Antifonare Pompa Servo Si...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Antifonare Pompa Servo Si...

    Salutare! De vreo saptamana de cand sunt membru pe acest forum, mi-am facut un obicei in a sta ore bune si a citi zilnic ce scrieti voi pe aici. Vreau sa zic ca acum, sunt MULT mai destept si mai cultivat intr-ale masinilor

    Am totusi o intrebare, dat fiind faptul ca nu am gasit nimic pe tema: a reusit cineva sa antifoneze motorasul de la servodirectie si piesa din imaginea atasata? (imagine copiata dintr-un thread de pe acest forum, nu am facut eu poza respectiva)

    Sa zicem ca acel EGR, nu m-ar deranja sa mai tiuie inca 20 - 30 secunde dupa oprirea motorului, desi in prima zi dupa ce am cumparat masina, m-au trecut toate apele cand am vazut ca eu, cu cheia masinii in mana, ceva din ea inca mai functiona => consumator => baterie moarta a doua zi dimineata.

    Dar, cand stau pe la semafoare, zgomotul de la servodirectie, imi cam provoaca disconfort, mai ales daca in stanga mea, mai am o masina si se reflecta sunetul de la motor direct prin geamul meu deschis: bzzzz, bzzz, bzzz (ca si eu de-al naibii, invart de volan)

    Asa deci: putem cumva antifona macar motorasul de la servo? A facut cineva asta?

    Inca ceva: ieri, lucru foarte ciudat, am parcat in "Carfur" Orhideea, asteptam pe cineva, si ca sa am acces la geamuri sa le pot inchide/deschide am oprit motorul si am mutat repede cheia la loc in pozitia M... Ce credeti, servodirectia inca imi mergea, desi motorul era oprit (motoru ala mare, pe motorina ) Nu zic, bazaia servo de zici ca-si da duhul. Nu e ok, nu?

    PS: Pe fotografie, scrie "Ce este acest mecanism?" . Stiu ce este acum, dupa ce am citit pe forum. Am lasat fotografia nemodificata, sa n-am probleme cu drepturili de autor.
    Attached Files
    Last edited by Flae; 3 August 2009, 09:57.

  • #2
    Este o supapa de vacum , o gasesti doar la 85 CP regleaza ea ceva vacumuri acolo , intre turbo si servofrana daca nu ma insel , e destul de sensibila, si cand cedeaza o auzi la ralanti cel mai clar.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspunsul tau Eugen, dar stiam ce este jucaria aceea. Ma intrebam doar daca putem sa o antifonam, atat pe ea cat si motorasul de la servo directie.

      Comment


      • #4
        daca antifonezi motorasul, se mai raceste cum trebuie? intreb si eu, chiar nu stiu cum e servodirectia la dizale, dar ma gandesc ca orice motor "buleftric" are nevoie de racire.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          M-am foit ieri pe langa masina cateva minute, incercand sa vad/simt motorasul in cauza. E atat de incalcita si incarcata de chestii zona in care este el, incat e bezna acolo, nu vezi nimic. Am bagat mana dupa el, dar... nush ce am simtit eu pe acolo. In afara de cateva zgarieturi pe mana dreapta, nu m-am ales cu nimic altceva.
          Daca nu aflu nimic de la colegii de forum, ma gandesc sa inchidem subiectul acesta. O sa ma obisnuiesc cu tiuitul lui si gata.

          Comment


          • #6
            sa stii ca nu ai ce face decat sa dai muzica mai tare.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • #7
              eu iti dau o idee : izoleaza capota si pune si un perete antifoc...dar tu cum ai dci ar trebui sa ai deja ambele.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #8
                daca tii neaparat sa ajungi la pompa de servo trebuie sa dai aripa stanga jos.
                poti sa incerci sa lipesti folie pe interiorul aripii si pe contraaripa, numai ca nu-i vad rostul.
                dupa cateva zile te obisnuiesti cu zgomotul si nu te mai deranjaza.
                in primele zile il auzeam de parca aveam bondari in masina, acum trebuie sa fiu atent sa imi dau seama daca e acolo
                sigpic
                Ambition 1.5 dc

                Comment


                • #9
                  Ok, va multumesc pentru raspunsuri. Din partea mea, topicul poate trece pe CLOSED.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google