Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A incercat cineva covorasele din cauciuc de Clio 5 pe Logan? Ma gandesc ca fiind platforma comuna poate se pupa la forma "podelei".
    Ma intereseaza in special pe spate pentru ca cele de Clio par sa intre mai mult sub scaune si au si protectia pentru tunelul central.
    Stilul asta: https://www.emag.ro/set-covorase-aut.../pd/DKQQR8MBM/

    A se ignora, uitandu-ma in produsele vanzatorului am gasit exact acelasi stil fix pentru Logan 3. Imi cer scuze pentru postarea inutila, se poate sterge.
    Last edited by bmwh548; 7 December 2023, 20:58.

    Comment


    • Ce ai postat tu nu par să fie compatibile cu brațul de pe Logan/Sandero III / Jogger.

      Astea sunt:

      3397014877 - Bosch AeroTwin A994S / model "A 994 S" cod ref "3 397 014 877" - lamele 600 mm/24" + 400 mm/16", fără carcasă, adaptor GWB079/VATL5.1 integrat, EAN: 4047026577129, lansate în Aprilie 2021 (~ 160 Lei)

      De unde se poate cumpăra online:
      Automobilus - https://automobilus.ro/bosch-3-397-014-877
      UNIX Auto - https://www.unixauto.ro/webshop/termek-adatlap/11222040 / UnixNr®: 11222040

      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • pai am facut asa. filtrat pentru logan 3. aparut alea. luat cod, ajuns pe site-ul ala. si acolo confirmat ca merg... acum dracu stie

        Comment


        • Eh... daca nu sunt bune, macar luam https://new.pieseautoarges.ro/emblem...old-908903545r pe goldeanu sa fie bine!!!

          Comment


          • Dacă tot fac țigănii, m-am apucat de următoarea bubă cu instrumentele pe care le aveam la îndemână.
            E vorba despre problema frunzelor și altor mizerii trase în unitatea de climatizare. Am rupt cele 2 clipse fiindcă nu știam cum se scot, le voi înlocui cu ceva asemănător.
            Am luat o plasa pentru insecte de 8 lei metrul.
            Gura instalației de climatizare se află pe centru. Orificiile de scurgere deja începeau sa fie acoperite cu frunzele care au trecut prin găuri și mai ales pe la rezervorul cu lichid parbriz.
            Inițial am planificat să folosesc un clei instant dar nu se lipea. Am utilizat deci un tub Renault etanșare/garnituri motor care îl aveam la îndemână la moment. După ce am terminat mirosea urat aerul pe aeratoare dar sper să dispară mirosul complet după ce se usucă in 24-48 ore.

            De asemenea am curățat vaporizatorul AC care se afla după filtrul de aer. Am utilizat un produs generic cu spumă de 15 lei. Am meșterit o "unealtă" lunga cat sa ajungă pe toată suprafața vaporizatorului cu un cot scurt de 90 grade de care am legat cu scotch țeava de silicon de la tubul cu spumă și am îndreptat cotul spre vaporizator.
            Atașez poze, una din ele arata tubul pe care se scurge condensul de la AC.
            ​​​​​​​In colaj afișez cum se declipseaza ștergătoarele, citind pe logan wiki nu am înțeles cum se face. Pe acestea le curăț cu anti-silicone și le dau cu silicone spray pentru conservarea cauciucului din când în când.
            Attached Files
            Să ne țină turbinele!

            Comment


            • ce becuri folositi voi pentru stop/pozitii spate? ca m-am acrit sa demontez stopul la 1/2 luni sa schimb cate unu...



              am bagat pihillips, nimic... am bagat din auchan, actuel, auchan, nimic. maxim o luna si poc, se arde...

              Comment


              • Nu calitatea becurilor contează...

                Când a fost fabricată mașina ta?
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • 2021, august//septembrie ceva de genu...

                  Comment


                  • DFA de ce? Are alt soft incarcare, creste tensiunea prea mult in frana de motor?Sau bateria?
                    Last edited by madi; 28 December 2023, 22:04.

                    Comment


                    • Nu stiu cati kilometri faci cu luminile aprinse si pe ce drumuri, dar e dubios rau sa se strice atat de repede. SS primavara lui 2021 si Logan din vara lui 2021 au toate becurile originale.
                      Ia un incarcator din ala de telefon cu afisarea tensiunii, pune-l in bricheta din consola si trage cu ochiul din cand in cand. Poate e ceva in neregula si sare sus de tot tensiunea in anumite momente.

                      Comment


                      • Originally posted by Mihai2k4 View Post
                        2021, august//septembrie ceva de genu...
                        Întrebam pentru că acest defect apare în general la mașinile fabricate din 2022 încoace - și prea puțin pe cele 2020-2021...
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Originally posted by madi View Post
                          DFA de ce? Are alt soft incarcare, creste tensiunea prea mult in frana de motor?Sau bateria?
                          Nu pot identifica defectul clar, bănuielile mele se îndreaptă către:
                          - versiunea mai ieftină de UPC-EMM care a apărut la sfârșitul lui 2021 și începutul lui 2022...
                          - UCH-ul care din 2022 încoace are mici diferențe de comportament în felul cum detectează luminile defecte...
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Originally posted by Mihai2k4 View Post
                            ce becuri folositi voi pentru stop/pozitii spate?
                            Care se ard repede de fapt?

                            1. Frână+poziție posterioară - adică becul P21/5W
                            sau
                            2. Poziție posterioară - adică becul W5W
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • Originally posted by bmwh548 View Post
                              SS primavara lui 2021 si Logan din vara lui 2021 au toate becurile originale.
                              Da, mai am puțin și fac 3 ani cu L3-ul meu din Iulie 2021 și nu am schimbat nici un bec. Are versiunea "full" de UPC-EMM și un UCH dintr-un lot vechi.
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google