Concediu afara - Garantie ... Asigurare drum

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da, atasat si ce cuprinde \acopera pachetul Confort de la Allianz-Țiriac, dar pachetul Confort este putin mai scump ca RCA (mareste suma) tocmai prin diferentele acoperite, primele de asigurare si ofera doar asistenta rutiera de baza, iar si in cazul CASCO este recomandat sa se citeasca cu atentie toate conditiile politei, ce anume acopera sau nu acopera, teritorialitate, limita de kilometrii, suma decontata, daca se acopera depanarile (si unele polite Casco nu le acopera), etc.
    O alta varianta poate sa fie incheierea unei asigurari de asistenta rutiera temporare (ex de 15 zile cu activare oricand) ca aceasta https://www.9695.ro/cardul_vacanta.php
    sau aici: https://www.a24assistance.ro/a24-sho...u-15-zile/p-8/
    sau orice alte variante, dar si in cazul acestora trebuie citite cu atentie toate detaliile inainte de a le face.

    PS: si desigur ca cea mai buna “asigurare” ramane tot o masina buna \fiabila pe care te poti baza oricand (inclusiv in concediu)
    Attached Files

    Comment


    • #17
      Originally posted by Gil26 View Post

      Din ce an este masina? (tinand cont ca ai inca garantie nu poate sa fie asa “batrana”, iar Dacia cred ca nu produce masini “de unica folosinta” )
      Dar citind ceea ce ai scris si intrebat, mai ales ca nu mai ai incredere in masina atunci in concediu pe langa asigurare este bine sa ai “la indemana” si datele de contact, iar detalii despre Asistenta rutiera Dacia gasesti si aici: https://www.dacia.ro/servicii/dacia-asistenta.html
      Insa despre “garantie” poate sa fie alta “discutie”, vezi si cele de pe topicul de probleme tehnice, uneori (anumite cazuri) clientul \posesorul mai este si pe cont propriu (si la propriu si la figurat), inclusiv “ce cade in curtea dacia sa faca” …

      Concediu placut! (si mai ales fara probleme la masina)
      asta ca sa intelegi de ce imi e frica sa mai ma departez de casa cu masina asta ))))) azi o noua problema, dupa ce am avut cu : timonerie, ac, chedere, tampon cutie/motor, aeroterma blocata, acum vine speciala, bonsu`, 777 ))





      https://www.youtube.com/watch?v=XwwssxZX2sc pai tu ai mai avea incredere sa mergi pe muntii greciei 3 saptamani, cateva mii km, cu asa masina? acum ma bate gandul sa anulez rezervarile

      Comment


      • #18
        Eu am inteles ceea ce ai scris in acest topic, iar informatii despre garantie, asigurare, asistenta rutiera (inclusiv diferentele intre ele), etc. cred ca ai primit destule, dar toate acestea cred ca depind si de tine, sunt alegerile si deciziile tale ...
        Sa auzim numai de bine, concediu placut si fara incidente \probleme.

        Comment


        • #19
          Eu am și extragarantie, și deci beneficiez de Dacia asistență. Nu de mult m-a lăsat pompa de apa, și am pierdut tot antigelul, nu mai puteam merge cu mașina am rămas cu ea acolo. Am chemat Dacia asistență că practic e pană imobilizanta, au zis că dacă intră pe garanție, și confirma service-ul că nu se mai poate merge cu masina, nu plătesc platforma. In caz contrar trebuia să o plătesc. Nu am platit -o.

          Comment


          • #20
            Salut,
            Urmeaza sa plec in concediu in Corfu. Am inteles ca de anul asta masiniile cu gpl care vor sa treaca cu feribotul trebuie sa aiba rezervorul de gaz sub 50%, a fost cineva pana acum? Se verifica acest lucru inainte sa te urci pe feribot, sau este doar o chestie pe hartie sa zic asa?

            Comment


            • #21
              Nu stă nimeni să verifice individual - se bazează pe tine, să fii corect și să respecți noile reguli.
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • #22
                Cosho​ trecut in Kefalonia. dus intors. nu verifica nimeni. oricum nu ai sticker cu gpl, asa ca nu stiu ei daca ai sau nu gpl

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google