Tipuri De Cauciucuri

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    salut.Daca iti vei pune cauciucuri 205/55/15 nu va arata asa de bine masina din cauza ca distanta dintre aripa si roata va fi mai mare(cu cat e mai mica distanta aripa-roata, cu atat e mai frumoasa masina).Oricum, masina va fi mai joasa din cauza talonului cauciucului si s-ar putea sa te insele vitezometrul, dar foarte putin.Oricum, la sprintul va fi mai mare.
    Oricum va arata mai bine ca si cu rotile normale, deoarece acestea de 205 vor iesi pana la nivelul aripii.Stabilitatea va fi mult mai buna.Poti sa iti pui linistit ca nu are ce strica la masina. consumul de benzina va fi mai mare din cauza latimii mai mari a cauciucului
    Last edited by adi_trif28; 22 November 2007, 09:01.
    sigpic

    Comment


    • #17
      @ adi-trif28: nu vad rostul ditamai gumelor daca n-o lasi mai jos din suspensii (bineanteles, suspensii mai tari). da, ai dreptate, daca nu schimbi altceva decat gumele, arata si mai nasol cu roti mai mici (vezi aveo, ditamai dulapul cu roti de trotineta).
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        sambata le montez si o sa fac un drive test. sa vadem cum se comporta
        multumesc pt. indicatii sper sa fie totul ok
        in ceea ce priveste consumul nu cred ca va fii o mare diferenta
        Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

        Comment


        • #19
          Originally posted by adi_trif28
          exact
          Problema e ca acelasi cauciuc e si 4 mil si 8 mil/buc, eu neobservand nici o diferenta intre ele
          Daca va uitati mai atent o sa observati si diferenta, este vorba de viteza maxima la care rezista cauciucul (t = 160 v = 180 sau ceva de genul asta, stiu ca zr este cel mai mare cod pt viteza)

          Comment


          • #20
            fiindca suntem la acest capitol si a venit vara...vreau sa va intreb cate ceva despre cauciucuri:

            vreau sa mi iau 2 amvelope noi dar inca nu stiu ce firma sa aleg.stiu ca performanta se plateste dar nu am 3-4milioane pt dunlop,pirelli,michelin etc. dar nici sa dau banii aiurea si dupa 10mii km sa raman cu niste gume chele daca mi-as lua de la firme neseriose.

            vreau sa mi iau 185/65 R15.ma intereseaza durabilitatea.pe net am gasit mai multe firme.vreau sa va intreb ce e de evitat si ce se merita cumparat in limita a 180-190RON/cauciuc:

            DEBICA 134RON
            DEBICA NAVIGATOR toate anotimpurile 140RON
            SPORTIVA 156RON
            KORMORAN 158RON
            INFINITY 162RON
            FALKEN 172RON
            BARUM 172RON
            SAVA 181RON
            SEMPERIT 191RON
            KLEBER 200RON

            ce parere aveti de marcile medii ca pret(BARUM,SAVA,SEMPERIT,KLEBER)? merita?

            Comment


            • #21
              Dupa mine Kormoranul suna cel mai bine dintre cele enumerate de tine, in sensul ca nu am auzit pe nimeni sa se planga de ele!

              Parerea mea e ca din ce ai enumerat tu Kormoranul are cel mai bun raport pret/calitate...
              Last edited by kta_stoia; 22 June 2009, 22:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #22
                Daca nu ai auzit pe nimeni sa se planga inca, citeste si thread-ul dedicat acestui "minunat" cauciuc http://www.loganclub.ro/forum/cauciu...light=kormoran
                O sa iti dezvolti cultura...
                @ lord_wader: din lista ta cele mai scumpe sunt si cele mai bune, adica Kleber...

                Comment


                • #23
                  Originally posted by lord_wader View Post
                  fiindca suntem la acest capitol si a venit vara...vreau sa va intreb cate ceva despre cauciucuri:

                  vreau sa mi iau 2 amvelope noi dar inca nu stiu ce firma sa aleg.stiu ca performanta se plateste dar nu am 3-4milioane pt dunlop,pirelli,michelin etc. dar nici sa dau banii aiurea si dupa 10mii km sa raman cu niste gume chele daca mi-as lua de la firme neseriose.

                  vreau sa mi iau 185/65 R15.ma intereseaza durabilitatea.pe net am gasit mai multe firme.vreau sa va intreb ce e de evitat si ce se merita cumparat in limita a 180-190RON/cauciuc:

                  DEBICA 134RON
                  DEBICA NAVIGATOR toate anotimpurile 140RON
                  SPORTIVA 156RON
                  KORMORAN 158RON
                  INFINITY 162RON
                  FALKEN 172RON
                  BARUM 172RON
                  SAVA 181RON
                  SEMPERIT 191RON
                  KLEBER 200RON

                  ce parere aveti de marcile medii ca pret(BARUM,SAVA,SEMPERIT,KLEBER)? merita?
                  in cazul in care ai auzit de marca Yokohama pot sa-ti fac rost la pretul de 215 lei
                  noi sa fim sanatosi si masinile benzina in rezervor

                  Comment


                  • #24
                    daca te intereseaza durabilitatea...ia kormoran sunt cele mai tari gume...la propriu.
                    o sa te tina o vesnicie...
                    daca vrei sa alunece mai putin in cazul in care blochezi frana atunci alege altceva...mie imi place debica...am de iarna si sunt super multumit...
                    de vara am kormoran si inca are profilul ok si galme zero asta din 2006
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #25
                      ai uitat sa zici ca si aderenta e tot la valoarea numarului de galme
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        pana la urma cred ca o sa aleg kleber sau barum depinde de care gasesc.
                        Last edited by Seba; 3 July 2009, 15:23.

                        Comment


                        • #27
                          Tinand cont de testele ADAC 2009 (185/60 R 14) pentru cauciucuri de vara - eu asi fi ales clar Semperit Comfort Life din lista aia - au luat calificativul "foarte recomandat"

                          Am vazut rezulatete din 2008 la Barum Brillantis (175/65 R14) si au probleme si pe uscat si pe ploaie.

                          Pentru Kleber nu am gasit inca un test competent pe net...

                          Kormoranele sunt bune daca nu treci de 50 la ora si vrei sa mergi zeci de mii de km (taxi de exemplu) cu uzura minima; la frane sau alte chestii sunt praf.

                          Comment


                          • #28
                            am avut eu pe fata Good Year f1 225/45/17 sunt extraordinare ca directie confort si mai ales frane , dar in 2 ani sau sters aproape total din cauza ca au mai mult cauciuc natural in compozitie! dar si scartzuri ce au luat la 6000rot/min vai mama lor....

                            Comment


                            • #29
                              Un raport bun pret / calitate / performante sr fi si pentru Tigar. Am Tigar Sigura 185/65/15 si dupa 10.000 km sunt foarte multumit de ele (comparativ cu Conti EcoContact inainte). Se prezinta bine, aderenta buna si pe ud, binisor pe zapada (sunt de vara). Ca uzura sunt OK, se tin inca bine.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • #30
                                nu pune Kormoran...abia astept sa le schimb,am 21500 km cu masina si vreau sa le schimb...sunt varza!Klebber am inteles ca sunt bunicele...eu unul o sa aleg cva intre continental,michelin,good year..dunlop.Eu zic ca merita,cauciucul este extrem de important.

                                Scrie romaneste, fara k, sh, tz, sau altele.
                                Last edited by Cezar; 15 September 2009, 20:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google