Inchiderea Greoaie A Portierelor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inchiderea Greoaie A Portierelor

    Am un Logan face lift din oct 2008. De la inceput nu mi-a placut modul cum se inchid portierele din exterior, uneori fiind nevoit sa le trantesc mai tare pentru a se inchide deoarece ramaneau doar in prima treapta. Se mai pot regla? Trebuie sa merg la reprezentanta sa le spun sau e simplu de facut si in fata blocului?

  • #2
    nu sunt aliniate bine usile (am vazut asta la mai multe ph2-uri) si din cauza asta freaca pe cuiul unde se inchide usa. mergi la ei si vezi ce explicatii iti dau. nu te baga tu ca daca apar urme pe acolo cum ca ai umblat tu, o sa face mutre daca mergi la ei dupa aia cu problema asta, si sa nu zica cumva ca tu ai facut nu stiu ce..
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      Usile sunt aliniate bine , doar ca sunt mai usoare . Zake cred ca are o deficienta cu usile spate NU ? La fel e si la mine si la celelalte PH2 . La ph1 usile spate sunt ceva mai grele clar
      1.6 MPi Icy White

      Comment


      • #4
        usile se inchid greu penru ca se creeaza pesiune in habitaclu.asta inseamna ca e etansata bine. ia deschideti un geam si incercati sa inchideti oricare portiera
        Last edited by bogdan_1984; 14 April 2009, 09:59.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Ai dreptate ca doar usile din spate se inchid mai greu. Inseamna ca e o problema generala. Ma gandeam ca am avut eu ghinion. O sa merg la ei la reprezentanta si sper sa remedieze problema. Multumesc pt raspuns.

          Comment


          • #6
            Nu e nici o problema.
            Eu chiar ieri cand am fost la revizie am luat la puricat un facelift expus acolo.
            Toate usile se inchideau ok, deci trebuie numai sa mergi la ei (dupa carte eu stiu ca sunt obligati sa regleze usile/inchiderea lor inainte de livrarea masinii).

            PS: lasati faza cu presiune in babitaclu ca nu e de la asta.

            Comment


            • #7
              ...tare faza cu presiunea in habitaclu...verifica balamalele usilor si tirantii portierelor
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                ati incercat macar sa faceti asa cum zic eu? cine rade la urma rade mai bine sau doar vorbiti fara sa stiti?
                Last edited by bogdan_1984; 14 April 2009, 11:19.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ce spui tu are o parte adevarata dar e vorba de problema expusa de om...presiune se creaza la inchiderea portierei dar nu e interiorul atat de ermetic si suprafata pe unde diferenta de aer iese este destul de mare ca sa afecteze atat de mult inchiderea portierei plus ca ma gandesc ca nu inchide nimeni usa intr-o fractiune de secunda...eu totusi tind sa cred o "problema" la tiranti sau chiar mecanismul de inchidere al "yalei"
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Problema cu portierele

                    Salut
                    Am si eu o problema cu portierele si nu stiu cum sa o rezolv.Portierele din fata scartaie cand le inchid, iar la portiera din fata/dreapta i se slabeste surubu de la balama cand o deschid la maxim si se aude un "trosc".
                    Tinc fest !!

                    Comment


                    • #11
                      Darkside ... are dreptate omul ( bine .. nu stiu cat de adevarat e la Logan ). Nu mi'a venit sa cred cand la o Corsa OPC ca sa inchizi usa trebuia sa deschizi putin geamul ... daca incercai cu geamurile inchise ... trebuia sa dai ca naiba cu ea .

                      Comment


                      • #12
                        Daca aerul e pe recirculare si avand in vedere etanseitatea da, e normal dar la Logan am inchis de f multe ori toate usile si nu am intampinat probleme datorita comprimarii aerului din habitaclu
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          Foarte adevarat ... nici la Aveo/Skoda nu apare problema asta.

                          Comment


                          • #14
                            normal ca nu intampinam probleme. atata timp cat tragem un pic mai tare de portiera. eu am subliniat ca daca deschidem putin un geam, potierele se inchid mult mai usor.

                            la aveo, skoda si alte trocariciuri se inchid mai usor portiere (probabil) pentru ca se comunica mai bine habitaclul cu portbagajul. banuiesc ca stiti de ce.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Nu neg asta si fizic e foarte posibil insa e vorba de subiectul thread-ului si repet: personal tind sa cred ca alta e problema omului
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google