineinteles si in engleza sa cauti cablul adaptor, ca e foarte probabil sa-l gasesti pe AliExpress.

              Comment


              • Originally posted by t0rquemada View Post

                Cu toată bunăvoința acolo aveai niște coduri (referință mpr), fără legătură directă cu softul instalabil,
                MPR o fi 280212222R, in nici un caz nu este F012 care este strict referinta SW de pe server.
                Daca imi scrii in privat o adresa de mail, iti dau si ultima referinta 283C29451R​ sa te joci cu ea, ca sunt baiat bun.

                Comment


                • Am uitat sa mentionez, softul de baza nu actualizarile care se fac prin USB ...

                  Comment


                  • Salut, am bug la functionarea Android auto. Nu-mi dau seama daca e problema la telefon (cel mai probabil) sau la unitatea media (Media Display). Telefonul e Xiaomi 10T Pro, banuiesc ca practic e acelasi cu Xiaomi 10T 5G din lista de compatibilitati. Bug-ul e urmatorul, daca pe unitate merge navigatia (de pe telefon) conectat fiind in AndroidAuto si vine un apel telefonic, apare pe ecran dar dupa ce raspund nu se intampla nimic, apelantul nu ma aude si eu nu il aud (practic cred ca se blocheaza tot pana nu inchid).. Daca sunt conectat doar prin bluetooth (nu pe Androidauto) merge perfect. Aveti vreo idee? Multumesc.

                    Comment


                    • Ce versiune de firmware ai pe Media Display?

                      Cred că e cam veche versiunea...

                      Acest bug a fost rezolvat cam de multișor...
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • Am 6.0.9.8, mașina fabricata in decembrie 2022, ridicata în februarie 2023.
                        mulțumesc.

                        Comment


                        • Mda.., versiunea nu e veche, cu alt telefon cu Android Auto în afară de Xiaomi 10T Pro se comportă la fel?
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Am mai făcut niște teste. In mod paradoxal a funcționat bine, mi-a redat vocal inclusiv mesajele din whatsup, am putut vorbi și răspunde. Se întâmplă ceva insa la prima conectare, de multe ori imi zice că Android nu se poate conecta, câteodată parcă îmi resetează și telefonul. Sa fie vreo procedura in care sa fac conectarea? Adică ceva de genul pasul 1: așteaptă conectarea pe blutooth 2 conectează cablul usb, etc.sau nu contează secvența in momentul conexiunii? Mulțumesc.

                            Comment


                            • Iti reda mesajele din whatsup vocal??? Cum ca la mine arata ca ar zice ceva dar nu se aude nimic!

                              Comment


                              • Da, imi citeste mesajul. Se aude in difuzoare.
                                Peste navigatie imi apare sus un ecran mai mic in care imi afiseaza ca am mesaj si un fel de buton play in care ma intreaba daca vreau sa ascult mesajul. Apas si imi reda vocal mesajul.
                                Nu stiu, poate depinde si de telefon aceasta functie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google