Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am luat marimile aproximative, nu am careva dispozitive de precizie, ci masor cu o ruleta, de aici si date aproximative...

    Inaltimea bucsei de la baza de jos o putem lua de 13mm total( luand in calcul grosimea bazei bucsei, care o putem face de 3 mm), iar marginea aia de la capatul de sus o putem elimina cred, fiindca daca umplem golul dintre urechea de metal care ne da diametrul exterior al cercului interior al bucsei pe care sta urechea de fier (~7mm total, cca 3mm pe latura semicercului ) si butuc aproape ideal, nu va mai fi nevoie de a avea o margine tip ancora pentru a tine bucsa pe loc, lipita de urechea spatarului, fiindca ea se va freca de ambele suprafete ideal dupa inaltime si grosime si insasi urechile butucului si faptul ca jocul lateral lipseste la spatar, va asigura ca bucsa nu cade nicaieri.

    Cam asa ma gandesc.

    Sper ca intelegi ce am in vedere
    Attached Files
    Last edited by asitaka; 2 January 2024, 16:04.
    Să ne țină turbinele!

    Comment


    • Eu as face ca in acest desen, poate fi o problema de montaj daca tolerantele sunt prea mici. nu as renunta la cioc dar l-as face mai mic pentru ca nu va trece de tabla daca axul intra aproape la fix . As face diametrul 14.5 si mai mic (13.5). Problema vine de la tabla spatar , as face bucsa cat mai aproape de cotele gaurii din ureche pentru a nu ii permite sa se miste si sa rupa peretii si cat mai groasa sa poata introduce spatarul pe segeata ax. Multumesc tuturor care au facut masuratori pentru a permite executia desen.
      Attached Files

      Comment


      • Asa cum spuneam, intentionam sa schim plafoniera si chiar am facut-o. Din nou ma felicit pentru decizie. Cea pe care am pus-o in ciuda suspiciunilor chiar e OEM, plug and play la jumatate de pret din ce discuta pe aici si nu da eroare. Este un cap peste cea EM, lumina e puternica si placuta. Demontatul si montatul a durat cel mul un minut. Intentionam sa montez si pe spate dar renunt cel putin pentru moment
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 2 photos.
        Last edited by GeorgeS; 2 January 2024, 19:53.

        Comment


        • madi ai dreptate, cred ca ar trebui sa cedam cam cate 1mm pentru asta de la valorile masurate. Dar grosimea de 2mm ar fi minima dupa parerea mea, altfel iar o sa se strice.
          Interesant e ca spatarul 1/3 poate fi scos separat desuruband cele 2 piulite din partea stanga, rabatezi spatarul pana jos, si atent il scoti. De aia si m-a m gandit ca ar incape si pe tolerante minime.
          Cu un pic de vaselina tehnica adaugata, va tine articulatia aia mai mult decat masina
          Last edited by asitaka; 2 January 2024, 20:17.
          Să ne țină turbinele!

          Comment


          • Toata stima si tot respectul pentru colegii de forum care incearca sa "imbunatateasca", practic sa corecteze, o greseala clara de proictare testare si implementare a acelui sistem (nu doar bucsa aceea), inca o dovada de "enjinerie" complet aiurea facuta pe acest model (si nu numai). Am dat "Like" posturilor respective dar am dorit sa ii si felicit pentru asta (egal de rezultat).



            Originally posted by GeorgeS View Post
            ...
            Demontatul si montatul a durat cel mul un minut. Intentionam sa montez si pe spate dar renunt cel putin pentru moment

            Comment


            • Plafoniera aia e in lista de imbunatatiri de cand a aparut modelul, e pana in 100 de lei la chinezi si da, chiar e de origine (prin comentariile cumparatorilor spuneau ca par sa provina din dezmembrari avand urme de utilizare). Ca e net superioara celei de fabrica (mai ales in varianta "noua" care vine cu un singur bec) e mai mult decat evident. Ca te expui riscului de anulare a garantiei e la fel de evident. In special in conditiile in care pe varianta noua sunt tot felul de probleme electrice/electronice eu chiar nu as risca sa ma trimita aia de la Dacia sa-mi schimb vreun calculator pe banii mei pe motiv de plafoniera inlocuita.
              Si nu-s mai catolic decat Papa, am Osram SL cumparate pentru plafoniera, dar prefer sa astept pana expira garantia sa le montez.
              Apropo de asta...exista eroare de becuri pe plafoniera/lampa din portbagaj? Stiu ca cel putin la plafoniera alimentarea e facuta tot prin calculator, la portbagaj nu am dat importanta.

              Comment


              • Plafoniera cu pricina e desigilata cu mana mea si e comandata unde trebuie. La 100 lei vreu si eu 10, maine iti trimit banii. Asta 1 si 2, pune un link ca sa stim despre ce vorbim. Nu da nici o eroare nicaieri, are microcip canbus, incorporat.

                Comment


                • asitaka, madi
                  Am refacut proiectul conform la dimensiunile voastre:
                  Sketch1.jpg
                  Cu pereti de 2,8mm ramane un Ø14 pentru ax.
                  Pe moment asa arata: https://a360.co/3CncpGV

                  De cei 14mm din dimensiunea cu rosu suntem siguri?
                  Clipboard01.jpg

                  Va trebui sa mai rotunjesc "colturile", vad ca tabla nu are colturi drepte.

                  Sa renuntam la cioc de tot... eu as zice ca ar fi o idee buna. Am printat azi rapid un model sa vad cum iasa, si ghearele acelea se rup prea usor. Intr-adevar, n-am avut conditiile ideale, dar punctul slab la imprimarea 3D e aderenta intre straturi, si daca nu ai materialele si temperatura care trebuie...
                  IMG_20240102_155942.jpg

                  Cred ca eu am sa lipsesc restul saptamanii, dar tinem legatura :-)
                  Last edited by paul_damian; 3 January 2024, 00:01.

                  Comment


                  • Multumim pentru efort.
                    Eu o sa tai o tabla 3mm conform celei din spatar pentru experimente, mai am o idee.
                    Saiba separat si un furtun fi13 pe interior x2, despicat pe o parte si varnis termo pentru fixare rigida, una sau doua bucati depinde cum se contracta.
                    Maine daca am timp desfac si eu prinderea , trebuie masurata bine si sageata din plastic a axului pentru dimensiuni corecte bucsa.

                    Comment


                    • paul_damian asta nu am masurat. Revin cu valoarea.
                      Cat despre duritate, la o printare cu plastic firav - cel putin poti testa piesa sa vezi daca daca se potriveste.
                      Să ne țină turbinele!

                      Comment


                      • Originally posted by bmwh548 View Post
                        ....
                        Apropo de asta...exista eroare de becuri pe plafoniera/lampa din portbagaj? Stiu ca cel putin la plafoniera alimentarea e facuta tot prin calculator, la portbagaj nu am dat importanta.
                        In UCH pot sa fie erori legate de lampa portbagaj si plafoniera(e), doar ca exemplu:

                        DF353 [DTCAC73] =CIRCUIT LAMPĂ PORTBAGAJ
                        DF419 [DTCAC81] =PLAFONIERĂ FAŢĂ
                        DF456 [DTCAC7D] =PLAFONIERĂ
                        DF396 [DTCAC79] =PLAFONIERĂ DREAPTA FAŢĂ
                        DF450 [DTCAC7A] =PLAFONIERĂ DREAPTA FAŢĂ
                        DF451 [DTCAC7E] =PLAFONIERĂ DREAPTA FAŢĂ
                        DF455 [DTCAC78] =PLAFONIERĂ STÂNGA FAŢĂ
                        DF155 [DTCAC70] =CIRCUIT ILUMINARE INTERIOARĂ FAŢĂ
                        DF156 [DTCAC72] =CIRCUIT ILUMINARE INTERIOARĂ SPATE
                        etc. ….
                        Acestea avand metode de confirmare si proceduri de diagnosticare specifice.

                        Comment


                        • Multumesc Gil26.

                          @GeorgeS: le gasesti usor la chinezi dupa cod. In decembrie mi-au aparut 2 vanzatori diferiti cu plafoniera aia, unul iesea la 90 de lei si celalalt la 100. Cu tot cu transport. Acum vad ca sunt in jur de 150 de lei, o fi fost promotie de sarbatori si am ramas eu cu pretul in cap, mea culpa. Eu n-am comandat pentru ca le iei din dezmembrari cu ~150 de lei pe alese.
                          Plafoniera de pe spate e 80-100 de lei la chinezi, in magazin mi s-a spus 480 de lei. Pentru aia de pe fata nu am cerut pret. Oricum pe aia de pe spate o gasesti noua si la noi pe Olx cam la acelasi pret cu chinezul.
                          Cand am spus de eroare ma refeream la modul general (daca se arde becul clasic/daca pui un becoLED de 5 lei la plafoniera originala sau in lampa din portbagaj).

                          Comment


                          • asitaka: sigur, o piesa de test pot face, ba chiar as indrazni sa fac din trei materiale diferite, care s-ar putea sa reziste, dar ti le trimit tie. Eu am ajuns la varsta la care mi-e greu sa desfac cele doua suruburi

                            Comment


                            • Eu va pot trimite tabla dupa masuratori sa puteti face proba.Poata mai scurtam din incercari.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Cum ai taiat asa frumos? Ce scule ai?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google