Noua Gama De Uleiuri Mobil1, Ce Parere Aveti?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noua Gama De Uleiuri Mobil1, Ce Parere Aveti?

    Mobil1 vine cu o noua gama de uleiuri pt motor.
    Dupa cum se vede si in poza, sunt trei tipuri: 0W40 (motoare noi), 5W50 motoare putin uzate si 10W60 motoare uzate (cel putin eu asa le vad).

    Personal mi se pare ca au rezolvat indecizia/confuzia de a alege un ulei, au pus trei tipuri ''sanatoase'' pt orice motor aflat in diferite stadii de uzura, toate complet sintetice.
    Ma bucur sa vad ca 5W40 sau 10W40 a disparut (nu a disparut, dar nici nu au treaba cu astea) , in ideea ca un 0W40 poate fi folosit oricand mai bine decat 5W40 sau 10W40, vascozitati care eu nu le vad rostul.
    0W40 si 5W50 a fost si inainte, a aparut nou (asa cred) 10W60, inspiratie probabil de la Castrol )))
    Attached Files

  • #2
    aha, si care dine le sa le alegi la 128.000 de km?
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • #3
      Eu pana la ~200.000 km n-as merge decat pe 0W40.
      La 130000 km mers in conditii normale (oloi schimbat la timp) nu cred ca se poate spune ca motorul e uzat.

      Comment


      • #4
        Eu pana acum am folosit un ulei 5W30, daca ar fi sa aleg ceva din gama Mobil 1, as alege tot 0W40.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • #5
          Originally posted by Octavian___30 View Post
          Mobil1 vine cu o noua gama de uleiuri pt motor.
          Dupa cum se vede si in poza, sunt trei tipuri: 0W40 (motoare noi), 5W50 motoare putin uzate si 10W60 motoare uzate (cel putin eu asa le vad).

          Personal mi se pare ca au rezolvat indecizia/confuzia de a alege un ulei, au pus trei tipuri ''sanatoase'' pt orice motor aflat in diferite stadii de uzura, toate complet sintetice.
          Ma bucur sa vad ca 5W40 sau 10W40 a disparut (nu a disparut, dar nici nu au treaba cu astea) , in ideea ca un 0W40 poate fi folosit oricand mai bine decat 5W40 sau 10W40, vascozitati care eu nu le vad rostul.
          0W40 si 5W50 a fost si inainte, a aparut nou (asa cred) 10W60, inspiratie probabil de la Castrol )))
          Salut...pentru Loganul meu 1.6 mpi din aceste 3 tipuri noi de Mobil care spuneti ca este cel mai bun . La bord am 47 200 km un singur proprietar, folosit pina acuma o data Mobil 5W-50 iar dupa aceea Elf Evolution 5W-40 schimbat la fiecare 10,000 km ( dar intentionez sa trec iarasi la Mobil vazand noua gama) . Cu masina fac intr-un an 15-18 000 de km. Consumul de ulei este zero pe intervalul de 10 000km. Sarbatori fericite si astept raspunsurile...
          Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

          Comment


          • #6
            si eu am 58000 km si sigur la urmatorul schimb am sa folosesc 0W40
            sigpic #

            Comment


            • #7
              Tavi eu zic ca pana la 60 de mii daca nu si mai mult 5w30 e ok.

              Comment


              • #8
                Aveti aici detalii mai in amanunt despre fiecare ulei in parte
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Si care ar fi pretul ?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Andrei1980 View Post
                    Salut...pentru Loganul meu 1.6 mpi din aceste 3 tipuri noi de Mobil care spuneti ca este cel mai bun . La bord am 47 200 km un singur proprietar, folosit pina acuma o data Mobil 5W-50 iar dupa aceea Elf Evolution 5W-40 schimbat la fiecare 10,000 km ( dar intentionez sa trec iarasi la Mobil vazand noua gama) . Cu masina fac intr-un an 15-18 000 de km. Consumul de ulei este zero pe intervalul de 10 000km. Sarbatori fericite si astept raspunsurile...
                    Pai fara ''dar si poate'' 0W40 (asta ca tot ai facut schimbari de oloiuri).

                    RedAlin: eu cu 5W30 (pt ca tot cu asta am mers) o sa merg pana la 60000 km inclusiv (adica 75000 km), dupa care mai vedem (n-am de gand sa-l schimb, prea bun ).

                    PS: preturile la oloiurile astea sunt aceleasi ca si pana acum, asta inseamna ca un 0W40 se invarte intre 48-60 lei/litru, depinde de unde il cumparati.

                    Comment


                    • #11
                      La Real Mobil 1 : 0-W40 268 lei si parca 70 sau 75 litrul.

                      Comment


                      • #12
                        Aia au preturi de heroina.
                        La orice magazin auto serios, il gasesti pe la 50-55 lei/litru.

                        Comment


                        • #13
                          Am vb cu cineva si a zis ca la metro 1 l de mobil este pana in 50 ron full sintetic dar nu stiu ce specificatie avea!

                          Comment


                          • #14
                            Eu folosesc cu incredere Mobil 1 5w30 de care pana acum sunt multumit.Din cate stiu nu prea face bine motorului sa treci pe alt ulei fata de ce ai folosit anterior

                            Comment


                            • #15
                              N-are nimic atata timp cat bagi un ulei bun.
                              Dar e bine sa nu le tot schimbi, la fiecare schimb de ulei (daca motoru merge bine).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google