X-are Pneuri

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • X-are Pneuri

    Buna..

    Stie cineva(cu argumente) este bine sau nu pe la jumatatea duratei de viata a pneurilr acestea sa fie X-ate adica schimbat intre ele spate cu fata in forma de X?

  • #2
    Eu la 20 000 km le inversez ...fata-spate in x...cum spui tu...de ce?Pentru a le uza uniform si dupa 40 000 cred ca le voi schimba cu unele noi.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Eu am 31.000 si inca nu le-am x-at , pana la 40.000 nici nu ma gandesc sa fac miscarea asta. Cauciucuri Michelin + nu conduc agresiv ....
      sigpic

      Comment


      • #4
        se mai discuta despre asta pe forum.

        eu am 22000 imediat si nu am inversat inca nimic. o sa le fac o miscare in vara. la fel si la mine, cauciucuri Michelin + nu conduc agresiv
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          Din cate stiu de la dealer-ul la care imi echilibrez rotile, manevra nu se mai recomanda, din motive de uzura neuniforma intre punti, dar si intre rotile aceleiasi punti. Fata se pune noua, iar spatele se pastreaza. Daca chiar e musai, atunci echilibrezi toate rotile, treci fata pe spate si invers, tinand cont de sensul de rotatie (daca se aplica), faci geometria si te-ai scos o vreme. Ideea e ca trebuie schimbate rotile cam la 2-3 ani in medie (functie si de stilul de condus, dar pe asta nu-l discut), fiindca nu-si mai mentin elasticitatea si ai probleme la aderenta si mai ales la franare. Eu mi-am facut un set complet de iarna si unul de vara, dar tot voi schimba cauciucurile la doi ani sau maxim 50000 km.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            Eu tot asa auzisem, ca nu se mai recomanda X-area rotilor
            Se continua aici
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google