Noua Gama De Uleiuri Mobil1, Ce Parere Aveti?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ce se intampla atunci cu recomandarile fabricantului, adica 10W40 ? Se comporta f. bine pana la -20 / -25 grdC (adica acopera temperaturile iernilor actuale din RO) si e mai ieftin decat un 0W40. (intreba ptr. ca asta am folosit ultima data, din gama Mobil si motorul suna foarte bine - la 46k km)

    Comment


    • #17
      0w40 e foarte subtire, va spun pentru ca am pus la un 1.6 16v la 13.000 km si intr-adevar, altfel pisca masina acum.
      Comparativ cu 10w40 acesta este apa, bine una din aceea "buna" pentru motor. Insa, daca ai mers foarte mult pe 10w40, nu-ti recomand atat de subtire, pentru ca s-ar putea sa ai supriza ca ti-l papa (asta daca motorul s-a lasat foarte mult si are jocuri mai maricele). Mai degraba pui 5w30. Asta e mai ok in cazul de mai sus fiind nitel mai gros fata de 0w40.
      Cu uleiurile se pleaca de la foarte subtiri pana la foarte gros in functie de masina, stil de condus si vechimea ei. Nici un motor nu mai tine o viata, toate-s consumabile, depinde de noi cat de rapid "le halim"

      Comment


      • #18
        eu am am zis ca am sa pun 0w40 dar mecANICUL MI-A PROPUS 5W40 SI AM PUS,am incredere in mecanic.
        sigpic #

        Comment


        • #19
          Schimb de ulei

          Va salut. Am un Logan 1,4 pe benzina si va urma schimbul de ulei la 60.000 km. Am acum 53.000 km. Am folosit pana acum Castrol 10w40 Magnatec, inca d ela revizia de 10.000 km. Am auzit de calitatile uleiului Mobil 1 si as dori sa pun un astfel de ulei. Care ar fi recomandat sa-l pun la masina mea? (ma refer la vascozitate etc).

          Comment


          • #20
            pentru cei care nu stiu...prima cifra...cea dinaintea literei W indica temperatura la rece (iarna) de la care uleiul isi face treaba bine (ungerea motorului).
            cifrele de dupa W indica temperatura la cald (vara) pana la care uleiul are ungerea optima.
            deci ideal este ca prima cifra sa fie cat mai mica ..ideal 0 si cea de dupa W cat mai mare..zic eu 40 maxim 50 e arhi suficient...ca la noi inca nu sunt 50 grade afara....
            sper sa va ajute descrierea mea ptr a alege uleiul potrivit voua.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #21
              Cifra de dupa W indica vascozitatea la cald cand a ajuns motorul la temperatura normala de functionare )), nu vara...se discuta mai pe larg pe vestitul thread de uleiuri
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google