Montare Alarma Pe Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa trebuie sa functioneze
    Captain of the black pearl

    Comment


    • Ceva nu se pupa.
      Poti masura sa vezi care COM,NC,NO pe fiecare comanda? Sau si mai bine poti arunca o privire asupra cablajului (par a fi ceva pini inversati)

      Si o schema de pe alt forum(cu pini inversati?!! )
      Attached Files
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Multumesc t0rquemada pentru schema... asta ar explica raspunsul dat de auto100.ro ... Eu am luat schema din manualul alarmei (in principiu, era prea mica pagina ca sa o folosesc, apoi am zis sa o "colorez" si sa o postez... pentru validare si pentru altii care ar avea nevoie de ea)

        O sa verific si revin... [asta trebuie sa fie problema... ieri am masurat rezistenta intre pinii de la butonul din consola centrala si aveam cca 1 ohm necuplat... deci rezistenta firelor... trebuie sa fie inversati pinii NC si NO]

        Later Edit: Am rezolvat cu inchiderea... in manual sunt inversati pinii NC si NO... masurat si inversat in mufa, e ok acuma

        Multumesc tuturor pentru ajutor!

        ps. A ramas problema cu butonul iKey... care inca nu merge... cu nicio setare din program 9 (9 apasari pe buton valet)

        Later later edit: Am rezolvat si cu butonul iKey... multumesc auto100.ro!

        Functia 9 - mod iKey
        Functia 10 - activata
        Functia 11 - dezactivata
        Last edited by tclau; 23 April 2014, 18:28. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Schema montaj Maat 679 iKey pentru Logan - validata

          Attached Files

          Comment


          • Salut
            Am prin casa de ceva vreme o alarma ordinara(cred).Acum 2 saptamani ,baietii de cartier au decis ca ornamentul meu de la portbagaj ar fi bun ptr. ei si au incercat sa il scota(lucru care s-a intamplat partial).In concluzie am zis ca decat s-a se puna praful pe ea in dulap s-a o pun pe masina.
            Ma poate ajuta cineva?
            Mai bine dai gres incercand ceva decat sa excelezi in a nu face nimic

            Comment


            • Pune schema aici si vedem cum reusim sa te ajutam. Asta daca vrei sa o montezi tu. Daca nu, cauta pe la bursa sau pe la intalnirile locale pe cineva sa te ajute.
              GL-22-TOF

              Comment


              • schema montaj

                Salut
                Am reusit sa fac o poza jalnica a schemei de montaj.Pentru cei vederea buna se intelege cat de cat despre ce e vorba.Alarma vreau sa o montez singur.Multumesc celor care vor sa ma ajute.
                alarma 2 001.jpg
                Mai bine dai gres incercand ceva decat sa excelezi in a nu face nimic

                Comment


                • In mufa de la comanda inchiderii nu se intelege nimic. In rest, ar fi cam asa:
                  Galben - nefolosit
                  Rosu- alimentare +12V permanent din tabloul de sigurante
                  Negru - masa - gasesti surubul de masa ori in partea stanga jos sub mocheta ori in spatele ceasurilor.
                  Maro (ambele)- se leaga la mupa mare alba de la Uch, pinii a8 si a9 (semnalizarile)
                  Alb - +12V dupa contact, se leaga la firul galben din aceeasi mufa alba din uch.

                  Pentru restul firelor incearca sa pui o poza mai clara.
                  Specifica si modelul masinii.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • alarma

                    Salut.
                    Am atasat alta poza mai clara a schemei de la alarma.Alarma are doar senzor de soc.Super masina mea este un logan din 2009 dotat cu geamuri electrice fata si inchidere centralizata.Mentionez ca am contactii montati pe toate usile inclusiv portbagaj cu martor usi deschise in bord si buton interior de blocare a usilor.Eu vreau ca alarma sa imi inchida si usile dupa plecarea de pe loc.Multumesc.
                    Attached Files
                    Mai bine dai gres incercand ceva decat sa excelezi in a nu face nimic

                    Comment


                    • MUFA.jpgAm revenit.Vizavi de schema mufei de la inchiderea centralizata a alarmei.Am desenat si am scris culorile exact cum sunt pe diagrama alarmei.
                      Last edited by logan-dantes; 31 May 2014, 19:39.
                      Mai bine dai gres incercand ceva decat sa excelezi in a nu face nimic

                      Comment


                      • Atasat si schema completata. Spor la treaba!
                        Attached Files
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • Originally posted by danielliviu View Post
                          Atasat si schema completata. Spor la treaba!
                          Multumesc frumos pentru ajutor.Am montat alarma si revin cu precizarea ca firele de la inchidere sunt inversate in schema si ca am folosit ca punct de masa surubul de prindere de la tabloul de sigurante . Diodele le-am prins de firul albastru pe amandoua cu cositor+banda si din catozi am plecat cu alte fire la pini mentioanati de tine.
                          In principiu alarma functioneaza foarte bine ,ramane sa vad daca pot face ceva cu cheia originala .Poate merge sa o folosesc si la alarma.Ma gandeam daca merge sa le combin cumva.Multumesc mult inca odata si sper sa returnez serviciul.
                          Mai bine dai gres incercand ceva decat sa excelezi in a nu face nimic

                          Comment


                          • Nu o sa reusesti sa folosesti cheia originala la alarma, e alta frecventa si alte coduri.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • Legare alarma

                              Ma poate ajuta cineva si pe mine va rog frumos cu alarma din imaginea urmatoare?
                              Attached Files

                              Comment


                              • Black > A1 Masa electronica stalp fata stanga - conector P1
                                Red > A3 +Baterie protejat siguranta - conector P1
                                Yellow > legat cu o 2 diode 1N5408 (5A) catre A8 ai A9 catozii spre mufa - conector P1
                                Brown > pin A8 mufa maro EH1
                                White > pin A17 mufa maro EH1
                                Purple > + sirena
                                Green > B30 si B40 mufa verde EH1
                                Blue > pin capota

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google