bujii, filtru aer, benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Filtru de aer neschimbat la revizia de 10000

    Oameni buni... am Loganu... un 1.5 DCi de 70 CP din august 2007. Am vreo 13000 km iar la prima revizie nu au avut aia sa imi schimbe filtrul de aer. Au zis ca nu il au pe stoc, dar ca nu e nici o problema daca o sa il schimb la 20000. Voi ce ziceti... influenteaza functionarea motorului sau consumul?... Nu am rulat prea mult.... cca 2-300 km cumulati din cei 13000, pe drum cu praf. Multumesc.
    Adrian

    Comment


    • #17
      Trebuia sa nu faci revizia acolo sau sa cumperi tu filtrul.
      Acum iti recomand sa-l schimbi, ca influenteaza consumul si normal, functionarea motorului, daca e imbacsit cu praf.
      La drumurile noastre, ar trebui schimbate filtrele chiar mai devreme de 10.000 km.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #18
        la 5500km mers 95% in bucuresti am facut revizia ... schimbat ulei, filtru ulei si filtru aer (chiar se vedea pe el ca merita schimbat ... oricum l-as fi schimbat) ...

        acu intrebarea mea e daca era bine sa schimb si filtru de motorina ... am zis s-o fac la 10k (fata de 20k in cartea tehnica)

        Comment


        • #19
          Filtrul de motorina e foarte devreme sa-l schimbi la 5.000 km, deci bine ca nu l-ai schimbat.
          Dar nici la 10.000 km nu e nevoie sa-l schimbi, dar neaparat sa-i faci purjarea.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #20
            imi puteti spune careva la cat se regleaza culbutorii

            Comment


            • #21
              andrei ma poti ajuta

              Comment


              • #22
                Culbutorii nu se regleaza la revizie, ci numai daca ceri expres acest lucru.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #23
                  Ce bujii imi recomandati pentru 1.6 16v.
                  Filtru de benzina la 16v este in rezervor s-au exterior?

                  Comment


                  • #24
                    Filtrul e inclus in pompa, nu stiu sa aiba versiunile de romania filtru extern.
                    bujiile acceptate le gasesti in manualul de utilizare al masinii. Eu as merge pe champion rc87ycl. Varianta a doua acceptata de dacia sunt bujiile sagem rfn58lz
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #25
                      nu sunt singurul care am mers cu bujiile 92.000 km )) ...dar dau parca semne ...nu se mai demareaza cum trebuie ...cine imi spune si mie cum sa le schimb ?
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • #26
                        simplu! cumperi o cheie de bujii ,le desurubezi pe cele vechi si le pui pe cele noi! daca nu ai mai facut asta pana acum, e bine sa schimbi una cate una,ca daca scoti toate fisele, nu cred ca mai stii sa le pui la locul lor in ordinea care trebuie!
                        sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                        Comment


                        • #27
                          eu schimb cam 3-4 filtre de aer pe an, si fac cam 10000 de km, unii o sa spuna ca sunt putin nebun dar cu cit motorul respira mai usor cu atat ii merge mai bine, iar bujiile le-am schimbat de 3 ori, am pus NGK, nu mi-au placut, am pus originale asa si asa, iar cu iridium...alta viata, mai ales acu pe frigul asta la juma de cheie a sarit in sus...

                          Comment


                          • #28
                            filtru benzina

                            Bai da astia de la dacia sunt cam prosti . Eu al vectra a din '92 aveam filtru de benzina care se schimba la 30.000 de km. Faci motorul praf daca nu bagi benzina de calitate si daca nu schimbi la un interval de timp recomandat de dealer . Auzi frate , filtru pe viata )

                            Comment


                            • #29
                              Stai linistit ca sunt Loganuri ce au depasit 200.000 km (benzinare) si nu s-a intamplat nimic, nici cu pompa, nici cu injectoarele.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #30
                                fiecare cu pata lui

                                Originally posted by evali_daniel View Post
                                eu schimb cam 3-4 filtre de aer pe an, si fac cam 10000 de km, unii o sa spuna ca sunt putin nebun dar cu cit motorul respira mai usor cu atat ii merge mai bine, iar bujiile le-am schimbat de 3 ori, am pus NGK, nu mi-au placut, am pus originale asa si asa, iar cu iridium...alta viata, mai ales acu pe frigul asta la juma de cheie a sarit in sus...
                                Filtrul de aer il schimb si eu mai des pentru ca se simte imediat cum se imbacseste de praf in minunata noastra tara ('Gradina Carpatilor').

                                Dar bujiile chiar nu e cazul sa le schimbi asa des. In manual scrie ca trebuie schimbate o data la 60 000 de km. Si in plus daca mergi pe GPL chiar nu prea au de la ce sa fie afumate prematur.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google