Benzina buna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzina buna

    Ce benzina folositi si de la ce distribuitor?
    Care e mai buna pentru motor fara a afecta performantele?
    Eu foloseam de 95 lukoil pe berlina si mergea ok, dar vroiam sa trec la carrera 95.
    Pentru golan ma gandeam sa combin carrera 95 cu 100, jumi-juma, sau sa folosesc doar de 95, cea de 100 e cam scumpa totusi

  • #2
    Eu folosesc efix de la Rompetrol si pot spune ca sunt multumit de ea si nu este scumpa in comparatie cu alte tipuri de benzina,masina merge bine.Sper sa nu o prosteasca asa cum fac romanii deobicei cu ceva care merge bine.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • #3
      si eu tot efix de la rompetrol folosesc si merge bine masina...si trage si bine si nu e nici scumpa

      Comment


      • #4
        Am incercat si eu in ultima luna efix.
        Merge bine si e mai ieftin decat OMV Carrera 95. Dar daca vrei sprint, parca tot Petrom 99+ ramane baza
        Martinel rules!

        Comment


        • #5
          Banui ca threadul asta nu e bun si de aia a fost deschis altul?
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by andrei
            Banui ca threadul asta nu e bun si de aia a fost deschis altul?
            Ala era despre benzinarii, unde alimentezi, aici intrebarea era ce benzina pui si cred ca sunt oarecum diferite. Cand alegi o benzinarie e vb si de cum esti tratat acolo, ce servicii suplimentare ofera, conditii, etc, iar benzina sa refere sec la carburant. Parerea mea e ca isi au locul ambele threaduri.
            Logan ABS plus 1.4

            Comment


            • #7
              Eu folosesc doar de 95, foarte rar de 98, nu am simtit nici o diferenta, si din cate stiu cifra octanica nu are nici o legatura cu capacitatea calorica a benzinei, asa ca nu justifica diferenta de pret pentru mine... am comparat consumurile intre cele doua benzine si nu sunt diferite, si nici nu am simtit vreo diferenta la felul cum trage, asa ca raman pe CO 95

              Bafta
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • #8
                Originally posted by golanu
                Eu folosesc doar de 95, foarte rar de 98, nu am simtit nici o diferenta, si din cate stiu cifra octanica nu are nici o legatura cu capacitatea calorica a benzinei, asa ca nu justifica diferenta de pret pentru mine... am comparat consumurile intre cele doua benzine si nu sunt diferite, si nici nu am simtit vreo diferenta la felul cum trage, asa ca raman pe CO 95

                Bafta
                Dumnezeule!!!!!!!!!!!!!!tu te vezi ce scrii aici?cum naiba sa nu simti dferentza? OMG
                Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                Comment


                • #9
                  Evident ca sunt diferente, insa depinde de cum mergi si pe unde mergi ca sa alegi benzina care ti se potriveste. Uite am inceput cu Top 99+ de la Petrom si in trafic aglomerat cand aveai nevoie de demaraj se duce altfel. Apoi s-a tot scumpit - salarul nu a crescut, in schimb ratele in euro da, si am hotarat sa cobor si m-am dus la Top 95 pot sa zic ca in traficul aglomerat cand trebuie sa o pisti scurt s-a simtit. Iar acum am hotarat sa incerca mult laudatul efix de la Rompetrol care e tot de 95, pot sa zic ca e undeva intr Top 95 si Top 99+.

                  Consumuri nu am facut dar am observat ochiometric ca parca efixul se duce mai repede... e posibil sa fie doar o iluzie. Oricum cand ma voi stabiliza financiar ma intorc la Top 99+.
                  Logan ABS plus 1.4

                  Comment


                  • #10
                    Am incercat si eu mai multe tipuri de benzina.....

                    -Petrom 99+ mi s-a parut ca trage bine la turatii joase vara cand se cere ac-ul (eu am 1.4) dar pe turatii mari, sincer ma impac mai bine cu efix 95 rompetrol
                    -omv carrera 100 sincer nu m-a impresionat deloc, ba din contra ma simt mai bine cu efix 95 rompetrol
                    -mol 98 intr-adevar mi-a lasat o impresie placuta pe toata durata utilizarii
                    -intre petrom 95, omv 95, mol 95 si efix 95 cel mai bine merge efix
                    -agip 95/98 mi se pare cea mai proasta benzina posibila, am bagat o data si am plecat in afara orasului. Mi se parea ca am rotile descentrate ca simteam trepidatii si vibratii. Dupa aia am alimentat din drum de la un rompetrol si nu mai aveam vibratii. Mi-am dat seama ca de fapt trepidatiile erau de la motor, nu mergea rotund, si de atunci am zis ca nu mai am ce cauta la agip.

                    Si asa ca o concluzie: benzinele 98, 99, sau 100 nu isi justifica pretul.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Am incercat Agip 98, alimentat de la Pitesti. Scumpa foc, rezultat ioc! PLus ca in Ardeal nu am vazut benzinarii Agip.
                      Am incercat si cu Mol 95: merge bine, intr-adevar.
                      OMV 100: nimic deosebit fata de Petrom 99+ ; doar ca e mai scump.

                      Comparand pretul cu calitatea, concluzia mea ramane tot acolo: Petrom 99+.
                      Martinel rules!

                      Comment


                      • #12
                        ce preturi ma sunt la efix(btw exista si peste 95?) petrom 99+?
                        ca eu de cand am loganu numa de la omv bag si mereu uit sa ma uit in drum la alte preturi, si nu m-ar fi interesat dar initial a fost 3,36 lei zic super tare numa dasta bag, dupa 2-3 sapt 3.43 zc hai ca merge, dupa inca o saptamana 3.51 si acu 3-4 zile cand am mai dat pe la benzinarie era 3.56 zic gata da-o dracu de treaba pai atatia bani o benzina de 95.
                        parca mi-a sarit in ochi ca 99+ era fro 3,7 lei dar nu sunt sigur, daca e asa trec pe aia ce mama dracului, bag picioru in tot omv-u lor)

                        Comment


                        • #13
                          in ordine descrescatoare a preferintelor si a procentului de folosire: 99+ petrom, 98mol 100omv, 98luk, 95 de oriunde, in afar de benzinarii "no-name".
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            95 Petrom de cand o am. Apropo, am 10000
                            Am tot spus ca schimb benzinaria dupa ceea ce ati patit unii dintre voi, dar momentan...merge si merge bine

                            Comment


                            • #15
                              Ma mancat pe mine undeva sa pun benzina de la rompetrol 95...nu am avut ce face....nu e buna de nimic...eu foloseam 98 de la lukoil si e mult mia buna...am un sprint mai bun...parerea mea

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google