Curatare Parbriz / Plastic Exterior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curatare Parbriz / Plastic Exterior

    Salut,


    Am o mica problema. Mi-am spalat masina si apoi am ceruit-o manual. A iesit foarte bine. Numai ca ulterior, dupa cateva zile, din viteza, am facut o greseala. Am sters parbrizele si geamurile cu o carpa care a avut putina ceara pe ea. Acum cand ploua sau cand folosesc lichidul de spalare parbriz si dau cu stergatoarele e nasol. Apa ramane pe parbriz ca niste picaturi departate, acesta nu se mai curata bine plus ca stergatoarele manjesc. Trebuie sa elimin ceara de pe geamuri. Ce solutie imi recomandati? De asemenea ce solutie sa folosesc pe partile exterioare din plastic care au fost atinse usor de ceara si au devenit albicioase?

  • #2
    spala si tu parbrizul cu putin pur si vezi ce se intampla

    Comment


    • #3
      sau cu alcool

      toarna o sticla de spirt
      sigpicMy ride

      Comment


      • #4
        Iti recomand spuma pentru curatarea suprafetelor din sticla de aici si sa schimbi stergatoarele, sigur sunt si ele murdare cu grasime.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Iar pentru partile exterioare din plastic iti recomand sa dai cu ulei siliconic. Am patit la fel cand am dat-o si eu cu ceara si s-a rezolvat problema. Se gaseste in magazinele auto si costa maxim 5 lei o sticluta din aia.
          I don't drive fast...I fly low !!!

          Comment


          • #6
            Originally posted by lorenzo2007 View Post
            Salut,


            Am o mica problema. Mi-am spalat masina si apoi am ceruit-o manual. A iesit foarte bine. Numai ca ulterior, dupa cateva zile, din viteza, am facut o greseala. Am sters parbrizele si geamurile cu o carpa care a avut putina ceara pe ea. Acum cand ploua sau cand folosesc lichidul de spalare parbriz si dau cu stergatoarele e nasol. Apa ramane pe parbriz ca niste picaturi departate, acesta nu se mai curata bine plus ca stergatoarele manjesc. Trebuie sa elimin ceara de pe geamuri. Ce solutie imi recomandati? De asemenea ce solutie sa folosesc pe partile exterioare din plastic care au fost atinse usor de ceara si au devenit albicioase?
            La fel am patit-o si eu. Acum o saptamana am ceruit-o manual, si din greseala am atins si pe manierele de la usi. Am incercat cu apa sub presiune, cu benzina, nu a mers nimic. Cand se usca aparea iarasi albul acela. O sa incerc si eu cu ulei siliconic, cum zice mouseinPAS. Sper sa mearga...
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • #7
              incercati totusi cu alcool sau cu detergent daca nu aveti posibilitatea de a cumpara o solutie dedicata.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Uleiul siliconic este foarte bum pentru plastice.
                Mai poti folosi asa ceva: http://www.mafra.ro/?id=59
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google