Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Condens oricum apare, eu as fi pus un strat de ceva bituminos care sa mai rigidizeze tabla.
    Idee pentru facut sablonul:
    - o rola (sau doua) de scoci din hartie/banda de mascat; lipesti pe tabla, poti sa trasezi pe el cu creionul unde ai de facut taieturile sau ceva ajustari
    - transferi sablonul pe un material de 2 bani luat de la un magazin cu materiale pentru croitorie, poti sa strici cativa metri linistit, nu te doare capul fiind ieftin
    - dupa ce nimeresti forma si dimensiunile exact cum vrei transferi materialul pe carpeta autoadeziva si o tai.

    Comment


    • Nu stiu daca e cel mai bun topic, dar arunc o intrebare: a facut cineva reverse engineering la plafoniera de Renault? Am un moment de lene si nu vreau sa stau sa urmaresc toate vias de pe cablaj ca sa imi dau seama cum au dus traseele.
      Multumesc.

      Comment


      • Originally posted by bmwh548 View Post
        Condens oricum apare, eu as fi pus un strat de ceva bituminos care sa mai rigidizeze tabla.
        Idee pentru facut sablonul:
        - o rola (sau doua) de scoci din hartie/banda de mascat; lipesti pe tabla, poti sa trasezi pe el cu creionul unde ai de facut taieturile sau ceva ajustari
        - transferi sablonul pe un material de 2 bani luat de la un magazin cu materiale pentru croitorie, poti sa strici cativa metri linistit, nu te doare capul fiind ieftin
        - dupa ce nimeresti forma si dimensiunile exact cum vrei transferi materialul pe carpeta autoadeziva si o tai.
        E buna ideea cu materialele de croitorie.
        Adezivul carpetului in sine este foarte aderent, o greseala si ai pierdut totul daca se lipesc doua parti de strat aderent.
        A doua problema este sa il aplici cu portbagajul deschis, intr-o pozitie incomoda si cu adezivul care se lipeste de orice, chiar daca se lipeste usor de ceva oricum se intinde putin cand tragi de el... Ideal e sa dai capacul portbagajului jos.
        Ca pret carpetul m-a costat ~17euro.
        Nu am nivelat cu material bituminos din cauza problemei cu greutatea, capacul deja este greu dupa ce l-am insonorizat putin si am atarnat arcurile cu 2-3 inele mai aproape, daca mai pun inca pe el mi se pare ca vor ceda arcurile de la greutate.
        Să ne țină turbinele!

        Comment


        • Da, uitasem ca arcurile nu-s chiar stralucite. La mine fara nimic pus pe portbagaj sunt la maxim si daca parchez in rampa trebuie sa-l tin cu mana, altfel imi cade in cap.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google