Patanie Service-smecheri De Service Autorizat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Patanie Service-smecheri De Service Autorizat

    Astazi am facut revizia de 27 000 km sau 3 ani pe Logan 1.4MPI:

    Ajung la service(service mare autorizat in MH) vb cu vanzatorul de pa piese auto (cineva cunoscut) dupa care cad de acord asupra uleiului ELF Evolution SXR 5W30...toate bune...spun la receptie clienti de care doresc
    Era pauza de masa plec inapoi la servici ...tipul spune nici o problema ne uitam noi mai vedem daca mai trebuie ceva .....
    Dupa 30 minute ma suna sa-mi zica ca trevuiesc si placutele de frana schimbate..vazandu-ma sceptic la teleon mi se spune sa merg sa vad cu ochii mei ca trebuiesc schimbate...Merg inapoi imi arata placutele deja date jos cei drept pareau uzate (cea mai uzata avea cam 4-5 mm grosime) ....ma mai invart pe langa masina ..ok sa le schimb spun eu
    Toate bune..numai ca in invartirea mea pe langa masina observ in tava cu piese,unde era si cutia de la filtru de aer cu filtrul meu(cred uzat langa) 3 bidoane desfacute de ELF Competition 10W40 dar desfacute la modul de parca erau reutilizate(eticheta murdara,pline de ulei pe etichta) ce mai se vedeau ca sunt folosite unul avand capac de alta culoare.....
    Spun eu "uleiul l-am schimbat?" ..."Aaaa nu nu l-a adus de la magazie"..."pai bine crede-am ca asta este ca nu vroiam din acesta" ...Ma mai invart eu pe acolo dupa care mi se spune "stiti mergeti la intrare ca nu de da voie sa va lasam langa masina..in 10 min gata"
    Merg de acolo trec cele 10 min oamenii scot masina in parcare dupa care ma duc sa platesc......La plata(lucrand intr-un domeniu in care citesc si virgulele) ma uit si constat pe factura elf competition 10W40) Cer explicatii!!
    Doamna de la facturare ..pai de acesta v-au pus....ok chem pe cel de la receptie....pai am pus elf evolution....ma duc la mecanic...bai ce ai bagat? (aaaa comp..evo...) adu bidonul sa vedem...pleaca dupa bidon ma duc cu el raman ka usa magaziei..iese FARA BIDON..."daaa de ala" ..."de care" evolution...."ce evolution ?" "10W40"...[ai cum asa...ahi cu mine la magazie...in drum spre magazie apare si cel de la receptie...aaaa nu ca asa e trecut in calculator de apare pe factura...(MAI SA FIE)..La magazie pun sa-mi arate fiecare bidon....bineinteles erau diferite.....efevol 5W30 elf comp 10W40 si inca un elf comp...Intreb de pret....si arunc un ochi in ecran la aia cand le cauta...bineinteles ca erau trecute bine in calculator....
    Atunci m-am enervat...cer sa vb cu directorul.....vine Big Boss..."da care e problema?" ii explic initial spune "dar de ce vreti de acesta evo 5 W 30 ? face-ti curse cu masina? La care si vanzatoarea "aaa evo 5W30 e pt Nissan nu pt dacia" "nu puneti de asta ca nu mai gasiti"
    Vreau sa va spun ca daca nu era postul asta era pe OTV )...dupa cateva discutii aprinse....cheama pe toti de fata care incep sa arunce de la unu la altul...."sefu eu am trebut bine pe bon.....eu am pus ce mi-a adus de la magazie..." Pana la urma ma intreaba daca vreau sa dau uleiul jos din nou si sa-mi puna ce am cerut.Normal ca asa am facut cu tot cu filtru din nou.....
    Ma invita sa stau langa masina sa vad cum il scoate si pune ce am cerut.....
    Intre timp cand sa-l scoata ma bag in seama cu mecanicul care imi spune....il platim noi acuma ce sa facem..in timp ce venea cu bitoiul de colectare...Fac pe baiatul bun.....ma ia si tu un bidon il strangi si ori il folosesti la tine ori il vinzi la vreun prieten macar sa scoti din paguba.....Initial nu zice nimic...cand sa desfaca busonul ii zic "ma nu fi fraier nu te prosti ia dracu un bidon ca il bagi la tine ca doar stii ce bagasi..." ia in final un bidon de Dacia oil de 4 kg si il stange....In timp ce se scurgea (nu ma pricepo eu la uleiuri ) dar culoarea celui care a iesit din masina era diferita mai inchisa decat cea a uleiului care l-a pus cerut de mine) si a mai ramas jumatate de bidon care mi la dat sa-l pastrez......
    Zic eu "bine dar prima data de ce nu ramase jumatatea asta"? "Aaaaa nu ca mi l-a adus vrac exact cat trebuie sa nu platiti dvs in plus"....Ce sa mai lucrurile se clarifica aici...Vb cu seful..."avem elf la butoaie de 200 l si facturam exact cat intra in masina" (in mintea lui o fi crezut ca inghit asta)...

    Cam asta a fost...Acuma ma intreb ce s-o fi intamplat cu uleiul lasat de mine acolo? "o fi intrat inapoi in butoiul de 200 l? " Sau uleiul meu cu care trebuia sa plec acasa o fi fost de la altul care s-o fi sesizat la fel ca mine?

    Astept parerea voastra

    Acuma ma intreb oare placutele care mi le-au aratat uzate or fi fost ale mele ?
    La numai 27 000 km?

  • #2
    La cate tepe se dau prin serviceuri nu te mira daca ti-au aratat niste placute de la altu,de unde poti sa stii ca sunt ale tale?Nu inteleg cum sa existe tupeul asta jegos sa te minta pe fata si sa se astepte sa-i crezi pe cuvant

    Comment


    • #3
      Parerea mea este sa nu mai mergi la acest service, daca se incurca la uleiuri, ce ar face la o reparatie de amploare, ce sa mai spun de tinichigerie...
      Niste hoti!

      Comment


      • #4
        Cam ciudat cu placutele, acuma depinde si pe unde folosesti masina (mai mult in oras); Ale mele la 40000 n-a fost nevoie sa le schimb. Ceva asemanator am patit eu cu filtrul de aer. La revizia de 20000 mi-a zis mecanicul ca ei n-au avut modelul ala de filtru, cu asa ceva vine masina de la fabrica, cu toate ca la 10000 am platit si filtru. Culmea e ca am stat pe langa ei de fiecare data. Nici nu vreau sa ma gandesc ce revizii se fac in serviceurile unde nu ai voie langa masina.
        Last edited by Fane; 23 June 2009, 23:37.
        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

        Comment


        • #5
          Nu concep nici eu sa las masina pe mana unui mecanic si sa-i zic sa faca ceva si sa ma cheme de acasa cand termina

          Comment


          • #6
            Fratilor ce prost am fost ca nu m-am uitat singur la placute...da lasa ca o sa incerc sa le pozez pe cele uzate(puse in portbagaj) ..le verific cu atentie..poate nu sunt originale.....ca iara ma cert cu ei.........
            Nu stiu da asa am impresia ca aia se la magazie cu mecanicul mi-au pus initial o porcarie de ulei sau nu l-au schimbat deloc....

            Comment


            • #7
              au am 28000 placutele uzate doar la jumate...oricum...nu mai lasa pe nimeni sa mearga acolo...e o tampenie....eu ai dadeam in judecata...
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #8
                Ce ma deranjeaza pe mine este ca sunt putine unitatile service in care sa iti puna in ambalajul produsului nou piesa uzata, in portbagaj, pentru a elimina anumite dubii de "invarteala"...
                Cat despre cerinta unui client aceea nu se discuta atat timp cat se incadreaza in parametrii tehnici ai producatorului.
                Vrea sa isi puna (sa zicem) placute de frana de 2000 lei, evident daca se incadreaza in cerintele tehnice (sa nu fim carcotasi...) se vor pune; nu se incep discutii de genul: pai faceti curse?
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • #9
                  Doamne ce oameni sa te minta in fata! Cat tupeu jegos pe ei.
                  Si cu placutele cam miroase treaba,eu am 38000 si placutele nu le-am schimbat,masina franeaza bine.
                  Ai grija pe viitor
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #10
                    e prima oara cand aud ca cei de la Dacia au uleiul la butoaie de 200l eu can dam facut prima(si ultima ) revizie la ei mi-au dat bidonul cu ce a ramas inapoi; in acele butoaie pot tine cel mult uleiurile uzate...
                    oricum ... multi incompetenti; poti sesiza la Voce clientului acest aspect. Oricum te vor suna sa te intrebe daca ai fost multumit; pe mine m-au sunat.
                    "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                    Comment


                    • #11
                      Eu am schimbat placutele la 18500 km si erau fier pe fier asa ca nu iti face probleme , depinde de cat de des calci frana !!!!
                      Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                      Comment


                      • #12
                        Cam repede ai schimbat placutele; eu am 62000km si acum am schimbat primul set de placute.

                        Comment


                        • #13
                          Daca vrei piesele schimbate (altii o fac automat) soliciti treaba asta inainte de a se apuca de lucru.
                          Daca ti-au pus placute noi nu e rau (probabil ca te mai duceau cele vechi vreo 1000 km).

                          Cu oloiu...no comment.
                          Depinde cat sunt de zapaciti/plictisiti/obositi.
                          Eu m-am dus cu uleiu meu , pus pe scaunu din dreapta, i-am si spus la ing care mi-a preluat masina ''uleiul l-am adus eu, e pe scaunul din dreapta''.
                          Norocul meu ca unde mi-am servit cafeaua aveam vizibilitate buna la masina (tot timpul fac asa ) ), baiatu deja turnase un bidon de DaciaOil, m-am zbatut ca o maimuta prin geam, in final m-a vazut si ii fac semn sa se uite in masina...mesteru a dat din umeri de genu ''si acu eu ce sa fac??''
                          Imediat m-am bagat in service, a venit si ing lu peste si si-a cerut scuze ca el a uitat sa spuna la mester ca uleiu e adus de client...l-au dat jos si bagat ce am adus eu.
                          Deci totul e posibil, prea mare rutina pt ei...sunt foarte plictisiti (cel putin in Arad sunt plictisiti, nu smecheri/smenari/hoti).

                          Comment


                          • #14
                            macelari frate, nu mecanici se cheama aia de la tine din oras . Eu unul in veci nu as mai calca pe acolo . Trebuia sa ii ameninti cu vocea clientului sau cu OPC . Eu am schimbat placutele la 45.000 dar inca mai mergeau , si asta la cerinta mea . Iar uleiul mi-l cumpar singur , la fel si filtrele. De gasit se gaseste cineva sa le schimbe, si supreveghez si operatiunea .

                            Comment


                            • #15
                              Uleiul il schimb acasa intotdeauna.
                              Asa nu am nici o grija.
                              sigpic
                              !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google