Manual service Logan III TCe 90 CVT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Manual service Logan III TCe 90 CVT

    Salutari, stiti cumva cum as putea sa obtin un manual service pentru noul logan?
    Orice recomandare / sugestie e bine venita

  • #2
    Aici, fratii nostri de la Renault ne da decit pe bani,





    Comment


    • #3
      Stii cumva daca exista si ceva pentru persoane fizice? Eu sunt posesor doar, nu am service sau ceva si as vrea sa imi intretin / repar masina.

      Cand incerc sa ma inregistrez la ei imi cer sa introduc un VAT number (care din cate am citit se elibereaza pentru firme).
      Nu am o problema sa platesc, dar din cate vad, acolo nu am access ca si persoana fizica

      Comment


      • #4
        Nu este posibil ca PF, doar ca PJ..., din păcate...
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • #5
          krift, ce anume te intereseaza (mai exact) ?

          Comment


          • #6
            Gil26 In momentul de fata am nevoie sa imi schimb oglinda stanga fiindca a fost lovita in parcare si va trebui in curand sa fac si un schimb de filtre si ulei, dar planul ar fi sa intretin singur masina pe viitor orice s-ar intampla + posibil imbunatatiri cum ar fi antifonare in usi si orice altceva mai simt nevoia.
            O sa mai sap sa vad daca cumva pe undeva gasesc ceva, daca nu... nu stiu inca
            Last edited by krift; 2 weeks ago.

            Comment


            • #7
              Pentru aceste operatiuni destul de simple ex schimbarea filtrelor si uleiului, schimbarea oglinzii stanga, antifonare, … ai nevoie de Dialogys online ?? (accesul cu un VAT number este 9 euro\ora, 29 euro\zi, 132 euro\saptamana, 373 euro\luna, 3881 euro\an)

              Comment


              • #8
                Nu, dar ori ma pun acuma si fac tot de acum inainte la masina orice s-ar strica de acum in colo, ori ma duc doar la mecanic, desi la reprezentanta nu am avut o experienta buna si nici cu masina anterioara la alti mecanici.

                Asta pentru mine inseamna in momentul asta si cumparat scule si atunci trebuie sa iau o decizie.

                In general as vrea sa merg in directia de a repara eu tot daca pot (am documentatia tehnica), dar daca singura varianta e acel new dialogys atunci ma mai gandesc cum fac

                Comment


                • #9
                  Masina anterioara a fost un model Dacia /Renault?

                  Comment


                  • #10
                    nu, a fost volvo, de ce?

                    Comment


                    • #11
                      Am intrebat dpdv al manualelor de service, la Renault \Dacia sunt diferite fata de alte marci auto.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by krift View Post
                        Nu, dar ori ma pun acuma si fac tot de acum inainte la masina orice s-ar strica de acum in colo, ori ma duc doar la mecanic, desi la reprezentanta nu am avut o experienta buna si nici cu masina anterioara la alti mecanici.

                        Asta pentru mine inseamna in momentul asta si cumparat scule si atunci trebuie sa iau o decizie.

                        In general as vrea sa merg in directia de a repara eu tot daca pot (am documentatia tehnica), dar daca singura varianta e acel new dialogys atunci ma mai gandesc cum fac


                        Iei sculele pe parcurs, nu le iei pe toate deodata, asa le aduni. Ai nevoie sa schimbi uleiul, iei sculele aferente, nu iei sculele necesare sa demontezi motorul.


                        O revizie e o banalitate, nu ai nevoie de documentatia Renault. Daca apare ceva mai complicat, intrebi pe forum si iti raspunde cineva cu poze pt. operatiunea respectiva, nu o sa iti faca poza la fiecare pagina din manual acum pt. ca e imposibil ) Tu vrei tot deodata, trebe sa iei cu portia.




                        Comment


                        • #13
                          Hetzer2023 , strict referitor la “… intrebi pe forum si iti raspunde cineva cu poze pt. operatiunea respectiva, …” desigur ca daca doresti poti sa raspunzi tu si sa atasezi poze pentru operatiunea respectiva doar ca exemplu pentru demontarea \montarea oglinzilor (tinand cont ca initiatorul a scris si ca “In momentul de fata am nevoie sa imi schimb oglinda stanga fiindca a fost lovita in parcare …”) din “Manual service Logan III TCe 90 CVT” (am subliniat asta) ...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Hetzer2023 View Post



                            Iei sculele pe parcurs, nu le iei pe toate deodata, asa le aduni. Ai nevoie sa schimbi uleiul, iei sculele aferente, nu iei sculele necesare sa demontezi motorul.


                            O revizie e o banalitate, nu ai nevoie de documentatia Renault. Daca apare ceva mai complicat, intrebi pe forum si iti raspunde cineva cu poze pt. operatiunea respectiva, nu o sa iti faca poza la fiecare pagina din manual acum pt. ca e imposibil ) Tu vrei tot deodata, trebe sa iei cu portia.



                            Poate nu m-am exprimat foarte bine, dar tot ce vroiam de aici era sa aflu ce se intampla cu acel manual de service ca sa vad cum il obțin ca să iau o decizie informată asupra cum continui.
                            În general nu aș vrea să cer poze din manual pentru tot ce urmează să fac și să mă bazez pe asta fiindcă e posibil ca la un moment dat să nu mai primesc.


                            Oricum, mulțumesc tuturor de informații, cel puțin acuma am înțeles cum sta treaba, rămâne de decis cum continui

                            Comment


                            • #15
                              Atasat doar ca exemplu cateva capturi pentru un motor 1.0 TCe 90 H4D si transmisia CVTX DK0, cu mentiunea ca trebuie “tratate” ca atare (pot sa fie si diferente, inadvertente, etc.) …
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google