Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Laser , am uitat sa adaug razele la colturi dar se rezolva.

    Comment


    • Originally posted by paul_damian View Post
      asitaka: sigur, o piesa de test pot face, ba chiar as indrazni sa fac din trei materiale diferite, care s-ar putea sa reziste, dar ti le trimit tie. Eu am ajuns la varsta la care mi-e greu sa desfac cele doua suruburi
      Daca e posibil, ar fi bine sa fie un fisier gen .stl ca sa-l poata descarca toti, si sa-l postam pe thingverse.com sa fie acolo. Am dat un share la o firma care se ocupa de printare si au spus ca in afara de costul pentru printare(10-15e) mai si nevoie de achitat modelarea dupa dimensiuni (8e). Fisierul asta pe a360.co nu il pot descarca ca un model si nu stiu daca s-ar putea converti in .stl sau alte fisiere pentru printare 3D.
      Diseara sau maine pe la amiaza ajung sa masor.

      Mi-au venit si kiturile pentru incalzire scaune fata + spate, trebuie sa le testez sa fie functionale dupa care le voi monta in scaune singur si la reprezentanta doar sa conecteze firele la panoul cu sigurante. Cica 6-7A pe 2 scaune la putere maxima. O sa fac practic 90% din lucru de sinestatator, sper sa nu imi ceara un sac de bani doar pentru conectarea firelor...
      Să ne țină turbinele!

      Comment


      • Si eu ma gandeam sa il pun public pe Thingiverse, desigur, dar am nevoie si de acordul vostru, cei care munciti la asta. (Fisierul de pe a360.co nu poate fi descarcat fiindca am cont gratuit, nu platit...)
        Dar ma gandesc ca pana nu avem versiunea finala si testata nu are rost. Sunt dispus sa pun si fisierul Fusion360, ca sa poata fi editat ulterior, nu doar .stl-ul.
        Eu as propune sa primesc tabla de la madi dupa ce face colturile, sa fac printuri de test ca sa fiu convins ca intra, apoi sa va trimit cateva printuri ca sa le verificati pe piesa reala.
        Pot sa fac printuri de test din:
        - PLA cu fibra de carbon. PLA e un material mai casant, dar fibra de carbon il face rezistent la uzura. Am un dubiu din cauza ca materialul butucului-sageata pare a fi ABS, mi-e sa nu uzeze PLA-CF-ul ABS-ul. Nu stiu.
        - PCTG, o varianta a PET-ului, materialul meu favorit fiindca are o aderenta inter-layer excelenta. Nu stiu cum sta cu rezistenta la uzura, n-am avut ocazia sa testez niciodata.
        - poliamida (nylon). Ar fi materialul ideal pentru piesa, fiind cu frictiune redusa si autolubrefiant. Dupa cum ziceam inainte, eu inca nu am posibilitatea de a-l printa 100%. E un material sensibil. Mi-au reusit niste printuri asta vara, cand in birou erau 40% (am oprit aerul conditionat intentionat) iar filamentul a fost uscat intr-un dezhidrator de laborator. Acum, ca e iarna, mai greu, trebuie camera incalzita. Dar pot incerca, ii trag o cutie peste cap la imprimanta :-)
        Last edited by paul_damian; 3 January 2024, 18:02.

        Comment


        • 40 grade Celsius am vrut sa zic mai sus, nu 40%. Scuze, nu mai pot edita.

          Comment


          • paul_damian am inteles.
            Cel main bun material va fi nylonul($) dupa parearea mea. Daca rotunjesti un pic marginile atunci pot da comanda de printare pentru nylon. Adaugam si o picatura de vaselina si o sa tina foarte mult timp.
            Multumesc, fara tine nu ne-am fi descurcat
            Să ne țină turbinele!

            Comment


            • Refac desenul, desigur, dar mai am nelamuriri:

              Originally posted by paul_damian View Post
              De cei 14mm din dimensiunea cu rosu suntem siguri?
              Si pana la urma cat de inalta o facem. Cu urechi sau fara?
              Sa vedem ce zice si madi, ca el are si instrumente de precizie :-)

              LE: eu am zis ca fara urechi/carlige ar fi mai ok dpdv al printarii. Madi a spus ca urechile nu au rost fiindca nu mai intra din cauza butucului. Asta nu ar fi un impediment, fiindca intai se pune piesa in urechea de metal, apoi abia se introduce butucul. Trebuie o metoda ca piesa sa nu se plimbe stanga-dreapta, sa stea lipita de urechea de metal.
              Last edited by paul_damian; 3 January 2024, 19:05.

              Comment


              • madi paul_damian De asemenea daca nu folosim carligul ca fixare putem uple golurile langa cercul din centru, fiinda deja nu mai folosim aceasta metoda pentru fixare.
                M-am incurcat un pic in piesa, si am pierdut un detaliu, ce ar fi sa marim inaltimea la toata suprafata care protrude, nu sunt sigur de asta insa putem micsora inaltimea pentru a permite un pic de joc bucsei, sa zicem 10mm aproximativ, ar fi deajuns.
                image.pngimage.png​​​
                Attached Files
                Last edited by asitaka; 3 January 2024, 19:27.
                Să ne țină turbinele!

                Comment


                • Nu faceti un topic separat? Cine va cauta imbunatatiri, se pierde in detalii pt o piesa lucrata la imprimanta ...

                  E de apreciat munca, da e multa discutie cat pt un topic. Nu o luati ca o ofensa.
                  ​​​

                  Comment


                  • paul_damian , asitaka , madi voi chiar v-ati pus serios "pe treaba" , timpul si efortul vostru merita toata aprecierea.
                    Daca pot sa ajut cu ceva oricand cu mare drag (pot sa fac o scanare 3D precisa a bucsei originale, modele 3D si conversie in diferite formate, desene de executie, etc.). Dar deja voi ati facut astea si oricum cred ca bucsa aia trebuie modificata, dar pe langa material (poliamida ar putea sa fie OK pentru printare dar se pot incerca si altele, iar daca se prelucreaza 3D "gama" ar putea sa se mareasca si cu alte rezistente la uzura) as sugera, doar o parere atata tot, ca pe langa modificarea unor dimensiuni ale bucsei sa vedeti daca se poate modifica si restul, ex poate diametrul butucului dar mai ales tabla (urechea de metal) aceea pentru a oferi mai multa "carne" bucsei in sectiunea critica si rezistenta la uzura mai mare. Eventual facute si 2-3 variante ale tablei apoi si bucsele cu dimensiunile corespunzatoare, desigur ca implica putin mai mult efort si timp dar daca tot se face asta ar putea sa asigure un procent mai bun pentru succes \testare si cred ca trebuie vazut tot subansamblul butuc - busa - ureche de prindere, mai ales ultimele doua, din filmulet pare ca exista "spatiu" acolo, iar acestea trebuie sa "lucreze" impreuna.

                    PS: spuneti cu ce pot ajuta si "I'am in".

                    LE: acum am citit si postul lui asitaka (#607), cam asta era si "ideea" ...
                    Last edited by Gil26; 3 January 2024, 19:36.

                    Comment


                    • N-am nimic impotriva sa primim topic separat, daca muta un moderator totul.

                      Refacut totul, ca de sters nu e greu. Inaltime: 3mm baza, 7mm peretii, total 10mm.
                      Colturi rotunjite la o raza de 2mm, dupa ochi.

                      Sketch1.jpg
                      Share 2D and 3D design files and project files with anyone.


                      Multumim, Gil26 pentru oferta :-)

                      Comment


                      • Cu parere de rau cred ca am plecat toti de la o masuratoare gresita a axului spatar 2/3 . Bucsa originala este buna pentru ca axul spatar are 17.8mm in diametru nu 13mm. Aveam un dubiu si pe seara am demontat bancheta si am masurat axul. Atasez poza cu , cotele reale. Eu am Sandero , daca la Logan are 13mm diametru este o greseala de fabricatie.pot face un desen cat mai real al bucsii originale, dar dupa mine este ok, poate trebuie unsa cu vaselina siliconica dar doar atat.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Mda...
                          In acest caz peretii trebuie sa fie 0,8mm ca sa incapa axul de 18...
                          Sketch1.jpg

                          Comment


                          • madi ​​​​ iată și impostorul
                            Nu da Domnul sa ne strici tot proiectul
                            In cazul tau într-adevăr axul bucșei sta flush in urechea de metal. Hai că revin cu proof'uri mai târziu...​​​​​​​
                            Să ne țină turbinele!

                            Comment


                            • madi daca dimensiunile axului \butucului pe care le-ai oferit sunt corecte (si par destul de precise) atunci ceva nu se "invarteste rotund" cu celelalte de pana acum.

                              (cam la asta m-am referit si eu cu " ... si cred ca trebuie vazut tot subansamblul butuc - busa - ureche de prindere, mai ales ultimele doua, din filmulet pare ca exista "spatiu" acolo, iar acestea trebuie sa "lucreze" impreuna.")
                              Last edited by Gil26; 3 January 2024, 21:17.

                              Comment


                              • Ok...
                                Pana una-alta am pus pe Thingiverse modelul actual, daca asitaka vrea sa-l printeze asa, mai ales ca asa vazusem si eu grosimea peretilor. Modelul pe moment e fara gheare, pereti de 0,8, inaltime 3+7.
                                The Dacia 2021- (Sandero, Logan, Jogger, etc) cars have a bushing beween the 1/3 and 2/3 backrests.The "classic" version is a direct replacement for the original one.But it is possible this will also break after some use, that's why improvment is needed. A solution would be filing of the inside of the metal bracket by 0,8mm. That's why the "thickened" version is for. The thicker walls help with the strength.For more strength bonding with Loctite 480 is reccomended.Fusion 360 archive file added for futher development.Many thaks for members of the loganclub.ro forum for all the work, research and suggestions that made this possible.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google